Dwa zupełnie różne aparaty z tyłu
Smartfon LG G5 ma dwa aparaty z tyłu. Różnią się one od siebie pod kilkoma względami. Sensor główny jest identyczny jak w starszym LG G4 – Sony Exmor RS IM234. Wykonamy nim zdjęcia o rozdzielczości 5312x2988 px, czyli 15,9 Mpx. Jego obiektyw ma jasność f/1.8 i pokrywa pole widzenia 78 stopni. Wyposażony jest w stabilizację optyczną i autofokus z dalmierzem na światło podczerwone. Innymi słowy jest on podobny do aparatów z wielu innych, topowych smartfonów.
LG G5 - zdjęcie z aparatu głównego (po lewej) i szerokokątnego (po prawej)
Druga kamerka jest zupełnie inna. Ma rozdzielczość 3840x2160 px, czyli 8,3 Mpx. Obiektyw jest ciemniejszy od tego pierwszego (f/2.4), ale za to o wiele bardziej szerokokątny. Aparat pokrywa pole widzenia aż 135 stopni. Układ optyczny nie został jednak wyposażony w stabilizację optyczną, ani też autofokus.
LG G5 - zdjęcie z aparatu głównego
LG G5 - zdjęcie z aparatu szerokokątnego
Czy jest to jego wada? Raczej nie. Tak szerokokątna optyka w połączeniu z małym sensorem sprawiają, że obraz jest relatywnie ostry od około 20 cm do nieskończoności. Zdjęcie z szerokokątnego aparatu jest też trudniej „poruszyć”, a jeśli nawet, to rozmazania nie będą mocno widoczne.
Standardowa czy szeroka?
Obie kamerki są różne, ale tak naprawdę jakie są ich podstawowe zalety i wady? Do typowego fotografowania i filmowania na co dzień zdecydowanie najlepsza jest kamerka główna. Zapewnia dobrą szczegółowość, stabilizację i nie deformuje aż tak mocno obrazu. Na zdjęciu umieścimy jednak mniej „treści”, bo kadr jest węższy.
LG G5 - zdjęcie z aparatu głównego (po lewej) i szerokokątnego (po prawej)
Jeśli musicie objąć szerszy kadr, ale nie chcecie łączyć zdjęć w trybie panoramy, to z pomocą przychodzi druga, ultraszerokokątna kamerka. Na zdjęciach zmieścimy więcej obrazu, ale kosztem gorszej szczegółowości i przede wszystkim sporych zniekształceń na brzegach kadru.
LG G5 – zdjęcia wykonane aparatem głównym (15,9 Mpx)
LG G5 – zdjęcia z obu aparatów tylnych, nałożone w trybie „wyskakujące okienko”
JPG vs RAW
Różnica jakościowa między zwykłymi zdjęciami JPG, a DNG (RAW) jest bardzo duża. Jest to charakterystyczne dla większości smartfonów, nie tylko firmy LG.
Obraz na zdjęciach JPG jest odszumiany, wyostrzany i kompresowany. Ma to oczywiście pewne zalety. Zdjęcia ważą zazwyczaj od 5, do 11 MB, a pliki DNG ważą 19 MB. Poza tym odszumiony i wyostrzony obraz może wydawać się atrakcyjniejszy, gdy jest oglądany w pomniejszeniu. Fotki JPG są bardziej kontrastowe i mają wyraźniej zaznaczone linie/krawędzie obiektów.
Niestety wspomniane zabiegi ingerują w obraz. Zmieniają go np. usuwając część drobnych detali obrazu, a to dla niektórych osób może być ciężkie do przełknięcia. Zdjęcia DNG są bardziej szczegółowe. Wyglądają po prostu naturalnie.
LG G5 – standardowe zdjęcie JPG (po lewej) oraz zdjęcie JPG wywołane z DNG (po prawej, Lightroom, ustawienia domyślne)
Niestety nie da się ich szybko wrzucić np. na Facebooka czy Twittera, bo wymagają wywołania z DNG do JPG w takich programach jak Adobe Lightroom czy Photoshop. Jest to nieco uciążliwe, ale za to otrzymujemy możliwość odzyskania obrazu z miejsc za jasnych (przepalonych) lub zbyt ciemnych.
