Karty graficzne

Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Jeżeli głównym kryterium przy wyborze naszego nowego, budżetowego PC-ta będą całkowite koszta, nie jesteśmy dziś skazani na rozwiązania zintegrowane. Najtańsze płyty główne pozbawione wbudowanej grafiki dostaniemy już od około 150PLN. Za podobną kwotę znajdziemy też jedną z kart, która w przeprowadzonych testach okazywała się zdecydowanie najmocniejszą - Radeon HD4350 bądź GeForce 9400GT.

Dobre IGP pokroju GeForce 9400 lub HD3300/HD4200 to wydatek rzędu 280PLN, a czasem nawet i ponad 500PLN. Opłacalność mocniejszych integr staje więc pod ogromnym znakiem zapytania.

A przecież karty te i tak nie dorównują wydajnością rozwiązaniom dyskretnym z podobnego pułapu cenowego (zestaw płyta + karta). Obok większego zapotrzebowania na energię pod obciążeniem, są to ja widać zdecydowanie słabsze strony niemal wszystkich IGP.

Zauważalne plusy takich konstrukcji to jednak mniejsze generowanie ciepła – wystarczy im niezbyt pokaźnych rozmiarów radiator, mniejsze gabaryty kompletnej platformy (przydatne w momencie składania poręcznego zestawu media center), energooszczędność w trybie 2D/idle, czy chociażby obsługa mimo wszystko wciąż kontrowersyjnych pod względem działania technologii Hybrid SLi/CrossFire.


Funkcje oszczędzania energii zostały przez producentów płyt w ostatnim czasie znacznie rozbudowane. Przodują w tym przede wszystkim ASUS oraz Gigabyte. Ten pierwszy umożliwia kontrolę nad zasilaniem poprzez autorski program EPU, drugi poprzez aplikację DES (Dynamic Energy Saver). Obydwa z nich bazują na odcinaniu „z obiegu” niewykorzystywanych faz zasilania CPU oraz kontrolę i monitoring napięć w zależności od obciążenia.

Patrząc jednak na integry pod bardzo szerokim kątem, czy wciąż opłaca się inwestycja w płyty zintegrowane? Na pewno tak, ale też jedynie wtedy, kiedy łączna suma jaką musielibyśmy na nią przeznaczyć, nie przekroczy kosztów poniesionych na tanią płytę i budżetową grafikę o zadowalających właściwościach.

Wprowadzenie przez AMD nowego chipsetu RS880 spowodowało w konsekwencji spadek cen starszych konstrukcji opartych o HD3200. Jeżeli nie interesuje nas zatem podkręcanie, np. ze względu na wyższe koszty płyty lepiej przystosowanej do O/C , warto rozważyć właśnie taką propozycję. Wpływ obsługi DX10.1 oraz dedykowanego SidePortu, które oferuje HD4200, jest przecież  niezauważalny.

Dobrze pod względem opłacalności wypadają także konstrukcje z chipsetami nVidia GeForce 8200/8300. Jedną z takich płyt możemy już dostać za niewiele ponad 200PLN.

Dla procesorów intela z opłacalnością jest już nieco słabiej. Dobre płyty główne oparte o GeForce 9300 / 9400 są w stosunku do swoich możliwości nieco za drogie, a kosztujące od 200~300zł budżetówki z GMA na pokładzie nie przekonują do siebie niewielką wydajnością i problematycznym wsparciem dla mediów w formatach HD.


ASUS M3N78-VM

Spośród wszystkich przetestowanych płyt, moją szczególną uwagę zwróciły przed wszystkim ASUS M3N78-VM (GeForce 8200), prezentujący całkiem niezły stosunek wydajności i możliwości do ceny, oraz ASUS M4A785TD-V EVO bazująca na Radeonie HD4200.

Płyta EVO przyciąga do siebie przede wszystkim dużymi możliwościami O/C, obsługą pamięci DDR3 oraz niezłą ergonomią. Sam Radeon pomimo, że nie zaskakuje w żaden sposób wydajnością, niejako odżywa w momencie podniesienia taktowania. Pod tym względem EVO ASUSa sprawuje się naprawdę znakomicie.


ASUS M4A785TD-V


Decydując się na płytę ze grafiką zintegrowaną, bierzmy pod uwagę wszelkie aspekty. Zarówno cenę, ergonomię, kulturę pracy jak i same możliwości oraz wydajność. Może się przecież okazać, że w podobnej cenie lub nawet dokładając te kilkadziesiąt złotych, złożymy zestaw z budżetową grafiką, na której da się zarówno w coś pograć jak i obejrzeć film Blue-Ray bez nadmiernego obciążania procesora centralnego.

