LG 24MK400H-B to dość tani monitor przeznaczony do grania i typowej obsługi komputera (domowej i biurowej). W praktyce więc znacznie większe znaczenie ma czas reakcji i jakość kolorów, niż kąty widzenia. W końcu raczej nie będziemy na takim sprzęcie wykonywać prac graficznych i innych profesjonalnych zadań.
Mamy tutaj prostą matrycę TN, więc kąty widzenia nie będą tak dobre jak np. na panelach IPS czy MVA. Patrząc na wprost i pod lekkim kątem do około 20 stopni w dowolną stronę jest dobrze. Większe odchylenie w poziomie zaczyna już powodować zmian kolorów na cieplejsze, a w pionie powoduje zmiany jasności i kontrastu. Jest to standardowe zjawisko właściwie we wszystkich matrycach LCD TN.
Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 4 ms (Gray-to-gray). Do przetestowania monitora pod tym kątem użyłem programu Pixel Persistence Analyzer i testu Streaky Pictures.
Pierwsze, minimalne symptomy smużenia były widoczne już przy poziomie 4, ale absolutnie nie przeszkadzały one w odbiorze grafiki. Dopiero powyżej poziomu 8 obraz zaczynał się mocniej rozmywać. Oznacza to, że monitor oferuje średni (przeciętny) czas odświeżania. Czy ma to duże przełożenie na gry? W pewnym stopniu tak, ale realne granie i tak było przyjemne.
W dodatku czas reakcji można lekko poprawić wchodząc w Menu - Obraz - Regulacja Gra - Czas odpowiedzi.
Pobór energii
Pracując z optymalną jasnością (120 cd/m2) monitor LG 24MK400H-B zużywa zaledwie 13,4 W energii elektrycznej. To bardzo dobra wiadomość, bo nie dość, że panel jest tani w zakupie, to również tani w utrzymaniu. Przy maksymalnej jasności zużycie energii podskoczyło do 23,2 W, ale to wciąż niewiele. W trybie czuwania pobór spadał do ułamka wata (około 0,2 W).
Porównanie monitorów pod względem poboru energii
Podsumowanie
LG 24MK400H-B jest tanim, ale przy tym całkiem dobrym monitorem. Teoretycznie jest on kierowany do graczy, ale w praktyce jest to monitor do użytku ogólnego. W pełni uniwersalny, nadający się również do pracy biurowej i oglądania filmów. Owszem, oferuje matrycę LCD TN, ale dzięki temu otrzymujemy szybki czas reakcji, co jest ważne w dynamicznych grach. Ma HDMI oraz D-sub, a także wyjście słuchawkowe. Jego stylistyka jest prosta, ale wykonany jest z matowych, odpornych na zarysowania materiałów, redukujących odblaski. Największą wadą jest brak możliwości regulacji wysokości oraz obrotu w poziomie. Za 500 zł - warto.
- krótki czas reakcji 1 ms (ważna zaleta w grach)
- niska cena
- dobra ogólna jakość obrazu
- niskie zużycie energii
- łatwe sterowanie menu OSD
- przewód HDMI w komplecie
- wejście HDMI i D-sub oraz wyjście słuchawkowe
- brak regulacji wysokości i obrotu
- brak bezpośredniego dostępu do zmiany ustawień obrazu (trzeba wchodzić w menu)
Komentarze
2360 Hz - jestem na NIE
1 ms - zmierzony ? Bo zapewne jest większy...
Brak display port - jestem na NIE.
Do starszego kompa - ok
Do nowego wole iiyame 16:10 i 75 Hz conajmniej - rewelacja.
Test - przeprowadzanie subiektywnego testu programem typu "ufo" i mówienie, że przy prędkości 4 już smuży.
https://imgur.com/a/VXul4Y0
A tymczasem normalni gracze siedza juz od dawna na minimum 1440p 144 Hz lub nawet 4K!