Lenovo Yoga 2 Pro - czy warto było czekać?
Ultrabooki

Lenovo Yoga 2 Pro - czy warto było czekać?

przeczytasz w 3 min.

Odświeżona wersja popularnego konwertowalnego ultrabooka z imponującym ekranem QHD+ oraz mocnymi podzespołami.

Ocena benchmark.pl
  • 4,5/5
Plusy

konwertowalna konstrukcja, ekran QHD+ o rozdzielczości 3200x1800 i wysokiej jasności, jakość wykonania, wydajny procesor, dysk SSD 256 GB, wygodna klawiatura Accutype, czas pracy na baterii

Minusy

tylko dwa porty USB w tym tylko jeden w standardzie 3.0, zbyt sprężyste zawiasy, problemy ze skalowaniem niektórych elementów

Lenovo Yoga, to prawdopodobnie najbardziej popularny konwertowalny ultrabook dostępny na rynku. Na to miano zasłużył sobie przede wszystkim oryginalną stylistyką oraz obudową zaprojektowaną w taki sposób, że przekształcenie laptopa w tablet zajmuje kilka sekund. Yoga ze swoją elastyczną konstrukcją umożliwia ustawienie ekranu w czterech pozycjach, co znacząco poszerza funkcjonalność urządzenia.

Dane techniczne:

ModelLenovo Yoga 2 Pro
Cena4399 zł
Gwarancja1 rok w serwisie zewnętrznym
System operacyjnyWindows 8.1
Klawiaturawyspowa, regulowane podświetlenie, klawisze zaokrąglone
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 13,3", 3200x1800
» IPS, błyszczący
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 360 stopni
Procesor» Intel Core i7 4500U
» 2 rdzenie/4 wątki
» 1,8 GHz, Turbo 3,0 GHz, 4MB cache
» technologia 22 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 8 GB, DDR3, 1600 MHz
» pamięć wlutowana, brak możliwości rozbudowy
Karta graficzna» zintegrowana karta graficzna: Intel HD 4400
Dysk twardy» SSD: 256
model: Toshiba THNSNH256MCT
» wymiana: wymaga odkręcenia dolnej części obudowy
Napęd optycznybrak
Bateria5402 mAh
Wymiary33 x 22 x 1,55 cm
Waga1,39 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - szkło
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne imitujące delikatną skórę
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.0
Złącza» 1x USB 3.0
» 1x USB 2.0
» micro HDMI
» czytnik kart pamięci
» gniazdo audio
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» czujnik natężenia światła
» złącze blokady Kensington
» oprogramowanie: Evernote, Office 2010 - wersja testowa, 60 dni, Lenovo: OneKey Recovery, Transition, Energy Management, Motion Control, Companion, VeriFace, McAfee AntiVirus Central, Yoga Pics, Yoga Camera Man, Yoga Phone Companion

Wygląd i jakość wykonania

Od premiery pierwszej generacji Lenovo Yoga minęło już sporo czasu, więc z tym większym zainteresowaniem przyjęliśmy możliwość przyjrzenia się jej najnowszemu wcieleniu. W nasze ręce trafił bowiem model Lenovo Yoga 2 Pro. Recenzowany model otrzymał całkiem niezłą konfigurację - procesor Core i7, 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB. Innymi słowy ultrabook ten ma potencjał stać się naprawdę mocną propozycją w coraz bardziej konkurencyjnym rynku ultramobilnych komputerów.

Na pierwszy rzut oka nie zmieniło się wiele. Może poza faktem, że tym razem otrzymaliśmy egzemplarz w stonowanym, szarym kolorze - w odróżnieniu od charakterystycznego, mocno pomarańczowego, który jednakże nadal jest dostępny w ofercie producenta, więc osoby chcące posiadać mocno wyróżniający się sprzęt - mogą zdecydować się na Yogę w wersji orange.

Lenovo Yoga 2 Pro

Konstrukcja obudowy to wciąż stara dobra Yoga. Ekran umieszczony jest na dwóch solidnych zawiasach, które pozwalają na jego obrócenie o 360 stopni. W ten sposób jednym ruchem przekształcamy laptopa w tablet. W takiej pozycji panel roboczy z klawiatura staje się podstawą komputera. Nie ma jednak obaw o przypadkowe wciskanie klawiszy, które dzięki umieszczeniu w zagłębieniu tworzą jedną powierzchnię z panelem roboczym. Poza tym, po przekręceniu ekranu powyżej 190 stopni zarówno klawiatura jak i touchpad są wyłączane, a Yoga jest obsługiwana poprzez ekran dotykowy.

Lenovo Yoga 2 Pro

Początkowo praca z komputerem w takim ustawieniu ekranu może wymagać przyzwyczajenia, szczególnie jeśli położymy Yogę na kolanach - klawiatura jest mimo wszystko wyczuwalna, nie jest to w końcu jednolita powierzchnia. Po pewnym czasie przestaje się jednak dostrzegać takie niedogodności, które są rekompensowane przez duży, 13-calowy ekran, na którym przeglądanie zdjęć, czy stron internetowych jest bardzo wygodne. W końcu żaden tablet nie może pochwalić się ekranem o takich rozmiarach.

