W monitorze zastosowano matrycę typu TN, co oznacza, że nie należy spodziewać się szerokich kątów widzenia, jakie oferują matryce IPS, czy VA. I tak jest w istocie. Patrząc na wyświetlany obraz pod kątem, kolory przestają być wyraźne i dobrze odwzorowane. Dotyczy to kątów widzenia zarówno w pionie, jak i w poziomie. Sytuację poprawia wspomniana już wcześniej dobra ergonomia monitora, dzięki której można bez problemu ustawić ekran w optymalnej pozycji.
Zaletą matryc TN i ich przewagą nad matrycami IPS i VA jest ich szybkość. Jakie parametry mamy tutaj do dyspozycji? Czas reakcji 1 ms, odświeżanie 144 Hz oraz na dokładkę wsparcie dla technologii AMD FreeSync. Z tej ostatniej funkcji można jednak korzystać przy maksymalnym odświeżaniu do 120 Hz. Wyższe wartości są dostępne po wyłączeniu FreeSync.
Ok, a co te liczby oznaczają w rzeczywistości? Gracze (a szczególnie miłośnicy strzelanek fps) poczują ogromną różnicę, przesiadając się z 60 Hz monitora. Red Eagle da im bezcenne ułamki sekund przewagi nad przeciwnikami, co najczęściej decyduje o zwycięstwie lub porażce.
Krótki czas reakcji i wysoka częstotliwość odświeżania przekłada się na zminimalizowanie efektu smużenia. Test Streaky Pictures pokazał pojawienie się tego efektu przy tempie 9, co jest bardzo dobrym wynikiem.
No i nie zapominajmy o AMD FreeSync, która poprawia płynność animacji, likwidując zacięcia, lagi i rwanie obrazu.
Pobór energii
Monitor iiyama G-Master GB2488HSU pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 18,5 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 33,7 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,1 W. To bardzo dobre wyniki.
Zobacz jak testowany model wypada pod tym względem na tle innych testowanych przez benchmark monitorów.
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
iiyama G-Master GB2488HSU Red Eagle to kolejny monitor z gamingowej serii tego producenta. Oprócz tego należą do niego także monitory BlackHawk oraz Gold Phoenix. Jest to model środka. Oferuje znacznie więcej niż podstawowy BlackHawk, a jego cena jest dobrze wyważona.
Red Eagle występuje w dwóch wersjach – 24 i 27-calowej. Przy matrycy o rozdzielczości Full HD, z jaką mamy tutaj do czynienia, lepszym wyborem zdecydowanie będzie mniejszy model (chociaż i tutaj pewnie znajdą się malkontenci narzekający na zbyt niską rozdzielczość). Jeśli ktoś potrzebuje wyższej rozdziałki powinien zwrócić swoją uwagę na model G-Master GB2888UHSU GoldPhoenix.
Testy monitora pokazały, że ze swojego podstawowego zadania, czyli jako sprzęt do gier, wywiązuje się bardzo dobrze. Trudno jednak aby było inaczej, jeśli zastosowana tutaj matryca oferuje czas reakcji 1 ms przy odświeżaniu 144 Hz, a ponadto mamy jeszcze AMD FreeSync. iiyama bez problemu radzi sobie z wyświetlaniem najbardziej dynamicznych scen w wypełnionych akcją strzelankach.
Zastosowanie szybkiej matrycy TN ma jednak swoje ciemne strony w postaci wąskich kątów widzenia, nierównomiernego podświetlenia i nieco gorszego odwzorowania kolorów niż w przypadku matryc IPS. Zawsze jest jednak coś za coś i w tym przypadku nie jest inaczej.
iiyama G-Master GB2488HSU Red Eagle w trakcie testów kosztował ok. 1300 zł. Za monitor o takich parametrach z przeznaczeniem do dynamicznych gier nie jest to wygórowana kwota. Otrzymamy dobrze wykonany sprzęt, o bardzo dobrej ergonomii i parametrach, które zadowolą wymagających graczy szukających monitora do grania w Full HD.
Parametry
Zastosowanie: gry, multimedia, rozrywka
- Jasność
super - Kontrast
dobry - Kolory
dobry - Równomierność podświetlenia
zadowalająca - Kąty
zadowalające - Szybkość matrycy
super - Menu OSD
dobry
Ocena
- Jakość wykonania
dobry - Funkcjonalność
dobry - Jakość obrazu
dobry - Ergonomia
super - Energooszczędność
dobry plus
90%
Ocena końcowa:
- odświeżanie 144 Hz i czas reakcji 1 ms
- AMD FreeSync
- pełny zakres regulacji pozycji ekranu
- dobra relacja ceny do możliwości
- dobra jakość obrazu
- nierównomierne podświetlenie
Komentarze
23Niestety cena 27 cali 144 Hz i więcej niż 4k równa jest cenie z kosmosu, orientujecie się kiedy ceny monitorów powinny spaść? Nawet takich jak tutaj obecnego prezentowanego
dalej czekam na FullHD 24" S-IPS 144 Hz G Sync... wtedy nawet sprzedam obecny monitor w cholere
Stąd alternatywą jest podobny monitor z lepszą matrycą IPS, a nie mało użyteczne 144Hz.