Porównanie wydajności
Po zebraniu informacji o liczbie stron, jaką jest w stanie wydrukować wybrana drukarka przy użyciu jednego zestawu tuszy lub tonerów, należy następnie podzielić cenę wymaganych materiałów eksploatacyjnych przez liczbę możliwych do wydrukowania stron. W ten sposób uzyskamy koszt wydruku jednej strony, który to możemy porównać z kosztami obliczonymi dla każdego interesującego nas modelu. Najlepiej przy tym obliczyć oddzielnie koszt wydruku czarnobiałego oraz koszt wydruku kolorowego. Należy też pamiętać, aby kalkulacje wykonać dla tuszy i tonerów o różnych pojemnościach. Związane jest to z tym, że do większości drukarek dostępne są materiały eksploatacyjne w wersji standardowej i wersji powiększonej, która zwykle w przeliczeniu na stronę wydruku jest znacznie bardziej ekonomiczna.
Obecnie przyjmuje się, że wydruk strony z tekstem kosztuje od 1 do 15 groszy.
Trzeba też pamiętać, że powyższe porównanie kosztów eksploatacji nie odnosi się do wydruku zdjęć, które to wymagają o wiele większej ilości kolorowych materiałów eksploatacyjnych niż druk zwykłych dokumentów biurowych. W zależności od drukarki koszt wydrukowania zdjęcia w klasycznym formacie 10×15 cm waha się od 80-90 groszy do nawet 2 zł..
Zamienniki
Porównując koszty druku warto od razu zwrócić uwagę na alternatywne materiały eksploatacyjne, czyli tzw. zamienniki. Są one tańsze od oryginalnych i często mieszczą większą ilość tuszu lub tonera. Zużycie zamienników nie powinno być też większe niż oryginalnych tonerów czy tuszy. W większości wypadków ich zakup pozwala ograniczyć koszty wydruk, dlatego można sprawdzić, czy dla poszczególnych drukarek takie zamienniki są w ogóle dostępne. Zwykle dla tańszych modeli bez trudu znajdziemy ofertę zamienników wielu producentów, dla droższych bądź najnowszych modeli takich zamienników może po prostu nie być
Trzeba też pamiętać o tym, że stosowanie zamienników tuszy jak i tonerów może spowodować anulowanie gwarancji producenta. Należy więc rozważyć, czy oszczędności poczynione na tonerze lub tuszu w dłuższym okresie czasu będą dla nas opłacalne. Nie warto też stosować najtańszych zamienników. Po pierwsze jakość wydruków nie będzie wówczas najlepsza, po drugie nieszczelny kałamarz, czy kaseta z tonerem mogą zabrudzić drukarkę lub urządzenie wielofunkcyjne, a uszkodzenie tego typu nie podlega gwarancji.
Papier
Na koniec pozostaje jeszcze kwestia papieru. Porównując koszt druku zwykłych dokumentów na różnych drukarkach możemy jednak cenę papieru pominąć. Niezależnie od drukarki zazwyczaj używa się takiego samego rodzaju papieru kserograficznego. Czasami, aby osiągnąć lepszą jakość na drukarkach atramentowych można skorzystać ze specjalnego papieru dedykowanego właśnie dla tego typu urządzeń (np. papier PolJet).
Trzeba jednak pamiętać, że nieco inaczej sytuacja wygląda w wypadku wydruku zdjęć. Żeby uzyskać najlepszą jakość musimy korzystać ze specjalnych papierów fotograficznych. Powinno się przy tym używać papierów, które oferowane są przez producentów drukarki, gdyż są one dostosowane do właściwości zalecanego przez producenta tuszu. Co prawda dostępne są tez papiery „alternatywne”, jednak te powinno indywidualnie dobrać się do używanego przez nas atramentu, na co zwykle w biurze nie ma czasu. Jeżeli zamierzamy zatem drukować dużo zdjęć, warto też sprawdzić jak wygląda oferta papierów fotograficznych każdego producenta, ile one kosztują, a także czy dostępne są one w arkuszach takiej wielkości jak zdjęcia, które najczęściej będziemy wykonywali.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!