Jeśli dobrnęliście do tej części artykułu, nie powinniście mieć już żadnych wątpliwości. Pecety warto wyciszać. Działanie takie sprawi, że czas przed komputerem spędzicie w lepszych humorach, gdyż wszelkie niepożądane dźwięki zostaną zredukowane. Każdy z was teraz już zapewne wie, co poczyni w kierunku zaprowadzenia w swojej maszynie ciszy absolutnej. Nawet początkujący nie będzie miał problemów z samodzielnym wcieleniem w życie przynajmniej części z tych propozycji.
Przy wyciszaniu musimy pamiętać o kilku złotych zasadach. Utrzymanie porządku w obudowie jest pierwszym, co powinniśmy zrobić, jeszcze przed zabraniem się do wymienionych w artykule czynności. Duże ilości kurzu sprzyjają powstawaniu wysokich temperatur, te zaś sprawiają, że systemy chłodzące pracują odpowiednio głośniej. Wybór odpowiedniej pasty ma kluczowe znaczenie, bo dobrze dobrana obniży znacznie temperatury, co z kolei spowoduje, że wentylator będzie mógł pracować z mniejszą liczbą obrotów.
Różnice w temperaturach w momencie zastosowania elementów chłodzenia pasywnego będą znaczne, co oczywiście spowoduje zmniejszenie wydajności poprzez obniżenie potencjału OC. Nie każdy jednak podkręca swój procesor, czy też kartę graficzną, i nie każdy potrzebuje zatrważającej wydajności. Karty graficznie chłodzone pasywnie czy pasywne zasilacze to dobry wybór do komputerów biurowych, serwerów i zestawów Media Center.
Redukując hałas nie musimy za wszelką cenę skupiać się na podzespołach, na których przeprowadzane zmiany wiązać się będą z ujemnymi skutkami. Zastosowanie niskoobrotowych wentylatorów o rozmiarach 120 mm i większych to idealne rozwiązanie sprzyjające ciszy, które nie niesie ze sobą żadnych negatywnych konsekwencji.
Wbrew pozorom nie trzeba wielkich pieniędzy i ogromnych inwestycji w ekstrema pokroju chłodzenia wodnego. Zmiany poczynić można nawet z zerowym budżetem: wystarczy mieć nieco chęci i odrobinę czasu. Bardzo ważnym momentem i często kluczowym w kwestii tego, ilu poprawek będziemy musieli dokonać, jest moment zakupu. Często warto zastanowić się kilka razy, przeanalizować dostępne opcje i zapłacić np. 20 złotych więcej, mając do wyboru cichszy i wydajniejszy niereferencyjny system chłodzenia.
W czasach, w których hałas jest wszechobecny, każdy z was powinien pozwolić sobie na odrobinę „luksusu”, jakim bez wątpienia jest posiadanie cichego peceta!
Zobacz inne artykuły z działu Testy i recenzje:
Chłodzenie przy 4,0 GHz - woda vs powietrze Zobacz co jest niezbędne do złożenia chłodzenia wodnego, przeczytaj porady oraz zapoznaj się z testami porównawczymi "woda vs powietrze" na procesorze Intel Core i7 podkręconym do 4,0 GHz. | |
Test: 2x GeForce GTX 480 vs Radeon HD 5970 Testujemy superszybki komputer wyposażony w dwie karty graficzne GeForce GTX 480 oraz chłodzenie wodne. Jaką wydajność oferują najnowsze karty NVIDII gdy pracują w trybie SLI i czy Radeon HD 5970 może im dorównać? | |
benchmark ostrzega: odwiedzają nas OBCY! Młode alieniątko (to taki obcy w obudowie PC) szuka domu. Ma duży móżdżek (Core i5), dwie rączki (2 x 2 GB), zdrowe i silne serce (2x Radeon 5670) i lubi gry, o czym świadczy 4x 500 GB w RAID. Przygarniesz obcego? |
Komentarze
69Obudowa jakaś firmowa z miejscem na chociaż 1 wentyl 140mm (reszta w budzie będzie pasywnie).
Procesor - Prolimatech Megahelms lub dla zamożniejszych Danamics LMX Superleggera
Grafika - Prolimatech MK-13
Zasilacz - pasywny lub półpasywny. Z tanich polecam Tacens Valeo III
Cisza zapewniona :) Możliwości OC bez dodatkowych wentyli ograniczone... ale o ciszę chodzi :)
U mnie niestety największy hałas wytwarza karta... dosłownie suszara jak się rozkręci ładnie :)
Ja polecam zagłuszać hałas muzyką :) No chyba, że chodzi o noc to... ew. słuchawki, ale jeśli z kimś mieszkamy to wtedy raczej nie grać ;)
A jak już znajdę to status: niedostępny.
1. Karta graficzna:
a) Gdzie wzmianka o Auras Fridge, który swojego czasu był królem trybu pasywnego?
b) Gdzie wzmianka o tym, że karty graficzne pokroju HD4850 czy też 9800GTX+ do pracy pasywnej muszą mieć dobrą wentylację obudowy (albo zdjęty bok obudowy) oraz dobre radiatory na VRM?