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    HIHI pierwszy :P

    Super artykuł:)
    • avatar
      Dekard
      0
      Czyli ogólnie wniosek jest taki, że da się pograć na zintegrowanych grafikach.
      Drugi z kolei wniosek jest taki, że czasami lepiej kupić tanią płytę i osobną grafikę PCIe

      Natomiast trzeci wniosek jest taki, że na benchmarku trzeba testować więcej tanich kart graficznych, a nie tylko potwory za 2000 zł ;)
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Jak wygram w konkursie kingstona to sobie tego EVO sprawie na gwiazdkę :D
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Cwany..wyprzedził mnie o pięć minut :P
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Na 2 stronie przy radeonie hd 4200 jest błąd. Posiada on SM 4.1 i dx 10.1. Nie jestem pewien, ale chyba gpu-z pokazywał mi szyne 64 bit a nie 32bit, chociaż nie jehttp://www.benchmark.pl/testy_i_recenzje/Podsumowanie-2478/strona/7514.html#stem w 100% pewny.
            • avatar
              Konto usunięte
              0
              dyskretny artykul, dyskretnie opisuje dyskretne karty graficznie dyskretne... prawde mowiac (dyskretnie) skupilem sie na podsumowaniu, dyskretnym - oczywiscie. ide wiec dyskretnie do domu gdzie odpale sobie superpi zeby zobaczyc dyskretnie jak sie moja grafa dyskretnie ma... papapapa
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                jest kilka błędów ale ciekawy artykuł
                • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Nie usuwajcie tego szybko to se jutro czytne.:)
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0
                    Jest błąd też na stronie 20. Jest tam napisane 3DMark'056, a powinno być z pewnością 06.
                    Cały artykuł czyta się bardzo przyjemnie i z pewnością się komuś przyda.
                    • avatar
                      19arek93
                      0
                      Bardzo fajnie się czytało. Ale mam prośbę. Czy istnieje możliwość by w przyszłych recenzjach wyniki w grach (w FPS) i w danych rozdzielczościach były zsumowane? Myślę że dało by to lepszy obraz ogólnej wydajności danej karty.
                      • avatar
                        Bakker2009
                        0
                        HIHI ostatni.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Dużo zależy od samego kawałka krzemu. Czy jest on ze środka czy z brzegu i jaka jest jego jakość. Od tego dużo zalezy
                          • avatar
                            torture
                            0
                            W sumie HD3300 dałoby rade kupić za mniej niż 300zł, ale przy okazji jest to płyta z dobrym wyposażeniem, OC itd. Z kolei intelowskie G45 i integry nVidii są ładowane do płyt mATX, bez jakiegoś większego szału, a kosztują naprawdę sporo :/
                            • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Autor sie nie popisal. Zmarnowal mnostwo czasu na testy w grach, a olal zupelnie multimedia. Caly artykul traci przez to, bo takie 'mobaski' to przeciez podstawa komputerka multimedialnego, a nie do gier.
                              Mysle, ze nalezy nam sie spory update.
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Artykuł bardzo fajny, ale mam jedno "ale" - co takie słabe O/C HD4200. Przecież dla tej integry 900MHz dla rdzenia to norma. Płyta was przytrzymała?
                                • avatar
                                  marcin_szelest
                                  0
                                  posiadam również płytę mATX Gigabyte serii GA-M61SME-S2
                                  (nforce405) GF6100; o dziwo daje rade w grach całkiem nieźle
                                  nawet NFS pro Street na tym poszedł, ma spory potencjał
                                  ma również wyjście na normalną kartę grafiki
                                  a płyta ma już 2 lata i była dość tania
                                  płyta + proc Amd Athlon X2 (4200+) do tego chłodzenie Zalman dołączone do proca cena wyszła 400 zł
                                  gdybym kupił to osobno cena by wyszła wtedy 500 zł

                                  ps: recenzja była bardzo fajna :)

