Jedną z funkcji oferowanych obecnie przez Google jest możliwość drukowania dokumentów wprost ze smartfona. Usługa nazywa się Google Cloud Print i jest niesłychanie przydatna. Tak naprawdę odkąd zaczęliśmy z niej korzystać, nie wyobrażamy sobie powrotu do drukowania dokumentów z karty microSD lub załączników przesyłanych e-mailem na komputer.
Całość wymaga poświęcenia 5, góra 10 minut na konfigurację, ale później będziemy mogli cieszyć się drukowaniem praktycznie z każdego miejsca na świecie. Pierwszym krokiem jest konfiguracja najnowszej wersji przeglądarki Google Chrome - nie będzie to zapewne zbyt wielki kłopot, gdyż należy ona do najbardziej popularnych i lubianych przeglądarek internetowych.
Wchodzimy w opcje Chome'a i przechodzimy do działu Dla zaawansowanych (Under the Hood). Na dole strony widoczna jest sekcja Google Cloud Print. Logujemy się na konto Google.
Dalsze kroki będą wymagały korzystania z języka angielskiego. Klikamy Finish printer registration (zakończ rejestrację drukarek).
… a następnie wciskamy Manage your printers (zarządzaj drukarkami).
W dalszej kolejności otrzymujemy możliwość dodania drukarki tradycyjnej (dowolnej) lub urządzenia zgodnego z Cloud Print (Cloud Ready). Większość osób obecnie używa zwykłych drukarek, więc klikamy pierwszą opcję.
Pojawia się nowy ekran, na którym widzimy drukarki zainstalowane w systemie.
Po wskazaniu myszką jednej z nich otrzymujemy opcję jej współdzielenia. W razie potrzeby dodajemy adresy Google osób, które mają prawo korzystać z drukarki (my pozostajemy właścicielami i zarządzamy urządzeniem).
Następny krok polega na ściągnięciu aplikacji Cloud Print z Android Marketu. Program jest darmowy, a jego instalacja skonsumuje zaledwie około 1,5 MB danych.
Po otwarciu aplikacji wskazujemy którego konta Gogle chcemy używać.
Zezwalamy aplikacji na dostęp do konta.
Wybieramy drukarkę na smartfonie. W testowym przypadku jest to HP LaserJet 1020.
Właściwie już od tej chwili jesteśmy gotowi do korzystania z Cloud Print. Warunków jest jednak kilka. Po pierwsze łączność internetowa w smartfonie musi być aktywna w momencie, gdy przesyłamy pliki (to raczej zrozumiałe). Po drugie drukarka, z której chcemy skorzystać, również musi być uruchomiona. Zwykłe urządzenia działają po podłączeniu do komputera, ale są też takie, które nie wymagają peceta - pobierają dane z internetu.
W głównym oknie programu Cloud Print wybieramy dokument, który chcemy wydrukować. Możliwości mamy sporo. Może to być plik z pamięci telefonu lub karty microSD, może to być SMS, e-mail, rysunek, notatka, dane kontaktu, wpis z kalendarza, dokument zapisany w Google Docs a w przyszłości też zdjęcie z usługi Picasa i wiadomosci z Facebooka.
Dla celów testowych wykorzystaliśmy dokument biurowy zapisany online w usłudze Google Docs.
Na końcu całego procesu wybieramy plik, który ma zostać wydrukowany.
Zatwierdzamy akcję i po kilkunastu sekundach trzymamy w ręku świeżo zadrukowaną stronę tekstu.
Procedura jest dość długa, ale większość osób wykona ją zapewne raz, dodając swoją drukarkę.