Ze smartfonami zarządzanymi przez popularnego Androida 2.3 Gingerbread mieliśmy już do czynienia wiele razy. Dokładnie taki system w wersji 2.3.7 działa również na pokładzie LG P940, ale bynajmniej nie jest to zwykły, surowy Andek. Mamy tutaj do czynienia z autorskim interfejsem Prada UI, który różni się diametralnie od innych znanych nakładek takich jak Sense czy TouchWiz.
Interfejs użytkownika robi świetne wrażenie estetyczne. Jest minimalistyczny, ale czytelny, wyrazisty i klasycznie elegancki. W przeciwieństwie do interfejsów takich jak TouchWiz (Samsung) czy Sense (HTC) kolory nie są cukierkowe, przejaskrawione i miejscami nieco kiczowate. Tutaj dominuje wytworna prostota oparta na dwóch podstawowych kolorach – czarnym i białym. Taki wygląd można kochać, albo nienawidzić, uczucia pośrednie są dość rzadko spotykane.
Do stylistyki interfejsu dostosowane zostały również ikony podstawowych funkcji systemowych. Musimy przyznać, że proste graficzne piktogramy reprezentujące poszczególne aplikacje świetnie pasują do całości.
Dodawanie widżetów do pulpitu to pestka. Wystarczy przytrzymać palec w pustym miejscu ekranu przez sekundę i przeciągnąć wybrany element na pulpit.
Mamy również możliwość zmiany rozmiaru niektórych widżetów. Aby tego dokonać przytrzymujemy na jednym z nich palec przez około sekundę i puszczamy, a następnie zmieniamy rozmiar za pomocą strzałek.
Idealnie jednak nie jest. Interfejs w większości sytuacji trzyma swój czarno-biały, wysokokontrastowy fason, ale nie zawsze. Na przykład po dotknięciu widzetu pogody ekran przekształca się w kolorowy krajobraz ilustrujący pogodę za oknem. Szkoda, że projektanci interfejsu nie poświęcili mu więcej czasu i nie dopasowali stylistyki wszystkich domyślnych aplikacji oraz dodatków.
Jeśli nie zamierzamy używać aż siedmiu pulpitów, możemy wybrane z nich usunąć. Wystarczy przytrzymać palec na jednym z nich przez sekundę, przeciągnąć go nad ikonkę kosza i upuścić.
Jeśli często podróżujemy samochodem przydatna może okazać się aplikacja "W drodze". Funkcjonuje w charakterze panelu samochodowego z wbudowanym GPS-em, kontaktami, aplikacją do odtwarzania muzyki, telefonem i opcją wydawania komend głosowych.
SmartShare to klient DLNA, który pozwala na odtwarzanie plików w domowej sieci Wi-Fi. Funkcjonalność zintegrowana jest z systemowym odtwarzaczem audio i wideo, ale pozwala na komunikację tylko z urządzeniami wspierającymi standard DLNA (np. niektóre telewizory i zestawy kina domowego i sprzęt mobilny).
LG oferuje też prosty tryb dokowania, w którym wyświetla się zegar (tzw. flip clock). Smartfon może więc pełnić rolę radiobudzika stojącego na szafce. Z tego poziomu możliwa jest również obsługa odtwarzacza audio.
Remote Call to interesujący program, który umożliwia połączenie z konsultantem technicznym firmy LG i przeprowadzenie przez niego zdalnej diagnostyki smartfona – przydatne jeśli nie potrafimy sobie poradzić z napotkanymi problemami.
Do podglądu i edycji dokumentów zgodnych z Microsoft Office służy aplikacja o nazwie Polaris Office, która dostępna jest wprost z opakowania. Program jest prosty w obsłudze i ma przyzwoity zakres funkcjonalności - np. szerokie możliwości formatowania oraz możliwość przechowywania plików w chmurze dzięki usłudze Box.net. Podkreślić należy, że nie mamy tu do czynienia z okrojonym czytnikiem, ale pełnym edytorem dokumentów.
Notatki tworzymy w programie o nazwie... Notatki. Do tekstu możemy szybko i w prosty sposób dołączać zdjęcia, muzykę, nagrania głosowe i dane geolokalizacyjne.
Użytkownicy LG Prada 3 mają możliwość skorzystania z łączności NFC, dzięki której możemy w maksymalnie uproszczony sposób (metodą zbliżeniową) wymieniać informacje.
W systemie zainstalowana została też przydatna i prosta w użyciu aplikacja do wykonywania oraz przywracania kopii zapasowych najważniejszych danych oraz aplikacji. Jest to rzecz niezmiernie przydatna osobom, które muszą z jakichś względów przywrócić system do ustawień domyślnych, lub np. przesiadają się z jednego telefonu na drugi (wymagana jest karta pamięci microSD). Regularne wykonywanie kopii zwiększa bezpieczeństwo danych (mamy pewność, że nie stracimy istotnych plików i informacji).
Menadżer aplikacji pozwala wyczyścić pamięć RAM i pośrednio zmniejszyć wykorzystanie czasu procesora. Bez problemu odinstalujemy też zbędne programy.
Klawiatura jest wystarczająco wygodna. Szczególnie doceniamy jakość korekcji pisowni oraz podpowiedzi słów.
Pola znaków w układzie pionowym są dostatecznie duże, ale w układzie horyzontalnym pisze się jeszcze lepiej (szczególnie dwoma kciukami).
LG On-Screen Phone to program, który pozwala na w miarę komfortową, zdalną obsługę telefonu bez fizycznego kontaktu z samym urządzeniem (Bluetooth lub kabel USB). Większość funkcji działa dokładnie tak samo, jakbyśmy trzymali telefon w dłoni – możemy poruszać się po interfejsie, zmieniać ustawienia, wykonać aktualizację, zarządzać programami itp.
Synchronizacja z komputerem odbywa się przy wykorzystaniu pakietu LG PC Suite. W tym miejscu wykonamy też kopię zapasową plików.