Ciekawie przedstawia się również segment niewielkich komputerów opartych na procesorze Intel Atom. Ta 32-bitowa jednostka obliczeniowa wytworzona w technologi 45 nm doskonale sprawdza się nie tylko w komputerach klasy UMPC (Ultra Mobile PC), ale także w standardowej wielkości pecetach. Taktowanie procesora to zazwyczaj 1600-1800 MHz (modele 230, 330, Z540) i może nie powala na kolana, niemniej główną zaletą tego typu rozwiązań jest niewielki pobór energii i mała ilość wytwarzanego ciepła.
MSI Wind D130
Dodatkowe wyposażenie w postaci wyjścia audio 7.1 i energooszczędnego systemu zasilania pobierającego maksymalnie do 35 W energii to dodatkowe zalety. Szkoda tylko, że dostajemy bezprzewodowy interfejs sieciowy w standardzie tylko 802.11 b/g. Niemniej cena oscylująca w okolicach 1000-1200 zł oraz niewielkie rozmiary komputera z pewnością zachęcą do zakupu niektóre osoby poszukujące ekonomicznego komputera do pracy i rozrywki.
Lenovo 3000 H200
Model H200 otrzymamy wraz z 19-calowym monitorem LCD. W czarnej błyszczącej obudowie kryje się procesor Intel Atom N230, 1 GB pamięci RAM oraz zintegrowany układ graficzny Intel GMA 950. To podstawowy zestaw, by obsłużyć preinstalowany system Windows Vista Home Basic. Taki komputer w zupełności wystarczy do codziennych zadań zwykłego użytkownika, który czyta pocztę, przegląda internet czy też tworzy dokumenty biurowe. Główną zaletą zestawu jest możliwość montażu standardowych kart rozszerzeń oraz napędów 5,25 i 3,5 cala. Klasyczna obudowa PC pozwoli na montaż dodatkowych komponentów sprzętowych. Niezbyt wygórowana cena oscylująca w granicach 1300-1400 złotych zachęca do zakupu.
Shuttle X270V
Czarna obudowa ze srebrnymi akcentami zawiera płytę główną Intel 945GC z procesorem Intel Atom Dual Core 1,6 GHz, 1 GB pamięci RAM, grafikę Intel GMA950 oraz 160-gigabajtowy dysk twardy i nagrywarkę DVD. Ilość portów i gniazd rozszerzeń to niemal standard komputerów klasy nettop / miniPC. Wyjątek stanowi gniazdo DVI i port RS232. Swoim zestawem Shuttle gwarantuje ciszę - procesor ma pasywne chłodzenie, zewnętrzny zasilacz również nie ma żadnych wentylatorów.
X270V to dobry przykład otwarcia się producentów na alternatywne systemy operacyjne. Dzięki takim zabiegom mamy pewność, że proponowany przez producenta system operacyjny nie dość, że jest darmowy, to jeszcze został dobrze przystosowany do platformy X270V.
Dell Optiplex FX160
W przypadku komputerów firmowych większość systemów informatycznych opiera się na platformach serwerowych lub usługach WEB. Dlatego też gigantyczne moce obliczeniowe nie są niezbędne do obsługi pakietu Office czy przetwarzania danych w Płatniku.
Oprócz jednordzeniowego procesora Intel Atom, FX160 oferuje zintegrowaną grafikę Mirage 3 Graphics i obłsługuje do 4 GB pamięci RAM. Dodatkowo ma wbudowany moduł 512-2048 MB pamięci NVRAM typu flash, przeznaczonej do przechowywania preinstalowanego systemu operacyjnego. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne w przypadku dużych korporacji, gdzie wymagana jest identyczna konfiguracja dla kilkuset stanowisk.
Optiplex FX160 można zakupić z twardym dyskiem 80 GB. Jeśli miałby to być komputer domowy, taki dysk jest zdecydowanie za mały. Jednak jeśli chodzi o komputer korporacyjny, jest jak najbardziej odpowiedni: w przypadku przedsiębiorstw wrażliwe dane są przechowywane na serwerach zgodnie z polityką bezpieczeństwa firmy. Cena może początkowo odstraszyć, ponieważ oscyluje w granicach 2400 zł w podstawowej wersji z dyskiem twardym 80 GB.