Jeśli chcemy zabawić się w szpiega lub po prostu martwimy się o swój dobytek w czasie pobytu poza domem, możemy w prosty sposób zmienić nieużywanego już smartfona z Androidem w kamerkę do monitoringu i sprawdzić zdalnie czy wszystko jest w porządku.
Jedną z aplikacji dostępnych w Android Markecie, które powinny sprawdzić się w tej roli, jest IP Webcam. Program jest darmowy i nie wymaga zaawansowanej konfiguracji.
Wystarczy że podepniemy smartfona, który pełnić ma rolę kamerki do zasilania (aby się nie rozładował w czasie długich godzin, a nawet dni używania) i uruchomimy na nim serwer wysyłający strumień wideo.
W ustawieniach aplikacji znajdziemy takie opcje jak rozdzielczość (resolution), jakość (quality), orientacja telefonu - pionowa lub pozioma oraz hasło (login/password). Ustawiamy je jeśli przywiązujemy uwagę do prywatności transmisji wideo.
Możemy też włączyć lub wyłączyć transmisję sygnału audio, jeśli jest ona wymagana.
Po zakończeniu konfiguracji wciskamy Start server i możemy rozpoczynać korzystanie z kamerki.
Naturalnie wybrać możemy czy chcemy przesyłać dane przez sieć Wi-Fi, czy raczej preferujemy sieć 3G. My zdecydowanie bardziej polecamy tą drugą ewentualność, gdyż w przypadku transmisji przez sieć komórkową mogą występować spore opóźnienia w przekazie obrazu, a przy okazji musimy dysponować pokaźnym pakietem internetowym - nie zawsze jest to opłacalne.
IP Webcam poinformuje użytkownika o adresie IP oraz adresie internetowym, który musimy wpisać w przeglądarce internetowej komputera, na którym chcemy odebrać obraz.
Po ustanowieniu połączenia poproszeni zostaniemy o wpisanie loginu i hasła.
Jeśli dane były poprawne otworzy się prosta, czytelna na każdym urządzeniu strona WWW z podstawowymi opcjami transmisji.
Jak widać strumień otworzyć możemy w zewnętrznym odtwarzaczu (np. darmowym VLC), korzystając z wtyczki Java (wprost w przeglądarce), a nawet w innym smartfonie korzystając np. z darmowej aplikacji tinyCam Monitor.
Jeśli jednak korzystamy z peceta lub laptopa, dobrym wyborem będzie wykorzystanie wtyczki Java. Obraz wyświetli się wprost w oknie przeglądarki internetowej.
Twórcy aplikacji nie zapomnieli nawet o takich niuansach jak zdalne ustawianie ostrości, aktywacja dźwięku oraz włączanie doświetlenia za pomocą diody LED (jeśli telefon taką dysponuje).
Warto również nadmienić, że strumień wideo może być zapisany (nagrany) na dysku twardym. W dodatkowych opcjach mamy też możliwość wykonania i zapisania pełnowymiarowego zdjęcia (z autofokusem), a nawet przesyłania wyłącznie skompresowanego strumienia audio - taka opcja przydałaby się niektórym studentom na wykładach. ;-)