Jak wrócić z Windowsa 11 do Windows 10? Jest na to prosty sposób!
Systemy operacyjne

Jak wrócić z Windowsa 11 do Windows 10? Jest na to prosty sposób!

przeczytasz w 3 min.

Zaktualizowaliście Windows 10 do Windows 11, ale ten wam się nie spodobał i chcecie wrócić do starego systemu? Wyjaśniamy, jak można tego dokonać w kilku prostych krokach.

I jak, przesiedliście się na Windows 11? Darmowa aktualizacja z Windows 10 na pewno zachęciła wielu użytkowników do sprawdzenia nowej wersji systemu. Niektórym się spodobał, ale innym... niekoniecznie. Niestety, szybko się okazało, że nowa wersja „okienek” jeszcze nie jest idealna i występują w niej mniejsze lub większe błędy. Problemem mogą okazać się też wyższe wymagania, przez co Windows 11 na starszych komputerach może działać gorzej od Windows 10.

W takiej sytuacji część użytkowników pewnie zaczęła żałować decyzji o przesiadce i wolałaby wrócić do starej, sprawdzonej „dziesiątki”. Jeśli do nich należycie, to mamy dobre wieści. Okazuje się, że Microsoft przewidział taki scenariusz i daje możliwość szybkiego powrotu do poprzedniej wersji systemu.

Jak wrócić z Windows 11 do Windows 10?

Opisany sposób dotyczy przypadków, gdzie zdecydowaliście się na aktualizację Windows 10 do Windows 11 (nie będzie on działać w przypadku czystej instalacji Windows 11). Wszystkie pliki i programy pozostaną na dysku, ale zmiany wprowadzone po aktualizacji zostaną utracone.

Przed operacją polecamy wykonać kopię zapasową najważniejszych danych. Należy też upewnić się, że znacie hasło logowania do konta z Windows 10 (bez niego nie będziecie mogli się zalogować).

Ile jest czasu na powrót z Windows 11 do Windows 10

Microsoft przewidział możliwość szybkiego powrotu ze zaktualizowanego systemu Windows 11 do Windows 10. Należy jednak pamiętać, że wbudowany mechanizm pozwala na to tylko przez 10 dni - później system usunie pliki pozwalające na szybki powrót.

Jak wrócić do Windows 10 z Windows 11? Opcja szybkiego powrotu znajduje się w panelu z ustawieniami systemu – wyszukajcie panel "Ustawienia" i dalej wybierzcie: "System" -> "Odzyskiwanie".

Windows 11 - menu Odzyskiwanie

Wasza uwagę powinien zwrócić segment "Opcje odzyskiwania”, gdzie znajduje się opcja "Wróć” (pozwalająca właśnie powrócić do Windows 10).

Windows 11 - powód decyzji o powrocie do Windows 10

Po wybraniu opcji "Wróć", system zapyta jeszcze o powód decyzji o powrocie (nie ma ona znaczenia jeżeli chodzi o sposób działania metody - są to informacje zbierane przez producenta wyłącznie do celów statystycznych).

Windows 11 - powrót do Windows 10

Następnie musicie podążać za instrukcjami wyświetlanymi w kreatorze. Po kilku krokach zobaczycie okienko z opcją "Wróć do systemu Windows 10". W zależności od konfiguracji sprzętu, cała operacja powinna potrwać około kilku - kilkunastu minut. Po ponownym uruchomieniu komputera, znowu będziecie mogli cieszyć się starym, sprawdzonym systemem Windows 10.

Pamiętajcie jednak, że macie tylko 10 dni na powrót z Windows 10 do Windows 11. Po tym czasie system automatycznie usunie pliki pozwalające na taką opcję i trzeba będzie posiłkować się innymi metodami - wymuszeniem (dez)aktualizacji do Windows 10 lub instalacją oprogramowania od początku "na czysto".

Jak powrócić z Windows 11 do Windows 10 - alternatywny sposób

Co w sytuacji, gdy chcielibyście powrócić z Windows 11 do Windows 10, ale przegapiliście 10-dniowy okres szybkiego powrotu?

Windows 11 - niestety, nie możesz już wrócić do poprzedniej wersji

Na to też jest sposób! W takim przypadku wystarczy, że skorzystacie z Asystenta aktualizacji do Windows 10… tyle tylko, że wykorzystacie go do „zdezaktualizowania” systemu. Ten sposób niestety nie pozwala na zachowanie plików i zainstalowanych programów. Pamiętajcie, aby przed opracją wykonać kopię zapasową najważniejszych plików.

Ściągnijcie i uruchomcie asystenta aktualizacji, zapoznajcie się z licencją, a następnie podążajcie za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Windows 10 - asystent aktualizacji

Windows 10 - asystent aktualizacji

Kluczowym momentem jest punkt "Wybierz elementy do zachowania", gdzie decydujecie, które dane powinny pozostać po aktualizacji systemu – niestety, przy aktualizacji Windows 11 do Windows 10 narzędzie nie pozwala na zachowanie plików i aplikacji, więc konieczne jest tutaj wybranie opcji "Nic" (usuwającej pliki, aplikacje i ustawienia).

Po pobraniu aktualizacji, kreator wyświetli komunikat o gotowości do (dez)aktualizacji. Pozostało jeszcze potwierdzić decyzję i... poczekać. Cała operacja może zająć kilka-kilkanaście minut. Po ponownym uruchomieniu komputera, będziecie mogli korzystać z "czystego" Windows 10.

