Na komputerach marki Apple próżno szukać, służącego do wykonywania zrzutów ekranu w Windowsie, klawisza PrtScn. Mac ma wbrew pozorom dość rozbudowaną aplikację do tego celu. Podpowiadamy, jak zrobić zrzut ekranu na Macu.
Print screen na Mac – skróty klawiszowe
Najłatwiejszym i najszybszym sposobem na zrobienie zrzutu ekranu na MacBooku lub innym komputerze Mac jest skorzystanie ze skrótów klawiszowych.
Zrzut całego ekranu
Aby wykonać zrzut całego ekranu należy nacisnąć i przytrzymać klawisze Shift, Command oraz 3.
Zrzut części ekranu
Aby wykonać zrzut całego ekranu należy nacisnąć i przytrzymać klawisze Shift, Command oraz 4.
Następnie wcisnąć lewy przycisk myszy lub gładzik i zaznaczyć wskaźnikiem fragment ekranu, którego zrzut ma zostać wykonany. Jeśli wciśnie się przy tym klawisz spacji to przesuwać można zaznaczenie. Po puszczeniu przycisku/ gładzika zrzut zostanie zrobiony.
Aby anulować wykonanie zrzutu ekranu należy wcisnąć Esc (Escape).
Zrzut okna
Aby wykonać zrzut okna należy nacisnąć i przytrzymać klawisze Shift, Command, 4 oraz spacja.
Wskaźnik zmieni się w ikonę aparatu. Aby wykonać zrzut należy kliknąć na dane okno. Zrzut wykonywany jest z efektem cienia.
Aby się go pozbyć należy podczas kliknięcia przytrzymać klawisz Option, ale to dość karkołomne zadanie ze względu na liczbę klawiszy, którą trzeba nacisnąć jednocześnie.
Aby anulować wykonanie zrzutu ekranu należy wcisnąć Esc (Escape).
Domyślnie wykonane zrzuty pojawiają się w prawym dolnym rogu ekranu, a następnie zapisują się na Biurku. Po przesunięciu miniaturki w prawo zostanie ona zapisana. Można także w nią kliknąć zanim obraz zostanie zapisany, a otworzy się okno, w którym można edytować zrobiony zrzut.
Miniaturkę można także przeciągnąć do innego dokumentu.
Aplikacja Zrzut ekranu
W systemie macOS Mojave oraz nowszym dostępna jest aplikacja o nazwie Zrzut ekranu, która pozwala między innymi na zmianę domyślnej lokalizacji zachowanych zrzutów ekranu oraz nagrywanie ekranu na Macu.
Aplikację otworzyć można skrótem klawiszowym Shit, Command, 5.
Można też skorzystać z Launchpada, jak w przypadku każdej innej aplikacji. U dołu ekranu pojawi się pasek narzędzi, który można przesunąć w dowolne miejsce na ekranie używając techniki przeciągnij i upuść.
Na pasku dostępne są następujące narzędzia (od lewej):
- Zrzut całego ekranu
- Zrzut okna
- Zrzut części ekranu
- Nagrywanie całego ekranu
- Nagrywanie części ekranu
Ważnym elementem są także Opcje. Różnią się one w zależności od tego czy wykonywany będzie zrzut ekranu czy jego nagranie.
Można wybrać opóźnienie wykonania zrzutu i rozpoczęcia nagrywania, włączyć wyświetlanie wskaźnika lub kliknięć (tylko dla nagań), a także wskazać miejsce zachowania pliku.
Zrzuty ekranu zapisywane są jako pliki w formacie png, a nagrania jako pliki mov. Nazwy plików zaczynają się od „Zrzut ekranu” lub „Nagranie z ekranu” i zawierają datę oraz czas, w którym zostały one wykonane.
Źródło: Apple
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!