Ergonomia sprzętu to wygoda jego używania i jest istotna, szczególnie gdy korzystamy z aparatu często. Na ergonomię wpływa na przykład wspomniany wcześniej wyświetlacz, ale też i inne cechy urządzenia - np. jeśli mamy duże dłonie, lepszy będzie dla nas aparatu o dużych przyciskach i niemałym korpusie. Warto zwrócić uwagę na wyprofilowanie tej strony korpusu, którą chwytamy prawą dłonią (większość tańszych cyfrówek ma jednak dość prostą obudowę).
Istotny dla ergonomii jest też układ przycisków oraz przejrzystość menu. Poniżej przedstawiamy zestaw funkcji, do których warto mieć szybki dostęp:
- Tryb filmowania (poszukujmy modeli z dedykowanym przyciskiem wideo)
- Tryb fotografowania
- Zmiany trybów pracy lampy błyskowej (warto, aby aparat umożliwiał szybkie dezaktywowanie lampy błyskowej)
- Korekta ekspozycji (korekta ekspozycji pozwala na szybką poprawę błędnych nastaw dokonanych przez aparat).
- Samowyzwalacz/tryb seryjny
- Tryb stabilizacji obrazu
- Czułość ISO
- Balans bieli
- Tryb ustawiania ostrości
- Zmiana trybu wyświetlania (wyłączenie lub włączenie ikon parametrów fotografowania i innych)
Bardzo przydatną cechą jest tzw. menu szybkie lub funkcyjne, które pozwala na szybki dostęp do najważniejszych funkcji. Istotne jest także, aby aparat pamiętał pozycję w menu (jest to przydatne gdy aparat nie ma szybkiego menu, a chcemy szybko wrócić do poprzedniego wyboru z menu). Niektóre cyfrówki wyposażone są również w przyciski, którym możemy zaprogramować jedną z dostępnych funkcji.
Oprogramowanie aparatu cyfrowego to wbrew pozorom istotna sprawa. Ale nie chodzi tu o możliwość aktualizacji czy wydajność systemu, a przede wszystkim o wygodny interfejs ekranowy. Dobór interfejsu to w dużej mierze kwestia indywidualnych przyzwyczajeń. Dlatego jedni wolą aparaty Canon, inni Nikon, a jeszcze inni Sony. Ten powód jest znacznie ważniejszy niż drobne różnice pomiędzy modelami w jakości zdjęć.
Poradnik "jaki aparat cyfrowy kupić" - polecane modele
Sony Cyber-Shot DSC-W570
• Cena: 589 zł
Panasonic DMC-FS37
• Cena:759 zł