• benchmark.pl
  • Mobile
  • Huawei samodzielnie - tak miało się stać (teraz nie ma od tego odwrotu)
Huawei samodzielnie - tak miało się stać (teraz nie ma od tego odwrotu)
Mobile

Huawei samodzielnie - tak miało się stać (teraz nie ma od tego odwrotu)

przeczytasz w 3 min.

Huawei stara się uniezależnić od zewnętrznych dostawców rozwiązań sprzętowo-programowych. Choć proces wydaje się wymuszony, to w praktyce od dawna planowana strategia uniezależnienia sektora mobilnego.

Nałożenie ograniczeń na współpracę Google i innych kontrolowanych przez amerykańskie podmioty firm z najbardziej rozpoznawanym chińskim producentem smartfonów zatrzęsło w posadach branżą mobilną. W ciągu ostatniego półrocza byliśmy świadkami na przemian doniesień albo o zaostrzeniu sankcji, albo o złagodzeniu tak zwanego banu na współpracę amerykańskich firm z Huawei, a także poprawie relacji na linii Chiny-USA - w praktyce Chiny-Reszta Swiata.

Niedawno donosiliśmy o odzyskaniu zgody na współpracę przez Microsoft, który dostarcza laptopom Huaweia system operacyjny Windows, z początkiem grudnia w Polsce zadebiutował Huawei Mate 30 Pro, w specjalnej limitowanej ofercie.

Wdrożenie Huawei Mobile Services - dobry moment na takie działania 

Konsument może być skonsternowany takim obrotem spraw, ale jak się okazuje, nawet Ci, którzy wcześniej nie korzystali z produktów tej firmy potrafią szybko zaakceptować ich zalety. I to w obecnej sytuacji, o której rozwoju w perspektywie całego kwartału można mówić jedynie w kategoriach domysłów. W budowaniu pozytywnego wizerunku smartfonów Huawei bez oficjalnego wsparcia usług Google pomocny jest szybki rozwój HMS czyli Huawei Mobile Services.

Huawei Shenzen - centrun badawczo-rozwojowe

Pod tym hasłem kryje się całokształt działań Huawei, który miał doprowadzić do stworzenia niezależnego środowiska wspierającego potencjał technologiczny urządzeń mobilnych marki. Dedykowanych aplikacji, narzędzi, z których znaczeniem możecie zapoznać się z tekstu Ekosystem Huawei - moc zintegrowanych usług.

Mogłoby wydawać się, że Huawei został zaskoczony i przyparty do muru przez decyzję prezydenta USA. Istotnie wdrażanie infrastuktur 5G, przy których pracuje Huawei, napotyka przeszkody. Ta technologia stanowi szkielet, który zapewni efektywne wykorzystanie funkcji przyszłych modeli urządzeń mobilnych i pomoże okiełznać rosnący przepływ danych, ale polityka i inwestycje w 5G nie są wprost powiązane z branżą smartfonową. W przypadku tych urządzeń podstawą niezakłóconego funkcjonowania jest samodzielny ekosystem usług.

Uzależnienie od Google - z tego można się "wyleczyć"

Huawei przez długie lata podobnie jak inni producenci smartfonów, opierali się na rozwiązaniach dostarczanych przez Google. A raczej to my przyzwyczailiśmy się do tego stopnia, że nie jest nam łatwo wyobrazić sobie korzystanie ze smartfona opartego na innych rozwiązaniach.

Jednak te obawy nie są zdaniem Huawei uzasadnione. To że firma przesiada się, w przyśpieszonym tempie, na swój własny ekosystem usług to coś co było już dawno zaplanowane. Tylko miało się wydarzyć trochę później. Czasem jednak tak jak ostro wyznaczony deadline mobilizuje pracowników, tak decyzje rządu USA, zmobilizowały Huawei.

Huawei Mate 30 Pro

Usługi i narzędzia Huawei w przyśpieszonym tempie nabierają rumieńców. Chmurę, przeglądarkę, sklep z aplikacjami Huawei AppGallery już znamy, inne są dynamicznie rozwijane. Mowa między innymi o Huawei Muzyka i Huawei Filmy. Dziś jeszcze niepozorne z perspektywy polskiego użytkownika narzędzia (szczególnie filmy), być może już za kilka miesięcy przestaną prezentować jedynie lokalne treści użytkownika, a wzbogacą się o zawartość sieciową oraz treści rozrywkowo-edukacyjne, dostępne także na zasadach komercyjnych. Aplikacja Muzyka już powoli nabiera takiego kształtu, Filmy dopiero czekają zmiany.

