Świetnie nada się do tego wytrzymała linka zabezpieczająca pasująca do większości urządzeń ze standardową szczelinę zabezpieczającą, taka jak Accura Lock.
Jest takie piękne i jakże prawdziwe powiedzenie: „Mądry Polak po szkodzie”. Zapewne każdemu zdarzyło się chociaż raz znaleźć w sytuacji, w której niewielkim wysiłkiem można było zapobiec niechcianemu zdarzeniu, ale z jakiegoś powodu nie zrobiło się tego. To tak jak z ubezpieczeniem – dopóki wszystko jest w porządku, jego koszt wydaje się zbędny. Doceniamy je dopiero, kiedy faktycznie coś nieprzyjemnego się wydarzy.
Dokładnie taką funkcję spełniają linki zabezpieczające sprzęt elektroniczny – głównie laptopy, komputery, czy monitory. Wydawać się mogą niepotrzebnym wydatkiem, ale to pozorna oszczędność. Przede wszystkim urządzenia te kosztują niemało, więc ich utrata oznacza nieprzewidziany i spory wydatek. Po drugie są nam one najczęściej niezbędne do wykonywania pracy i/lub zawierają pliki, dane, zdjęcia, czy inne materiały, których są wyjątkowe cenne, a ich utrata jest często nie do odtworzenia. Tymczasem w prosty sposób można się od tego ustrzec.
Rodzaje linek zabezpieczających
Linka przeciwkradzieżowa może być zamykana na kluczyk lub szyfr. Istnieją również modele wyposażone w bardziej zaawansowany zamek patentowy, który znacznie trudniej sforsować. W takie rozwiązanie zaopatrzone są linki dla najbardziej wymagających użytkowników. W przypadku linki z kluczykiem trzeba pamiętać, aby zawsze mieć go przy sobie i nigdy nie zostawiać w widocznym, publicznym miejscu – nie od dziś wiadomo, że okazja czyni złodzieja.
Zamek szyfrowy jest wartościową alternatywą, ale tutaj także należy stosować się do kilku prostych zasad. Nie wybierać oczywistych kombinacji, tj. 123, czy 000, regularnie je zmieniać i w żadnym wypadku nie zapisywać w ogólnie dostępnych miejscach np. na przylepnej karteczce na biurku. Na podobnej zasadzie jak nie zapisuje się pinu na karcie kredytowej.
Linki zabezpieczające Accura Lock
Na rynku można znaleźć pokaźną ofertę tego typu akcesoriów, a wśród nich są bardzo przystępne cenowo linki Accura Lock. Wykonane w standardzie przemysłowym pasują do większości laptopów, notebooków, projektorów, ekranów LCD i plazmowych zaopatrzonych w standardową szczelinę zabezpieczającą.
Ta wytrzymała linka stalowa powleczona jest osłoną z PCV, dzięki czemu jest znacznie bezpieczniejsza i wygodniejsza w użyciu. Sam zamek Accura Lock wykonany jest z hartowanej stali.
Ten konkretny model linki zabezpieczającej podłącza się do laptopa poprzez szczelinę zabezpieczającą, a z drugiej strony stalową pętlą, którą należy odpowiednio przymocować.
W zależności od potrzeb można wybrać linkę o różnej długości m.in. 1,1 m, 1,5 m oraz 1,8 m.
Każda linka sprzedawana jest w zestawie z 2 kluczykami.
Gdzie można korzystać z linki zabezpieczającej?
Linka przeciwkradzieżowa jest na tyle uniwersalna, że korzystać z niej można nie tylko w biurze, ale i poza nim. Jest to logiczne, zwłaszcza jeśli mówimy o zabezpieczeniu laptopa, który z definicji jest urządzeniem mobilnym, używanym w praktycznie dowolnym miejscu. Dlatego za każdym razem kiedy w miejscu publicznym chcemy trochę popracować, warto o niej pamiętać. Nie ma znaczenia, czy mówimy o bibliotece, kawiarni, czy lotnisku – w każdym z tych miejsc linka przeciwkradzieżowa będzie jak znalazł.
Trzeba jedynie znaleźć solidny, a przede wszystkim stały i nieruchomy element w pomieszczeniu. Przypięcie jej w nieodpowiednim miejscu, np. do nogi od stołu mija się z celem, chyba, że stół jest na stałe przymocowany do podłogi. W przeciwnym wypadku wystarczy lekko go unieść aby wysunąć linkę i zabrać laptopa. Znacznie lepiej sprawdzi się np. grzejnik, którego raczej nie można w tak prosty sposób zdemontować.
Dlaczego warto?
Niewielki koszt zakupu samej linki może nam oszczędzić naprawdę olbrzymich kosztów, problemów i stresu związanego z utratą drogiego sprzętu, a także przechowywanych na nim newralgicznych danych.
Oczywiście każdą linkę można przeciąć dysponując odpowiednimi narzędziami, ale często bywa tak, że sama obecność zabezpieczenia może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja. Widok urządzenia przypiętego linką z pewnością spowoduje, że dwa razy się zastanowi, czy warto ryzykować.
Komentarze
7Dzięki za wyjaśnienie dlaczego noga od stołu to słaby pomysł. Nigdy bym na to nie wpadł. A jak to działa z nogą od krzesła? Nie jest przypadkiem bezpieczniej?
"Oczywiście każdą linkę można przeciąć dysponując odpowiednimi narzędziami, ale często bywa tak, że sama obecność zabezpieczenia może skutecznie odstraszyć potencjalnego złodzieja. Widok urządzenia przypiętego linką z pewnością spowoduje, że dwa razy się zastanowi, czy warto ryzykować."
Jak ktoś ma nożyce do cięcia metalu to nie ma żadnego ryzyka, bo czynność będzie szybsza i łatwiejsza niż podnoszenie stołu.
Reklama żerująca na strachu - a prawda jest taka, że nigdy bym nie zostawił nigdzie swojego kompa poza domem bez opieki. A nie jestem paranoikiem, aby przywiązywać laptopa czy monitor do kaloryfera na wypadek włamania - od tego mam ubezpieczenie. A jak ktoś idzie na włam do mieszkania, to już jest odpowiednio przygotowany.
Jedyne gdzie takie zabezpieczenie może się przydać to wystawa sklepowa albo publiczny komputer.
http://bit.ly/2tdnN6G
jak już to PVC lub PCW
https://www.youtube.com/watch?v=as-CPdf-rKI