2. Obudowa:
a) Gdzie wzmianka o takich fabrycznie super wyciszonych obudowach jak Fractal Design Define R2 i Antec P183?
b) Podstawowe "dedykowane do PC" maty to ok. 50zł
3. Zasilacz:
a) Gdzie wzmianka o takich super cichych konstrukcjach jak Antec CP-850, Signature, TruePower, NeoPower (które swojego czasu były praktycznie najcichsze) czy też Fractal Design Newton lub Tesla?
b) "Im wentylator większy, tym wolniej będzie musiał się kręcić, aby z powodzeniem obniżyć temperaturę układu."
Nie wspomniałeś nic o sprawności zasilaczy a to też warunkuje pracę wentylatora
4. Dysk:
a) Najtańszy sposób to gumka od majtek :)
b) A gdzie wzmianka o Scythe Stabilizer 2?
5. Regulatory i panele:
Niektóre panele są tak zaawansowane, że można nimi regulować nie tylko wentylatory ale także pompki z układu wodnego
6. Chłodzenie wodne:
Mógłbyś zrobić porównanie ile trzeba wydać na AC żeby było cicho. Zobaczyłbyś, że aby mieć naprawdę cichego kompa musiałbyś sporo wydać na porządne wentyle :)
dot procesorów i5. napisane jest jakie ze temp nie sa bezpieczne. Nie kwestionuję tego ale jak czytalem nieraz na notebookcheck.pl recki notebooków to tam procki i karty sie podobnie grzeją a opatrzone to było komentarzem, że takie temp. nie są niebezpieczne dla sprzętu. Więc jak to jest czyżby maksymalna dozwolona temp w mobilnychukladach była wyzsza?
odnośnie chłodzenia wodnego tego fermi co jest na zdjęciu. czy mam rację sądząc że to co tam jest pokazane , konkretnie ten element na wierzchu to przez to przepływa ciecz ale nie jest to chlodzenie samo w sobie?
cena: 579 zł na zdjciu jest GF 9800GT a nie Radek.
"a co do pasywnych kart... to 1 wentyl wystarcza"
Czyli wtedy już nie jest pasywnie prawda? :)
"Jeden 140mm wystarcza aby wszystko w budzie było pasywne."
Taaa, taka platforma z Geforce GTX285 z MK-13 oraz Intel Core i7@4GHz z True Black też? :) Dobrze wiesz, że nie każdy zestaw może pracować pasywnie i o to mi też chodziło pisząc o "pasywnych Radkach HD4850" :)
"Na karcie nie byłoby tego wentyla tylko w budzie więc karta pasywna."
Jeśli nie obciążasz mocnej grafiki zbyt mocno (niektóre nowsze gry: AvP, Cryostasis, Crysis) to czemu nie? Tylko jaki z kolei jest sens posiadania względnie mocnej grafiki jeśli się jej nie wykorzystuje w 100%? :)
"Na nowej platformie przymierzam się do Danamics LMX Superleggera (ale to jak zwykle zima/wiosna w moim przypadku) więc powiem jak wychodzi podkręcanie pasywne."
Dananmics LMX już z założenia nie jest pasywnym rozwiązaniem więc znowu się plączesz...
"a do ekstremalnej ciszy pasywne powietrze."
Do ekstremalnej ciszy to się kompa nie włącza :P A tak na poważnie, to jeśli nie masz topowego CPU i GPU to do dobrej klasy powietrznego wystarczy dobrać dobrej klasy wentylatory (np. Noiseblockery PL1 lub be quiety Silent Wings) i będzie cichutko :)
"Chodzi o to, że nie wspominałem, że zestaw z jednym wentylem można kręcić ;) "
Jasne tylko pytanie co Ci padnie szybciej, pamięci na GPU czy VRM? :P
"Każdy może pracować pasywnie (wspomagany wentylkiem w budzie) i być LEKKO kręcony."
Ponownie to podkreślę...To dotyczy tylko słabszych podzespołów...Widziałeś np. Fermiego zaprojektowanego do pracy pasywnej? Ja też nie i raczej takie cuś nie powstanie :P
< 1 > Im nowsze cpu & gpu i w niższym rozmiarze techn. tym niższe temperatury przy zachowaniu odpowiednio wysokiej wydajności (nie dotyczy nowego gpu od NV "Fermi")
< 2 > Porządne radiatory na cpu i gpu oczywiście pasywne + dobra markowa pasta.
< 3 > Zasilacz z zapasem mocy i o jak najwyższej sprawności - bezpośrednio przekłada się to na ciszę i straty energii na samym zasilaczu. Mimo wszystko cena takiej zasiłki będzie niższa niż wersji pasywnej o podobnej mocy
< 4 > Dobra obudowa z max 2 wentylatorami min 140mm a najlepiej 200mm lub więcej + plus regulator obrotów i pomiar temp. jako miły gadżecik :]
< 5 > Dla fanatyków maty i jakieś skrzyneczki na HDD jeśli będą zbyt głośne.