Te wszystkie działania mają na celu wspomniane uniezależnienie się od decyzji innych instytucji, uczynienie Huawei samodzielnym dostawcą nie tylko sprzętu czy usług, ale także kompletnego zestawu treści dla użytkownika.

Działanie HMS będzie (i już jest) przejrzyste, respektuje nasze lokalne przepisy

Serwery obsługujące europejskich użytkowników są zlokalizowane lokalnie i funkcjonują zgodnie z prawem unijnym, a polski użytkownik może wybierać z polskich produktów. Autorski sklep z aplikacjami Huawei AppGallery jest w fazie dynamicznego rozwoju, obecnie znajdziemy tam ponad 200 polskich aplikacji. Polscy użytkownicy już mogą cieszyć się dostępnością takich aplikacji jak Allegro, Ceneo, Yanosik, InPost i wiele innych..

Huawei inżynierowie

Yanosik to jedno z tych bardzo popularnych narzędzi, które w wersji uniezależnionej od usług Google, można pobrać z AppGalery. Wykorzystuje ono oprócz ID Huawei także Huawei location (identyfikacja położenia uzytkownika i serwowanie powiązanych danych na temat sytuacji na drodze), Huawei In App Purchase (tutaj to forma donacji aplikacji) oraz Huawei push kit (wysyłanie informacji z aplikacji).

Jeśli wierzyć statystykom, prawie 3/4 najważniejszych w Google Play aplikacji zainstalujemy przy użyciu Huawei AppGallery. Najwięcej do zrobienia pozostało przede wszystkim w dziedzinie finansów, czyli aplikacji bankowych, z których bardzo chętnie w Polsce korzystamy. Lecz i to ma się zmienić.

Dlatego czy chcemy tego czy nie, Huawei buduje swój samodzielny ekosystem i jak wiemy już, nie ma od tego odwrotu. Nawet jeśli usługi Google znów będą miały otwarte drzwi do instalacji na nowych smartfonach Huawei, to pociąg pod nazwą HMS już się nie zatrzyma. Pozostaje nam liczyć na to, że wynikną z tego same pozytywne rzeczy.

