Rynek niewielkich komputerów to nie tylko zestawy typu all-in-one, w których otrzymujemy gotowy do użytku produkt już kilka minut po wyjęciu z pudełka. Zaletą takiego zestawu jest jego kompaktowa budowa i bardzo atrakcyjny wygląd. Wewnątrz takich rozwiązań znajdziemy zazwyczaj typowe podzespoły znane z klasycznych komputerów PC lub laptopów. Większość małych, energooszczędnych komputerów nie ma bardzo wydajnych komponentów. Niemniej ich konfiguracja pozwala na komfortową pracę zarówno z aplikacjami biurowymi, jak i oglądanie multimediów czy zabawę z grami.
Nettop - mały PC dla każdego |
Warto jednak pamiętać, że na rynku istnieją również małe komputery, w których stosuje się nie tylko procesory Intel Atom czy VIA. W większości przypadków są to również malutkie urządzenia oparte na płytach miniATX czy miniITX, instalowane w obudowach Small Form Factor.
Dell Inspiron Zino HD
Wewnątrz urządzenia nie znajdziemy ani procesora Intel Atom, ani żadnej dwurdzeniowej jednostki producenta z Santa Clara. Zino HD napędzają procesory AMD Athlon oraz Athlon Neo - do wyboru, do koloru. Niestety grafika to mało wydajny Radeon HD 3200. Dobrze, że w opcji mamy do wyboru wydajniejszy układ Radeon HD 4330.
Bogato przedstawia się również oferta dysków twardych: od 160 GB do 1 TB. Dell nie zapomniał również o rozrywce HD. Bez problemu możemy wyposażyć komputer w czytnik Blu-ray. W komplecie również 2 porty eSATA i złącze HDMI. Czy Inspiron Zino HD to nieudana podróbka Maka Mini, a może jego pogromca? Ani jedno, ani drugie. Zino HD to przede wszystkim ciekawa alternatywa i konkurencja dla wszystkich rozwiązań PC - architektura AMD i możliwość swobodnej konfiguracji zarówno sprzętu, jak i wyglądu urządzenia.
Shuttle XPC SDXi Carbon
Firma Shuttle postanowiła to zmienić i dać fanom gier niewielki komputer o doskonałych możliwościach. XPC SDXi Carbon to komputer typu Small Form Factor wyposażony w system chłodzenia cieczą Liquid I.C.E. Shutte daje użytkownikowi możliwość skonfigurowania komputera według własnego uznania, mając do dyspozycji 2 różne procesory: Core 2 Quad Q9550 oraz Core 2 Duo E8400. Na płycie głównej wyposażonej w chipset Intel G45 znalazły się 4 banki pamięci mogące pomieścić do 16 GB RAM. Karta graficzna w standardowym zestawie to GeForce 9800 GT z 512 MB pamięci. Opcjonalnie można skonfigurować sobie zestaw z kartą Radeon HD 4870 1GB. Producent zadbał również o powierzchnię dyskową. Dzięki dwóm zatokom 3,5 cala można zamontować do 2 dysków SATA. Napęd optyczny stanowi nagrywarka DVD DL lub alternatywnie czytnik Blu-ray.
W komplecie oczywiście system dźwięku 7.1 oraz zestaw standardowych portów USB, HDMI, FireWire oraz gigabitowego kontrolera Ethenret, opcjonalnie sieć Wi-Fi. Czarna obudowa została wyposażona w gustowny wzorek przypominający plaster miodu, a także otwór w bocznej ściance. Cena jest odwrotnie proporcjonalna do jego wielkości i wynosi niemal 2600 dolarów.
Lenovo IdeaCentre Q700 30151LU
Duży nacisk w tym modelu postawiono na możliwość współpracy z TV. Oprócz złącza HDMI i S/PDIF, nowy Q700 ma tuner radiowo-telewizyjny DVB-T, dzięki któremu można w prosty sposób oglądać oraz nagrywać swoje ulubione programy telewizyjne i cieszyć się dobrej jakości dźwiękiem.
Niestety, grafika X4500 należy do niezbyt wydajnych i świetnie sprawdzi się tylko w obsłudze oraz nawigacji po systemie multimedialnym. Granie na takim zestawie jest możliwe, ale należy zapomnieć o wysokiej rozdzielczości i detalach. Z kolei atutem IdeaCentre z pewnością jest jego nienagannych wygląd - czarna obudowa z błyszczącym wykończeniem oraz nagrywarką DVD typu slot-in. By stać się posiadaczem Q700 należy przygotować się na wydatek rzędu 1500 zł.
Fujitsu Esprimo Q1500
Układ graficzny to dobrze znany Intel GMA 4500M HD, który obsłuży obraz Full HD. W standardzie otrzymamy również 4 GB pamięci RAM, a także czytnik Blu-ray. Dla wygody użytkownika Fujitsu dysponuje również pilotem zdalnego sterowania do obsługi aplikacji multimedialnych. Q1500 można nazwać królem ciszy - w trybie pracy z aplikacjami biurowymi generuje hałas na poziomie 16 dB. Za tak skonfigurowany zestaw przyjedzie nam jednak dość sporo zapłacić. Orientacyjna cena wynosi 2600-2800 złotych. Esprimo Q1500 jest idealnym rozwiązaniem dla użytkowników chcących stworzyć niewielkie centrum rozrywki.
Apple Mac Mini
Mac Mini kryje w sobie między innymi dwurdzeniowy procesor Intel 2,66 GHz, do 4 GB pamięci RAM oraz dysk do 500 GB. Napęd optyczny to nagrywarka DVD DL, a karta graficzna – NVIDIA GeForce 9400M z 256 MB współdzielonej pamięci. Obraz może być wyświetlany w maksymalnej rozdzielczości 1900 x 1200 pikseli i aż prosi się, by pooglądać na nim filmy Full HD.
Apple w Maku Mini zastosowała gniazdo mini-DVI, które dzięki dołączonej przejściówce łatwo przekształcić w DVI. By komfortowo korzystać z internetu system został wyposażony w AirPort (802.11 a/b/g/n), a także kartę Ethernet 10/100/1000 Mbps. W komplecie również Bluetooth 2.1 + EDR. Oczywiście z komputerem otrzymujemy system Apple Mac OS X Snow Leopard oraz pakiet iLife. Ceny komputera w podstawowej konfiguracji rozpoczynają się od 2500-2600 zł.