Każdy aparat cyfrowy dysponuje kolorowym ekranem (w większości przypadków LCD) służącym przede wszystkim jako podgląd obrazu. Oceniamy na nim kadr, oglądamy wykonane fotki. Wyświetlacz wpływa nie tylko na komfort fotografowania, ale także na ostateczne wyniki. Dlaczego? Na ekranie niskiej jakości podgląd jest często mało czytelny i przekłamany, co utrudnia ocenę rzeczywistej jakości zdjęcia. Dysponując kiepskim wyświetlaczem możemy uznać słabe technicznie zdjęcia za dobre i zrezygnować z powtórzenia ujęcia.
Dwie podstawowe cechy monitora to przekątna oraz rozdzielczość ekranu – z im większą wartością mamy do czynienia, tym bardziej komfortowo będzie nam się pracować. Najczęściej spotykaną przekątną jest 2,7 - 3 cale. Najpowszechniejsza rozdzielczość to 230 tys. punktów, która nie daje najbardziej czytelnego podglądu. Dlatego warto zwrócić uwagę na modele aparatów oferujące rozdzielczość wyświetlacza od 460 tys. punktów w górę.
Kolejne pożądane własności wyświetlacza to możliwość regulacji jasności (a także funkcja automatycznego dostosowania jasności do panujących warunków) oraz powłoki antyodblaskowe, poprawiające jakość podglądu podczas fotografowania w świetle słonecznym. Zwróćmy również uwagę na możliwość zmiany pozycji monitora, uchylanie czy obracanie. Dzięki temu będziemy mogli komfortowo fotografować lub filmować nawet w niewygodnych pozycjach (np. znad głowy czy tzw. żabiej perspektywy), a także łatwo wykonać autoportret. Jeśli aparat nie ma uchylnego ekranu warto zadbać, aby kąty widzenia wyświetlacza były jak największe.
Wyświetlacze w niektórych cyfrówkach oferują dotykową obsługę. Warto jednak pamiętać, że nie jest to ekran pojemnościowy jak w smartfonie i wymaga dużej siły nacisku. Czasem następstwem zastosowania takiego monitora jest wyeliminowanie przycisków z obudowy, a więc jesteśmy zdani wyłącznie na opcje na ekranie. Wiele aparatów łączy jednak obsługę dotykową z obsługą za pomocą przycisków i dźwigni, co dla wielu osób jest bardziej rozsądnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że dotykanie ekranu przy każdej okazji powoduje jego zabrudzenie i zmniejsza czytelność wyświetlanego obrazu.
Niektóre kompakty oprócz ekranu LCD oferują również wizjer. W większości przypadków jest to tzw. tunel optyczny (który nie pokazuje dokładnie tego samego obszaru, który zarejestrujemy na zdjęciu). W niektórych modelach mamy do czynienia z wizjerem elektronicznym, jednak w przypadku tanich aparatów nie grzeszy on dobrą jakością.
Poradnik "jaki aparat cyfrowy kupić" - polecane modele
Canon PowerShot SX210 IS
• Cena: 819 zł
Canon PowerShot A3200
• Cena: 469 zł