Mamy na to wiele dowodów i przykładów - gotowych i interesujących komputerów. Piszemy też o zastosowaniach tych maszyn.
Komputer wielkości szafy albo notebook o rozmiarach walizki. Takie marzenia mieli nasi ojcowie, gdy po raz pierwszy sięgali po nowoczesną - na owe czasy - elektronikę. Kilkunastokilogramowy magnetofon szpulowy M 2405 S, Tonsil Wilga 19 czy nieśmiertelny adapter Bambino to doskonałe centrum rozrywki, oczywiście grubo ponad 30 lat temu. Zajmowały duży stolik i miały twardą mechanikę, ale za to świetnie umilały czas.
Obecny sprzęt multimedialny równie łatwo zajmuje nam przestrzeń życiową, jest bardziej interaktywny i prostszy w obsłudze. Komputer PC, odbiornik TV, wieża, wzmacniacz, odtwarzacz DVD, kolumny głośnikowe... Niby technika poszła do przodu a trudo będzie to wszystko upchnąć w szafie naszych ojców. Nie należy zapomnieć o gustownym komplecie pilotów zdalnego sterowania, których znajdzie się w tym zestawie kilka. Niektórzy patrzą na to wszystko i mówią: „Dość! Dość marnowania przestrzeni, zajmowania miejsca, plątaniny kabli i kurzu! Czas na zmiany!”
Entuzjastyczna idea i pomysł szybko przeradza się w rezygnację i ból głowy. Jak zoptymalizować choć kawałek elektronicznego świata? Co zrobić by uprzątnąć setki kabli i urządzeń, i zastąpić je jednym niewielkim i wielofunkcyjnym sprzętem? Właściciele notebooków z zazdrością zaczęli patrzeć na niewielkie poręczne netbooki. Podobnie jak użytkownicy pecetów z zazdrością, choć czasem i z lekką dezaprobatą patrzą na pojawiające się na rynku nettopy, niewielkie ekonomiczne komputery oraz rozwiązania all-in-one. Obserwacja opinii użytkowników wyraźnie potwierdza, że niewielkie energooszczędne komputery mają tyle samo zwolenników, co przeciwników.
Co decyduje, że tego typu komputery budzą takie emocje? Powodów jest kilka i w zależności od punktu widzenia są wadami lub zaletami.
Jakie wady przytaczają użytkownicy komputerów PC w stosunku do niewielkich rozwiązań?
- Mało wydajne procesory
To nieprawda - procesory są równie wydajne jak te w klasycznych PC. W niektórych komputerach all-in-one montowane są procesory desktopowe
- Malo wydajne dyski twarde
Po części nieprawda. Stosowanie dysków 5400 obr./min wiążę się z niewielkim spadkiem wydajności. Z kolei do małych komputerków doskonale nadają się dyski SSD 2,5 cala
- Mało wydajne karty graficzne
Nie do końca prawda. Niektóre rozwiązania nawet na zintegrowanej grafice świetnie radzą sobie z filmami HD czy bardziej wymagającymi grami
- Do nettopów trudno dobrać dodatkowe części
Nieprawda, nettopy często mają te same podzespoły co np. notebooki - pamięci RAM, procesory, dyski twarde czy napędy optyczne. Bez problemu nabędziemy napęd optyczny czy dodatkową pamięć
Zalet niewielkich komputerów można znaleźć wiele. Przede wszystkim: zajmują mniej miejsca. Podzespoły nettopów czy HTPC są tak dobrane, by pobierać niewielką ilość energii a jednocześnie oferować wysoką wydajność. Kolejna zaleta to energooszczędność - większość z przedstawionych w artykule komputerów ma wewnętrzne lub zewnętrzne zasilacze o mocy 60-120 W. W przypadku komputerów typu all-in-one doskonałym uzupełnieniem i wzbogaceniem obsługi jest ekran dotykowy, a także wbudowany tuner TV, dzięki któremu łatwo stworzyć z komputera poręczny magnetowid do nagrywania ulubionych filmów czy programów.
Komputer stacjonarny czy laptop? |
Przejdźmy jednak do przedstawienia kilkunastu propozycji gotowych zestawów komputerów. Są to konstrukcje cechujące się przyzwoitą wydajnością, niewielkimi rozmiarami, a jednocześnie dbają o nasz rachunek za energię elektryczną.