Ot cały przepis na błogą cisze w naszym blaszaku :))
Tych niektórych faktów brakuje w tej recenzji ale i tak jest całkiem spoko :) Ważne że jest i coś się dzieje ! :)
planuje kupic komputer, który będzie średnio wydajny (nie do gier), mały i cichy, planowana konfiguracja to
procesor: intel core i3530 (grafika zintegrowana),
płyta: MSI H55M-ED55,
pamięć: G.skill ECO 4 GB,
Dysk: Samsung HD502HJ 500GB,
obudowa ANTEC MINUET 350 (ewentualnie ANTEC NSK 3480), win7 64bit
koszt do 2200zł
co o tym sądzicie? boxowe chłodzenie i3 jest w miarę ciche?, ewentualnie coś innego co by weszło do malutkiego anteca minuet? jak się sprawdzają te maty wygłuszające?
Dodałbym do niego jeden rozdział - uzupełnienia od użytkowników. Oczywiście nie wszystkie komentarze, ale np takie jak to, co Dexter77 pisał o źle wyprofilowanych łopatkach 120-milimetrowych wiatraków. Nie tekst o takim czy siakim modelu tego czy tamtego, ale info wnoszące coś nowego do oryginalnego artykułu.
"co Dexter77 pisał o źle wyprofilowanych łopatkach 120-milimetrowych wiatraków"
To producenci mają swoje projekty i patenty...Od oceny danych wentylatorów są specjalistyczne testy a nie trafiony słabszy egzemplarz wentylatora...
"Nie tekst o takim czy siakim modelu tego czy tamtego, ale info wnoszące coś nowego do oryginalnego artykułu."
Podstawowy błąd - uogólnienie...na przykład wspomniany zasilacz "OCZ 500" nic nie mówi bo oferta tego producenta jest bogatsza...Uważam, że lepiej byłoby po prostu wskazać kilku producentów specjalizujących się w wybranych akcesoriach, które z powodzeniem można wykorzystać przy wyciszaniu komputera...Owszem, byłaby to pewna forma reklamy jednak czy przypadkiem każdy artykuł nią nie jest? :)
Kosztuje tyle ale w drogim Komputroniku.
Na allegro i ceneo Gigabyte GeForce 9800GT SilentCell kosztuje sporo poniżej 400 zł.
Co do minirecenzji to wszystko mi się podobało ,właśnie szukałem takiego artykułu :)
Jednocześnie z tym mam procesor z chłodzeniem Cooler Master Hyper TX 3 - które wentylator ma w poziomie, a nie równolegle do płyty głównej dzięki czemu u mnie zaciąga powietrze z dołu do góry , zbierając to ciepłe znad karty, dalej zabierane przez zasilacz, który cięgnie je jeszcze wyżej i wywala na zewnątrz; czyli de facto mam pasywną kartę chłodzoną procesorem, że tak powiem, w każdym razie ochładzając bezpośrednio procesor, ochłodziłem i kartę, a obieg zimnego powietrza nawiewanego z przodu i ciepłego usuwanego z tyłu, przy jednoczesnym zaklejeniu zbędnych otworów w obudowie przez zastosowanie 2x SilentiumPC Zephyr 120 mm i zwykłej taśmy pakowej, takiej brunatnoszarej, szerokiej z Castoramy, to spadek hałasu i miły chłodek za niecałe 40zł (spadek hałasu, to wentylator procka z miejsca zwolnił i w końcu chłodzi, a nie tylko rozdmuchuje gorące powietrze po obudowie).
Dysków wyciszać nie próbowałem, aczkolwiek, kto wie czy się nie pobawię - jestem pasjonatem i lubię czasem pogrzebać w obudowie, a docelowo ma tam stanąć RAID, więc wtedy pomyślę nad cichymy i chłodnymi dyskami.
Wspomniane jest o regulacji RPM wiatraków, aby o ile jest taka opcja chodziły wolniej, więc i ciszej i są pokazane przykładowe regulatory czy wentylator z potencjometrem.
Można prościej - obniżając napięcie "na sztywno" podłączając wentylator bezpośrednio pod molexa - aby nie psuć sobie kabli polecam zakup taniego rozdzielacza molexowego - koszt od 5 do 12zł i kawałek izolowanego miedzianego drutu 0,5-0,75mm (w marketach budowlanych na dziale kabli, około 1,8-2,2zł za metr bieżący), który idealnie wchodzi w "otworki" wtyczki wentyla i teraz podłączamy pod odpowiednie napięcie - im niższe tym wolniej i ciszej pracuje wentylator i tak:
-czerwony kabel wentyla z żółtym molexa i czarny wentyla z czarnym molexa - 12V, max obroty
-czerwony kabel wentyla z czerwonym molexa i czarny z czarnym - 5V, najmniejsze obroty
-czerwny kabel wentyla z żółtym molexa i czarny wentyla z czerwonym molexa - 7V, rozwiązanie pośrednie
Oczywiście sprzętowy regulator czy potencjometr daje dużo większą dokładność i lepszy zakres regulacji, ale to rozwiązanie jest darmowe.