LG G5 - zdjęcie z aparatu przedniego
Porównanie LG G5 vs Samsung Galaxy S7 Edge (DNG wywołany do JPG)
Samsung Galaxy S7 Edge - DNG wywołany do JPG
Samsung Galaxy S7 Edge - DNG wywołany do JPG
Samsung Galaxy S7 Edge - DNG wywołany do JPG
Pomimo różnic w rozdzielczości Samsung Galaxy S7 Edge prezentuje podobną, a nawet lepszą szczegółowość. Jedną z przyczyn może być gorsze, mniej precyzyjne ustawianie ostrości przez układ autofokusa. Dodatkowo zauważyć można, że S7 ma usunięte szumy kolorowe.
Interfejs aparatu
Jakość filmów
LG obydwoma aparatami tylnymi nagrywa filmy UHD (3840x2160 px), w 30 kl./s i przepływności maksymalnej ok. 47-48 Mb/s. Minuta nagrania „waży” średnio 330 MB.
Szczegółowość obrazu i jakość kolorów oceniam bardzo pozytywnie. Efekt psuje jednak działanie autofokusa, który jest mniej precyzyjny i nieco wolniejszy niż w konkurencyjnym smartfonie Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 Edge.
Ciekawostką jest to, że w czasie nagrywania możemy przełączać się pomiędzy kamerkami tylnymi – rozszerzając, albo zawężając kadr. Efekt widać na poniższym filmie.
Do wad smartfona LG G5 zaliczam brak możliwości nagrywania filmów Full HD w 60 kl./s. Dostępny jest tylko tryb 30 kl./s. Do tego jeszcze dochodzi tryb filmów spowolnionych 720p w 120 kl./s.
Przednią kamerką nagramy filmy w Full HD 30 kl./s i 17 Mb/s.
Podsumowanie
LG G5 to smartfon z pewnym kryzysem tożsamości. Z jednej strony zaliczyć go należy do najwyższej półki, ale jeśli przyjrzymy mu się bliżej zauważymy kilka wad, które bywają dokuczliwe. Zwłaszcza jeśli płacimy 2900 zł.
Do flagowca z pewnością nie pasuje brak ładowania indukcyjnego. Okej, możemy błyskawicznie wymienić baterię i użyć szybkiej ładowarki przewodowej, ale ładowanie indukcyjne nie jest już niczym ekskluzywnym. Dla wielu osób jest to norma – używają indukcji na co dzień.
Smartfon ma konstrukcję modułową, ale przez to nie ma wodoszczelnej obudowy. W moim egzemplarzu zauważyłem też problemy jakościowe. Dolny, odłączany moduł nie był idealnie spasowany z obudową – wyczuć można było uskok. Miałem też nieco większe oczekiwania od akumulatorka. LG G5 wytrzyma klasyczny jeden dzień na pełnym ładowaniu pod warunkiem, że nie będziemy go używać zbyt intensywnie.
Jeśli powyższe wady nie są dla Was istotne, to LG G5 powinien Wam się spodobać. Jest dość poręczny, bardzo wydajny, działa szybko, ma prosty w obsłudze interfejs i robi całkiem niezłej jakości zdjęcia oraz filmy. Daleko mu jednak pod względem jakości i stylistyki do Samsunga Galaxy S7 lub Galaxy S7 Edge.
Ocena końcowa:
- modułowa konstrukcja;
- bardzo prosta wymiana baterii;
- dość poręczna obudowa;
- wysoka wydajność i płynne działanie;
- dobra jakość zdjęć i filmów z kamerki głównej;
- dobra jakość dźwięku;
- szczegółowy wyświetlacz;
- złącze USB typu C;
- bardzo szybkie ładowanie akumulatora;
- dodatkowy aparat tylny (szerokokątny);
- sprawnie działający skaner linii papilarnych;
- brak wodoszczelności;
- brak ładowania indukcyjnego;
- niezbyt precyzyjne spasowanie modułu z obudową;
- dość przeciętny czas pracy na baterii;
- brak nagrywania Full HD w 60 kl./s (tylko 30);
- autofokus wolniejszy i mniej precyzyjny niż w konkurencyjnym Galaxy S7;
- tył obudowy podatny na zarysowania;
Komentarze
25ps. jak s7 to z exynos
https://fs02.androidpit.info/userfiles/6727621/image/2016/LG-G5-friends/AndroidPIT-lg-g5-friends-0410-w782.jpg