Ponowna aktualizacja Windows 10 do Windows 11

Jeżeli Wasza decyzja była spowodowana niedopracowaniem systemu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby za jakiś czas, gdy wkurzające błędy zostaną naprawione, „zdezaktualizowany” system Windows 10 ponownie zaktualizować do Windows 11. Jak tego dokonać? Wszystkiego dowiecie się z tego poradnika.

Windows 10 - aktualizacja do Windows 11

Aktualizacja i dezaktualizacja systemu jest darmowa (i zgodna z licencją), więc nie musicie się obawiać o legalność takiej operacji.

To jak, przesiedliście się na Windows 11?

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    fonzie
    8
    " Windows 11 oficjalnie i bez tajemnic - oto nowy system Microsoftu "
    "Twój komputer nie spełnia wymagań Windows 11? System zainstalujesz, ale Microsoft ma na Ciebie haka "
    "Dziś premiera Windows 11 – uzyskaj system, którego miało nie być"
    "Szok i niedowierzanie - Windows 11 nie był idealny na premierę"
    "Windows 11 jest mi obojętny. Zrobiłem aktualizację tylko z jednego powodu"
    "Jak wrócić z Windowsa 11 do Windows 10? Jest na to prosty sposób!"

    Szybko poszło xD...
    • avatar
      mrocznysedes
      5
      Jest prostszy sposób. Nie instalować tego syfu z oznaczeniem 11. Przynajmniej do czasu jak ekipa MS naprawi to co zwaliła. Spróbujcie w 11 nacisnąć start, wpisać, na przykład, gpedit.msc i odpalić go jako administrator, jak to bez problemu działa w 10. Życzę powodzenia w próbowaniu. ;-)
      • avatar
        Slavus
        2
        Jest sposób na powrót do Windows 10 powyżej 10dni. Przed upływem terminu wystarczy zmienić limit dni. Zakres od 10 do 60. Można to robić co jakiś czas i powrót zawsze będzie możliwy. Nie pamiętam z regulaminu czy można wklejać linki, ale tutaj jest opisane jak to zrobić:
        https://beebom.com/how-roll-back-to-windows-10-from-windows-11/
        • avatar
          duzers
          0
          Najpierw wciskacie tego gniota, a teraz piszecie jak wrócić do Windows 10. Gamonie.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Noob question. Cos tam pozmieniałem w BIOS żeby ten SMP aktywować, ściągnęło z automatu W11 i teraz mam do wyboru
            -zamknąć kompa.
            -zrobić update i zamknąć kompa.
            Update znaczy ze po restarcie przywita mnie Win11 ale jak?
            Co stanie sie ze wszystkimi programami i grami które mam zainstalowane? Czy to wszystko zostanie automatycznie przeniesione do W11?
            • avatar
              anglik666
              0
              A nie prościej format c: /s i mamy DOS'a
              • avatar
                kombajn
                0
                W ankiecie dodałbym opcję "Tak, ale w sumie jest mi obojętne jaką wersje Windowsa mam zainstalowaną"
                • avatar
                  baertus11
                  0
                  taaa, tylko 10 dni na powrót czyli przez faktycznie mniej niż 10 dni musisz gruntownie przetestować czy zaktualizowany Windows 10 do 11 działa z wszystkim poprawnie. Może w domu to się i zdąży ale wszystkiego w firmie przez 10 dni się nie przetestuje gruntownie.... czyli kolejne "zabezpieczenie" aby 11 się jak najwięcej wdrażała... co następne? Wymuszona aktualizacja z 10 do 11 jak swego czasu z 7 do 10? Wszyscy radośni? Zapomnieli jakie były problemy jak się przez noc uśpione komputery w wielu małych firmach poaktualizowały? Jakoś nie jestem optymistą. Jak na razie to problemy są: niższa wydajność (szczególnie na AMD), problemy z przejściem z trybu S na Home jak się klepnie aktualizację do 11 przed przejściem, ostatnio zaobserwowane problemy z aktywacją Office 2013 i 2016 na Windows 11 - klucze legalne, nigdzie nie upowszechnione a komunikat o problemach z aktywacją internetową (telefoniczna bez problemu). Może by tak jeszcze trochę ten system dopracowali.... zanim każą (przepraszam zasugerują dla poprawy bezpieczeństwa) na niego przejść.....
                  • avatar
                    theng
                    0
                    Poradnik w sam raz dla osób mających komputery na procesorach Ryzen.
                    • avatar
                      baertus11
                      0
                      Już niestety pojawiło się apka/dziadostwo proponująca aktualizację z Win 10 do Win 11 w zasobniku koło zegara (niebieska). Mniej świadomy użytkownik przez nierozwagę może sobie zaktualizować.... czyli wracają czasy zostawienia na noc komputera w uśpieniu a rano nowy system i połowa rzeczy nie działa. Może lepiej mieć niewspierany procesor chwilowo... Ktoś może wie jak oszukać apkę MS aby myślała że ma się niewspierany procesor czy tez trzeba kombinować? Bo wyłączenie TPM w uefi jak się ma dysk zaszyfrowany BitLockerem to raczej karkołomny sposób...
                      • avatar
                        spocco
                        0
                        A ja mam pytanie do mądrych głów, jak przywrócić Windows 10 z Windowsa 11 gdy opcja szybkiego powrotu jest już niedostępna? Błagam, pomóżcie :(

                        Witaj!

                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                        Połącz konto już teraz.

                        Zaloguj przez 1Login