                                  pozdrawiam




                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Jeden z najlepszych artykułów jakie ostatnio czytałem na tym portalu.Koniec kropka.
                                    • avatar
                                      Konto usunięte
                                      0
                                      Jeśli chodzi o granie na integrach, to jak najbardziej się da. Trzeba umieć tylko odpowiednio do tego podejść :) Ja na swoim laptopie z GMA900 gram więcej niż na pc, bo więcej czasu przy nim spędzam. Spokojnie można na tym grać we wszystkie gry na silniku Q3, Aquanox chodzi bardzo dobrze i wygląda wcale nieźle, ba! Nawet Fifa 10 po przetaktowaniu procesora (a co za tym idzie - FSB, grafiki i pamięci) działa przy >25FPS w 800x600+low/medium. Tak więc tak jak mówię - na wszystkim da się grać, przecież w telefonach nie ma czterordzeniowego procesora i karty z DX11 a ludzie grają :)
                                      • avatar
                                        bendyz
                                        0
                                        Szkoda że nie testowaliście Gigusia GA-MA785GMT-UD2H, GPU można na nim puścić przy 900MHz i spokojnie w taki sposób na co dzień używać. Testowany ASUS to jak wynika z testów na innych portalach jedna ze słabszych konstrukcji jeśli chodzi o możliwości podkręcania zintegrowanego HD4200. Tak więć +200MHz to ok 1/4 wydajności więc da się już w WOW-a komfortowo grać :D
                                        • avatar
                                          Konto usunięte
                                          0
                                          W WoW-a nawet ja na moim 6200 gram w HD i średnich detalach.Ten HD4200 jest pokroju (po O/C)GF7300GT lub 7600GS
                                          • avatar
                                            Konto usunięte
                                            0
                                            Porządny rzetelny artykuł. Nie ma się do czego przyczepić. Odnośnie oferty płyt IGP doszedłem do identycznych wniosków co autor. GF9400/93000 są świetne, ale pioruńsko drogie jak na integry. GF8200/8300 maja już rozsądne ceny, oferują dopracowane, bezproblemowe sterowniki ze wsparciem CUDA, niestety są wykonywane w archaicznym procesie 80nm co odbija się na zużyciu energii, a dodatkowo nie powstają już nowe produkty oparte na tych chipach, przez co o ACC można zapomnieć. Co o płyt z chipsetami AMD to jak widzę potwierdza się moje przekonanie o gorszej jakości sterowników niż w przypadku nvidii, dodatkowo ichniejsza wersja GPGPU jest jeszcze w powijakach, do tego dochodzą jeszcze problemy z mostkami południowymi i AHCI.
                                            Tak na marginesie jak wygląda obecnie sprawa sterowników do AMD pod linuxa?
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              czegos takiego tu wlasnie od zawsze brakowalo, super!
                                              • avatar
                                                wolfikx
                                                0
                                                Widać ogrom pracy, super artykuł.
                                                Oczywiście jakby była punktacja to murowana 5-teczka.
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Sam śmigam na HD3200 i jest nieźle. Do poważniejszego grania sie nie nadaje ale starsze tytuły czemu nie. Składałem kompa z myslą o takim media center z mozliwością pogrania, no i do tego niewielki rozmiar obudowy oraz mały hałas.

                                                  Jak poźniej dołożyłem asusa HD3650 to wydajnosc skoczyła kilkukrotnie ale nawet miesiąca nie posiedział bo żeby działać przywoicie musiał dojść wiatrak w obudowe zeby mu pompować świerze powietrze inaczej grzał sie do ponad 65st i karta przyspieszała wiatrak - suszarke.

                                                  Rezultat końcowy był taki : wiekszy pobór mocy - przyspieszył wiatrak zasilacza - hałas, dodatkowy wiatrak karty - hałas , dodatkowy wiatrak w obudowie aby 3650 nie zamieniał sie w odkurzacz - znów hałas.
                                                  Wywaliłem to badziewie i znów jest sopkój. Prawda jest taka albo media center w małej zgrabnej obudowie albo zestaw do grania w duzym towerze do którego można zmieścić kilka wolnoobrotowych 120 mm wiatraków. Jednego z drugim nie da sie pogodzić.
                                                  • avatar
                                                    sirius98
                                                    0
                                                    Ciekawe że nikt nie zauważył iż wszystkie obecne Radeony w wersji HD5xxx nie wspierają meteriału HD w formacie AVC High Profile L5.1, a tylko do wersji High Profile L4.1 włącznie. Nie rozwiązują tego nawet najnowsze sterowniki w wersji v12. Stąd okazuje się że w 25% materiału mkv/HD nam po prostu nie będzie działać o ile nie posiadamy mocnego procesora. Stąd warto chyba poczekać na płyty z zintegrowanymi GT210/220. Pozbawione tego problemu. Ktoś napisze że to nie problem. Jeżeli chcemy żeby CPU robiło wszystkie operacje to HD4350 czy dodatkowa niskoprofilowa HD4550 w zestawie HTPC będzie dobrym wyborem.
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      Witam:)
                                                      Mam pytanko dot. zakupu nowej plyty?
                                                      Chciałem kupić plytę typ: ASRock 939A790GMH, chipset AMD790GX.
                                                      I teraz czy naprawdę mozna pograć w gry np. Setlers VII/, i czy moj prcesor pójdzie na tej plycie a mam: AMD Athlon (fm)64 Pro 3200+ , unknown. 2200MHz (11x2000.
                                                      Z góry dziękuję za odpowiedź , wieczorkiem wejdę i sprawdzę ,aha jeszcze jedno czy podejdą ramy DDR1 400Mhz.
                                                      Pozdrawiam

                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        Poprawka, przepraszam: unknown. 2200MHz (11x200)

                                                        Witaj!

                                                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                        Połącz konto już teraz.

                                                        Zaloguj przez 1Login