Komputery

Komputer Apple iMac - szczyt mody na Twoim biurku

przeczytasz w 3 min.

Komputery Apple wciąż nie są w naszym kraju przesadnie popularne, co wynika z ich stosunkowo wysokich cen - za podobne pieniądze można kupić "zwykłego" peceta w wyraźnie lepszej konfiguracji. Z paroma

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5


Komputery Apple wciąż nie są w naszym kraju przesadnie popularne, co wynika z ich stosunkowo wysokich cen - za podobne pieniądze można kupić "zwykłego" peceta w wyraźnie lepszej konfiguracji. Z paroma wyjątkami - taka maszyna nie będzie miała świetnie zaprojektowanej apple'owskiej obudowy, nie będzie też można na niej legalnie uruchomić systemu operacyjnego Mac OS X. Wiele osób twierdzi, że Maki kupuje się dla systemu Mac OS X i spójnego wyglądu oprogramowania i sprzętu - coś w tym jest.

Prezentowane przeze mnie dzisiaj iMaki to konstrukcje "all-in-one". W jednej obudowie, wyglądającej jak trochę przerośnięty monitor, znajduje się nie tylko matryca, ale również cały komputer. Do tego dochodzi kilka dodatków w postaci wbudowanej kamery internetowej, mikrofonu, zestawu głośników stereo i karty WiFi. Robi wrażenie, czyż nie?

Po wyjęciu iMaca z pudła bardzo łatwo przygotować go do pracy. Wystarczy postawić komputer na biurku, podłączyć klawiaturę, myszkę i kabel od zasilania (zasilacz również jest zintegrowany z obudową). Prościej się już chyba nie da...

Zapraszam do testu dwóch iMaców - jednego, tańszego, z ekranem 20'' i procesorem Core 2 Duo 2 GHz oraz droższego 24'' z Core 2 Duo 2.4 GHz. Poza rozmiarami, z zewnątrz nie różnią się niczym.

Strona producenta.

 
iMac MA876 20''
iMac MA878 24''
Procesor:
Intel Core 2 Duo T7300 (Merom, Dual Core, 2,0 GHz, 4 MB L2)
Intel Mobile Core 2 Duo X7700 (Merom 65nm, Dual Core, 2,4 GHz, 4 MB L2)
Typ chipsetu:
Intel PM965
Intel PM965
Pamięć RAM:
1 GB (2 sloty, 1 wolny)
3 GB (2 sloty, 0 wolnych)
Rozmiary matrycy:
20,1'' (1680x1050)
24'' (1920x1200)
Grafika:
ATI Mobility Radeon HD 2400 XT
ATI Mobility Radeon HD 2600 XT
Dźwięk:
Realtek HD Audio
Realtek HD Audio
Karta sieciowa:
Marvell Yukon 88E8058 PCI-E 10/100/1000 MBps
Marvell Yukon 88E8058 PCI-E 10/100/1000 MBps
WiFi:
Broadcom 802.11n
Broadcom 802.11n
Bluetooth:
tak
tak
Wejścia / wyjścia:
3 x USB, LAN, mini DVI, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, FireWire 400, FireWire 800
3 x USB, LAN, mini DVI, wejście mikrofonowe, wyjście słuchawkowe, FireWire 400, FireWire 800
Dysk twardy:
Seagate ST3250820AS Q (250 GB, 7200 rpm, 8 MB, SATA 150)
Western Digital WDC WD3200AAJS-40RYA0 (320 GB, 7200 rpm, 8 MB, SATA 150)
Napęd optyczny:
DVD-RW Matshita DVD-R UJ-85J
DVD-RW Matshita DVD-R UJ-85J
Oprogramowanie:
Mac OS X, iLife '08
Mac OS X, iLife '08
Wymiary:
Szerokość 485 mm, głębokość 189 mm, Wysokość 469 mm
Szerokość 569 mm, głębokość 207 mm, Wysokość 520 mm
Waga:
9,1 kg
11,5 kg


Design i ergonomia

Obudowa iMaca została wykonana z aluminium. Wykończenie jest bardzo wysokiej jakości, jak zresztą na Apple przystało. Ekran został ukryty za szklaną szybą i otoczony czarnym paskiem. Jedynie tylną część komputera zrobiono z tworzywa sztucznego. Jak widać na zdjęciach, całość prezentuje się naprawdę dobrze.