Materiał powstał we współpracy z Huawei

Komentarze

32
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Barubar24
    12
    Pytanie, gdzie i jak można zobaczyć listę aplikacji AppGallery z poziomu przeglądarki w kompie? Interesują mnie apki bankowe ING, mBank, czy jest Blik, e-dowód, płatności NFC, bo bez tego to bezużyteczny śmietnik, a fon nie wiem jakby był dobry, do niczego mi się nie przyda bez tych apek.
    • avatar
      Baronik
      7
      Wszystkim portalom technologicznym zapłacili za wychwalania serwisów Huawei? Poza tym nie zgadzam się, że sa przygotowani na to, bo telefon bez usług Google to dla mnie kastrat i potwierdzają to wyniki sprzedaży najnowszych modeli - nawet te marne 100 sztuk nie sprzedało się w Polsce mimo dobrej ceny i promocji z drogimi słuchawkami. To o czymś świadczy...
      • avatar
        mich64
        6
        Wolę być szpiegowany przez googla. Panom Chińczykom podziękuję. To tak mniej więcej jakby sklep z aplikacjami otworzyli na kremlu.
        • avatar
          klosz007
          4
          Artykuł sponsorowany. Bez usług Google te telefony będą przydatne tylko na rynku chińskim (gdzie i tak usługi Google nie są dostępne).
          Jeśli nie ma map Google, YouTube, Gmaila to taki telefon jest dla mnie zdatny do wrzucenia do kosza.
          • avatar
            spock2
            3
            A wy dalej z tym Janosikiem :)) A ja chcę gogle maps a nie Janosika. I jak np. z netflixem, hbo go, notowaniami giełdowymi itp. itd.?
            • avatar
              hubercikowy27
              2
              jeżeli w sklepie Huaweii będzię brakowało aplikacji FB i Messangera to raczej stracą sporą liczbę klientów
              • avatar
                system
                0
                Jest spoko, przy przesiadce z ios na andka i odwrotnie też należy szukać zamienników. Teraz do tej grupy dojdzie Huawei mimo że Android, w mojej opinii spoko. Nie przeszkadza mi brak konkretnych aplikacji których nie używam zbyt często. Kibicuję
                • avatar
                  Dekard
                  -1
                  Któraś z "rządowych" chińskich firm zrobi "kopię" Google Play i mobileOS (i pewnie już to robi), ... i dla Google będzie pozamiatane. Dla nich to nawet okazja żeby kontrolować większą cześć życia ich obywateli. USA wręcz zrobiło im przysługę. Potem jak Rosja wyizolują swój internet. Wtedy USA i reszta świata będą się prosić żeby wejść ze swoimi produktami do sklepów w ich systemie. Miliard użytkowników do siła nabywcza której nie można zignorować.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    -1
                    Jest dokładnie tak jak pisałem zaraz po tzw. banie od google. Znakomita większość tłumu(wyznawcy google) nie zrozumiała jak debilnym krokiem był ban od google dla Huawai. Analogiczna sytuacja miała miejsce 2 dni temu gdy tempak trump na zlecenie banksterów zaatakował państwo IRAN zabijąc ich "Jezusa" w osobie generała Sulejmaniego. Hamerykanie to jednak tempa 400 000 000 masa ludzi ;-)
                    • avatar
                      MaNiAc
                      -1
                      Dla mnie PlayGoogle i AppGalery może nie istnieć, ApkPure.apk robi robotę do (do prawna nie ma 100% aplikacji ale najważniejsze są), a wieśniaków z Google i Huawei odciąłem od smartfona (konta usunięte z fona, aplikacje zablokowane) i da się żyć. Nie potrzebuje żeby Uncle Sam i Uncle Xi mnie szpiegowali.
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        -2
                        Uzależnienie od Google - z tego można się "wyleczyć"

                        W rzeczy samej milordzie. Jako algorytm wyszukiwania porzuciłem google jakieś 2-3 lata temu na rzecz DDG. Z początku było różnie, lecz minęło kilka lat i śmiało powiem że teraz konkurencja mocno się rozwinęła. Z palcem w d... ogarniam co potrzebuję na urządzeniach Windows (desktop) oraz Android (tablet/telefon).
                        • avatar
                          marshall84ck
                          -2
                          sam mam huawei p30 pro , żona mate 20 i kolejne telefony będą to tylko huawei bardzo cieszę się z końca monopolu google i ich pierdyliarda zezwolen synchronizacji zeby cokolwiek działało - nigdy wiecej googla.
                          • avatar
                            Gatts-25
                            -3
                            Jeżeli chodzi o same flagowce to na przykład dla mnie kastratem jest Apple ze swoim IOS.Płacić tyle pieniędzy za coś co nie daje ci żadnej satysfakcji po za lizusostwem i ukłonem w stronę USA.Jak nie mogę ingerować w system , nie mogę ustawić komórki pod siebie i nie mogę robić najlepszy zdjęć na rynku ze smartfona to później takiego iPhone widzę jakby był kastratem.Rewolucja jest tu potrzebna bo przydałoby się zagrać na komórkach w gry z Ray Tracing na przykład.
                            • avatar
                              Bywalec2
                              0
                              Jestem za. Jeżeli będzie można płacić smartfon i będą aplikacje bankowe to czemu nie. Jeszcze rozpoznawanie mowy i będzie ok.
                              • avatar
                                AntonioFacaldo
                                0
                                To jest jak ze Steamem, wszyscy wiedzą że monopol jest zły ale nikt nie chce mieć 10 czy 20 różnych platform do odpalania gier tylko wszyscy chcą mieć wszystko w jednym miejscu.
                                • avatar
                                  dudiwoy
                                  0
                                  A co z AndroidAuto? czy taki phon połączy mi się z autkiem?
                                  • avatar
                                    Mifczu
                                    0
                                    Muszą płacić sporą kasę skoro benchmark nie wspomina o aplikacjach nie istniejących w tym sklepie. Trochę podważa to wiarygodność serwisu :(
                                    • avatar
                                      qazwsx1
                                      0
                                      https://www.g2a.com/r/gramy-tanio

                                      Witaj!

                                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                      Połącz konto już teraz.

                                      Zaloguj przez 1Login