Do iMaca, tak samo, jak do wszystkich komputerów Apple, dodawany jest system operacyjny Mac OS X. Jak wygląda, możecie zobaczyć na załączonych screenach. To drugi najpopularniejszy na świecie po Windows system desktopowy, mający już prawie 5% rynku. Z punktu widzenia architektury jego kernel oparty jest na przygotowanej przez Apple hybrydzie FreeBSD oraz jądra Mach - całość nosi nazwę Darwin i jest rozwijany jako wolne oprogramowanie. Samego Darwina można ściągnąć za darmo ze stron Apple i uruchomić na zwykłym PC, taki system będzie jednak pozbawiony Cocoa oraz Aqua, czyli eleganckiego interfejsu użytkownika, z którego słynie Mac OS X i bardziej będzie przypominał Linuxa (można pod nim uruchomić np. środowisko GNOME, czy KDE). Tym niemniej, zarówno Darwin, jak i Mac OS X korzystają z tej samej podstawy systemowej.
iMaki testowałem zarówno z Mac OS X 10.4 (Tiger), jak i 10.5 (Leopard). Ogólne wrażenia są takie - Leopard trochę dłużej się ładuje, działa trochę sprawniej i znacząco szybciej się od poprzednika się wyłącza. Z wersją 10.5 było trochę problemów ze stabilnością, teraz po aktualizacji do 10.5.2 niemal już one nie występują. Trzeba jedynie pamiętać, aby zaktualizować niektóre posiadane starsze programy.
Poniżej prezentuję najważniejsze programy, wchodzące w skład Mac OS X (screeny pochodzą z wersji 10.5).
Expose - czyli wszystkie otwarte okna obok siebie po wciśnięciu F3
Odpowiednik menu Start, Programy, czyli lista dołączonych i zainstalowanych programów
Tryb Cover Flow z iTunes można wykorzystywać bezpośrednio w Finderze Mac OS X 10.5
Dashboard, czyli ekran z drobnymi programikami, odpowiednik windowsowego Paska bocznego z Gadżetami
Photo Booth pozwala na wiele zabaw z efektami specjalnymi i zintegrowaną w iMacu kamerą
Preferencje systemowe, czyli MacOS-owy Panel Sterowania
Aby zmienić język komunikatów nie trzeba reinstalować systemu - wystarczy zmienić jedno ustawienie
Leopard jako pierwszy system z serii Mac OS X dostarczany jest od razu z językiem polskim wśród języków do wyboru. Jakość spolszczenia jest bardzo dobra, niektóre programy pozostają po angielsku, ale są to wyjątki - naprawdę nie jest źle, a odpada konieczność stosowania dodatkowego oprogramowania Polonizator, które powodowało liczne problemy ze stabilnością oraz z aktualizacjami systemu.
Póki co, nie wszystko zostało przetłumaczone na język polski
Do iMaca dołączany jest też pakiet iLife '08, składający się z iPhoto (do zgrywania, przeglądania i prostej obróbki zdjęć), iMovie (do zgrywania, edycji i nagrywania filmów), GarageBand (do łatwego tworzenia i miksowania dźwięków oraz utworów muzycznych) oraz iWeb (po zakupieniu odpowiedniego abonamentu umożliwia wygodne i niewymagające wiedzy tworzenie interaktywnych stron WWW w specjalnych serwisie internetowym Apple).
Wchodzący w skład iLife program GarageBand, służący min. do tworzenia muzyki