Konstrukcja komputera jest bardzo solidna. Nic tu nie skrzypi ani nie odstaje. Aluminium jest wysokiej jakości, gładkie, równie wytopione i przyjemne w dotyku. Po postawieniu na biurku komputer stoi dostojnie i bardzo stabilnie. Ekran odchyla się do przodu i do tyłu bardzo miękko i przyjemnie. Konstrukcja całości nie pozwala niestety na zwiększanie lub zmniejszanie wysokości, na której znajduje się ekran.

Płyty do napędu (nagrywarki CD/DVD) wkładamy z prawej strony komputera, nadrukiem do przodu. Na początku trudno jest trafić, raz nawet zdarzyło mi się, że zamiast w otworze napędu płyta znalazła się za komputerem i wypadła z rąk. Po włożeniu płytę trzeba wsunąć niemal do samego końca, aby napęd ją wciągnął. Aby z kolei wysunąć płytę należy skorzystać z klawiatury i przytrzymać przez chwilę klawisz Eject, znajdujący się na prawo od klawisza F12. Można też to zrobić programowo spod Mac OS X - wyrzucić ikonkę płyty z pulpitu do śmietnika. Płyta wysuwa się do 1/3, potem należy ją wyjąć, uważając aby nie pobrudzić jej od spodu.

Porty komputera znajdują się z tyłu. Apple stara się promować swój standard FireWire, z tyłu więc mamy aż dwa złącza tego rodzaju - FireWire 400 oraz 800. Trochę mało jest z kolei portów USB, w iMacu są "zaledwie" trzy. Co prawda po podłączeniu klawiatury zyskujemy dwa (klawiatura pełni rolę mini-huba), jednak po podłączeniu do niej myszki znowu zostają nam trzy porty USB - jak na komputer stacjonarny to trochę mało. Również na tylnej ścianie iMaca umieszczono w(y)łącznik.

Ciekawostką jest umieszczone z tyłu iMaca złącze mini DVI - pozwala ono na przyłączenie do komputera zewnętrznego monitora za pomocą cyfrowego wejścia. Ponieważ jednak większość monitorów wyposażona jest w "duże" złącze DVI, trzeba najpierw dokupić odpowiednią przejściówkę mini DVI-DVI. Nie ma jej niestety w zestawie, choć z drugiej strony to mała strata - raczej mało który użytkownik iMaca będzie chciał dołączać do niego oddzielny monitor.

Wbudowane w iMaca głośniki grają naprawdę przyzwoicie. O niebo lepiej od wszystkich głośników wbudowanych w monitory i lepiej od większości notebooków. A jeśli komuś mało, może dołączyć zewnętrzne - z tyłu iMaca mamy wejście i wyjście dźwiękowe (analogowe i optyczne w jednym).

Ciekawym pomysłem jest zintegrowanie w obudowie komputera kamery internetowej (zwanej przez producenta iSight) oraz mikrofonu (można też podłączyć zewnętrzny). Kamera rejestruje obraz w 640x480 i w tej rozdzielczości jest zdolna do nagrywania 25 klatek na sekundę. Jak na wbudowaną kamerę zintegrowaną w komputerze, jest naprawdę niezła - ma bardzo ostry obraz. Oczywiście nie ma przeszkód, aby korzystać z niej do wideokonferencji w takich programach, jak np. Skype - zadziała zarówno w Mac OS X, jak i pod Windows - Apple dołączył odpowiednie sterowniki również do systemu Microsoftu.

Łatwo przyzwyczaić się do tego, że iMaca się zazwyczaj nie wyłącza, tylko wprowadza w stan uśpienia. Dzięki temu powrót do pracy np. po wciśnięciu spacji zajmuje niecałą sekundę.

Czy iMac podczas pracy bardzo hałasuje? Cóż, wentylatory chłodzące działają przez zdecydowaną większość czasu naprawdę cicho. Największym źródłem hałasu staje się więc dysk twardy. Zauważyłem przy tym, że dysk WD w iMacu 24'' jest znacząco cichszy od "twardziela" Seagate w testowanym iMacu 20''. Jednak nawet w tym drugim przypadku nie można mówić o hałasie, co najwyżej o lekkim bzyczeniu.

Ciepłe powietrze z wnętrza maszyny wywiewane jest z poziomego otworu wentylacyjnego umieszczonego pod górną krawędzią z tyłu iMaca. Po dłuższej pracy komputer nagrzewa się u góry w lewej części - nie jest gorący, co najwyżej mocno ciepły. Ciepło przenosi się częściowo na górną ramkę komputera. Reszta obudowy pozostaje chłodna.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login