Lenovo Yoga 2 Pro - tablet

Poza trybem pracy jako klasyczny laptop (ultrabook) oraz wspomniany przed chwilą tablet, Yoga oferuje jeszcze dwa ustawienia. Pierwszym z nich jest podstawka, w którym ekran odchylony jest o ok. 300 stopni, a klawiatura spełnia rolę podstawki pod tablet. To wygodne ustawienie do oglądania filmów oraz korzystania z tabletu, kiedy np. siedzimy na sofie lub w fotelu. Dzięki temu można obsługiwać ekran dwoma rękami, co znacznie ułatwia pisanie na wirtualnej klawiaturze.

Lenovo Yoga 2 Pro - podstawka

Ostatnie ustawienie, to tryb namiotu, który pozwala na korzystanie z komputera, kiedy stoimy. Wówczas można oprzeć Yogę na przedramieniu, a drugą rękę mamy wolną i możemy swobodnie korzystać z dotykowego ekranu.

Lenovo Yoga 2 Pro - namiot

Na ultrabooku znajdziemy aplikację o nazwie Yoga Picks. To zbiór aplikacji polecanych dla poszczególnych trybów pracy.

Yoga Picks

Jakość wykonania obudowy jest bardzo dobra. Wykonana została z tworzywa sztucznego, którego matowa, niegładka powierzchnia gwarantuje pewny chwyt laptopa i zapobiega jego wyślizgnięciu się z dłoni. Powierzchnia pulpitu roboczego jest gumowana i bardzo przyjemna w dotyku. Poszczególne elementy są dobrze ze sobą spasowane. Konstrukcja jest sztywna i solidna. Nieco ugina się jedynie obszar na środku panelu roboczego, tuż pod ekranem. Mocne naciśnięcie na pokrywę ekranu może spowodować zakłócenia wyświetlanego obrazu.

Laptop waży ok. 1.4 kg, co czyni go bardzo mobilnym sprzętem. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mieć go zawsze przy sobie. Bez problemu zmieści się w plecaku lub torbie, a jego waga nie stanowi zbyt dużego obciążenia dla pleców.

Lenovo Yoga 2 Pro

Ekran został umieszczony na solidnych zawiasach. Są one jednak dość sprężyste, a ekran potrafi się chwiać podczas pisania. Jest to szczególnie dokuczliwe jeśli korzystamy z Yogi trzymając ją na kolanach.

Złącza

Lenovo Yoga nie robi wrażenia liczbą portów. Wciąż mamy do dyspozycji jedynie dwa porty USB, w tym tylko jeden w standardzie 3.0. Trudno zrozumieć czym podyktowana była decyzja producenta, kiedy zdecydował się na zastosowanie USB 2.0. Zwłaszcza, że Yoga jest przeznaczona dla raczej lepiej sytuowanych użytkowników. Poza tym znajdziemy również po lewej stronie port micro-HDMI oraz czytnik kart.

Lenovo Yoga 2 Pro lewy bok

Na prawej krawędzi mamy z kolei gniazdo słuchawkowe oraz przyciski regulacji głośności, włącznik oraz blokadę automatycznego obrotu ekranu w trybie tabletu.

Lenovo Yoga 2 Pro prawy bok

Klawiatura i touchpad

Klawiatura to zdecydowanie mocny punkt ultrabooka. Yoga została wyposażona w klawiaturę Accutype, z której Lenovo jest dumne (całkiem słusznie zresztą). Skok klawiszy nie jest może głęboki (co akurat jest zrozumiałe ze względu na grubość obudowy), ale dobrze wyczuwalny. Dźwięk naciskanych klawiszy jest miły dla ucha i niezbyt głośny, więc pisząc wieczorem nie musimy obawiać się, że obudzimy pozostałych domowników, co często zdarza się w innych ultrabookach.

Lenovo Yoga 2 Pro klawiatura

Rozkład klawiszy jest optymalny, dzięki czemu pisanie bezwzrokowe jest czystą przyjemnością. Klawiatura jest rzecz jasna wyposażona w podświetlenie. Nie można regulować jego intensywności, można jedynie je uruchomić bądź wyłączyć. Jasność jest na tyle dobrze dobrana, że nie stanowi to żadnego problemu.

Touchpad pracuje bez zarzutu. Płytka sensoryczna jest stosunkowo niewielkich rozmiarów, powierzchnia jest matowa i gładka. Bardzo dobrze odczytuje ruch palca. Jedyne zastrzeżenie mieliśmy do głośności pracy zintegrowanych z płytką przycisków - ich klik jest dość głośny.

Lenovo Yoga 2 Pro touchpad

Głośniki

Zintegrowane głośniki grają poprawnie. Nie zachwycają jakością dźwięku, ale przynajmniej jest on czysty. Brakuje niskich tonów, ale to akurat spowodowane jest rozmiarami obudowy ultrabooka. Do obejrzenia filmu na youtube wystarczy, ale do słuchania muzyki lepiej zaopatrzyć się w słuchawki.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login