Pobór mocy to jedna z najistotniejszych spraw związanych ze zintegrowanymi kartami graficznymi. Już z samego założenia konstrukcje tego typu powinny cechować się niskim zużyciem energii. I faktycznie pobór mocy przez integry nie należy do wysokich.
taktowanie i napięcie procesora w trybie 2D/idle
Płyty z procesorem intel Core2 Duo E7500 pobierały w trybie 2D od zaledwie 45 do 54W. Przy odtwarzaniu materiału wideo, pobór ten wzrastał do 55~68W. Najoszczędniejszą okazała się płyta DFI wyposażona w całkiem udany chipset C7A – a więc GeForce 9400.
taktowanie i napięcie procesora w trybie 2D/idle
AMD Phenom II X2 550 jest procesorem nieco bardziej łasym na energię (zintegrowany kontroler pamięci, cache trzeciego poziomu, wyższe napięcia zasilania). Tym niemniej różnica pomiędzy oboma CPU nie wydaje się duża. Tryb 2D pochłaniał tu od 59~65W, natomiast multimedialny 68~85W.
Najoszczędniejszą płytą na socket AM2+ okazał się Gigabyte MA78GM-UD2H.
Ciekawostką z kolei jest obciążenie procesora podczas odtwarzania materiału HD na płycie wyposażonej w Radeona 2100. Ponad 100W to wynik znacznie gorszy nawet od konfiguracji Hybrid SLi/CrossFire.
Podobnie jak w spoczynku, także pod obciążeniem mniej energii pochłaniają płyty dedykowane nieco oszczędniejszemu CPU intela. Biorąc pod uwagę prezentowaną wydajność stosunkowo niewiele pobiera płytka wyposażona w GPU GeForce 9400. Ponadto, na co warto zwrócić uwagę, różnica pomiędzy dyskretnymi Radeonami (HD3450 a HD4350) jest tu praktycznie niezauważalna.
taktowanie i napięcie procesora pod obciążeniem
– napięcia w zależności od płyty różniły się do około 0,5V
Najbardziej łasą na prąd płytą okazała się MA790GP-DS4H od Gigabyte. Radeon HD3300 przy wyższym taktowaniu rdzenia, dodatkowym SidePorcie i wyższym napięciu zasilającym pobierał już o 35W mocy od Radeona HD3200.
taktowanie i napięcie procesora pod obciążeniem
– napięcie w zależności od płyty różniły się nawet do około 0,8V