Na wstępie należy dodać, że celem tej części artykułu nie jest opisanie całej funkcjonalności systemu operacyjnego, a jedynie tych aspektów, które zapewniają jakość i komfort pracy z testowanym urządzeniem.
LG Swift 3D P920 działa pod kontrolą otwartego systemu operacyjnego Android w wersji 2.2.2 z autorską nakładką graficzną o nazwie Optimus UI 3D, jednak w niektórych krajach dostępna jest już aktualizacja do wersji 2.3 Gingerbread. Niestety w czasie testów najnowsza wersja nie została wykryta przez system, ani przez oprogramowanie do synchronizacji
Oprogramowanie super |
Musimy przyznać, że nakładka robi bardzo pozytywne wrażenie - rozszerza funkcjonalność systemu i intuicyjność nawigacji oraz radykalnie poprawia atrakcyjność jego wyglądu.
W pierwszej chwili rzuca się w oczy zmieniony ekran blokady (lock screen), który oferuje użytkownikowi cały zestaw przydatnych informacji, takich jak godzina, data, nazwa operatora, stopień naładowania baterii (w %), nazwa odtwarzanego utworu oraz informacja o nieodebranych połączeniach i wiadomościach.
Telefon oferuje 7 wirtualnych pulpitów (środkowy + trzy z lewej i trzy z prawej strony). Wyświetlić możemy je używając znanego również z wielu innych smartfonów uszczypnięcia (pinch). Dzięki niemu przejście z pierwszego ekranu do ostatniego zajmuje sekundę.
Jeśli nie zamierzamy używać aż siedmiu pulpitów, możemy wybrane z nich usunąć. Wystarczy przytrzymać palec na jednym z nich przez sekundę, przeciągnąć go nad ikonkę kosza i upuścić.
Jedną z funkcji, którą szczególnie doceniamy w interfejsie LG Swift 3D jest możliwość zmiany rozmiaru widżetów. Pomysł jest prosty, ale bardzo przydatny. Wystarczy przytrzymać palec na wybranym widżecie przez sekundę, po czym go puścić. Na ekranie wyświetlą się linie wyznaczające dostępny podział, a my chwytając za krawędź ramki będziemy mogli zmienić jej rozmiar.
Aby dodać nowe widżety, skróty, foldery lub zmienić tapetę należy kliknąć przycisk Menu i wybrać opcję Dodaj. Po dotknięciu pożądanego elementu zostanie on dodany do pulpitu.
Do galerii aplikacji dostajemy się dotykając przycisk Aplikacje umieszczony na dolnym pasku interfejsu. W tym przypadku LG wyodrębniło specjalny dział dla programów wyświetlających obraz stereoskopowy.
Producent oferuje kilka preinstalowanych gier obsługujących ekrany 3D, ale bez większego problemu będziemy też w stanie pobrać kolejne gry, korzystając np. ze sklepu GAMELOFT 3D Games.
W najnowszej aktualizacji LG opublikowało też aplikację o nazwie Konwerter gier 3D, dzięki której będziemy mogli przekonwertować standardową grę 2D do postaci rozpoznawanej przez ekrany trójwymiarowe.
Gra, którą chcemy poddać transformacji musi spełniać dwa warunki. Po pierwsze musi opierać się na OpenGL, a po drugie musi oferować panoramiczny tryb obrazu. Według zapowiedzi producenta, do końca bieżącego roku dostępnych będzie już około 100 gier współpracujących z tym konwerterem.
Na samym szczycie ekranu znajdziemy pasek statusu. Po jego przeciągnięciu w dół system wyświetli najważniejsze powiadomienia, które mogłyby zainteresować użytkownika (aktualizacje, pobrane programy, sposób podłączenia, debugowanie itp.).
Jeśli słuchamy muzyki, miniaturowy odtwarzacz pozwoli na sprawne poruszanie się pomiędzy utworami. Bez problemu uruchomimy też łączność 3G, Wi-Fi, Bluetooth, włączymy geolokalizację lub wyciszymy dźwięk.
Program AppAdvisor umożliwia przeglądanie listy aplikacji dostępnych w Android Markecie, a rekomendowanych przez firmę LG.
Aplikacja SmartShare pozwoli odtwarzać multimedia zapisane w pamięci innych urządzeń znajdujących się w domowej sieci DLNA (np. nowoczesne telewizory i kina domowe). Wymagane jest przy tym połączenie z routerem Wi-Fi lub jego wirtualnym odpowiednikiem (np. Connectify).
Remote Call to interesujący program, który umożliwia połączenie z konsultantem technicznym firmy LG i przeprowadzenie przez niego zdalnej diagnostyki smartfona – przydatne jeśli nie potrafimy sobie poradzić z napotkanymi problemami.
Program pocztowy jest prosty i intuicyjny w użyciu. Konfiguracja popularnych kont jest w znacznym stopniu ułatwiona (duża część ustawień jest wpisana domyślnie). Wersja pionowa zapewnia wyświetlanie większej ilości e-maili naraz (lista), natomiast wersja pozioma jest wygodniejsza w przypadku dłuższych nagłówków. Brakuje skutecznego filtru antyspamowego.
Do podglądu i edycji dokumentów zgodnych z Microsoft Office służy aplikacja o nazwie Polaris Office, która dostępna jest wprost z opakowania. Program jest prosty w obsłudze i ma przyzwoity zakres funkcjonalności - np. szerokie możliwości formatowania oraz możliwość przechowywania plików w chmurze dzięki usłudze Box.net. Pakiet powinien sprawdzić się w podróży.
Opisywany smartfon oferuje jedynie klawiaturę ekranową, więc SMS-y, wiadomości e-mail czy komentarze na stronach WWW pisać będziemy stukając palcem po ekranie. Czynność ta jest jednak zadziwiająco komfortowa – subiektywnie nawet bardziej komfortowa niż w przypadku klawiatur zintegrowanych z interfejsem Samsung TouchWiz.
W orientacji poziomej ergonomia pisania jest jeszcze lepsza. Pola znaków są dostatecznie duże i odpowiednio oddalone od siebie. Tekst wprowadza się całkiem wygodnie, nawet jeśli mamy duże palce. Funkcje podpowiedzi i korekty działają bardzo sprawnie, również w języku polskim. Bez problemu dodamy też własne słowa do androidowego słownika.
Podczas wpisywania numeru telefonu do dyspozycji nie otrzymujemy poziomej klawiatury numerycznej, gdyż numery wybieramy najczęściej jedną ręką (trzymając telefon w pionie). Pola alfanumeryczne są duże i korzysta się z nich bez trudu.
Jeśli często podróżujemy samochodem, przyda się z pewnością aplikacja „W drodze”. Funkcjonuje w charakterze panelu samochodowego z wbudowanym GPS-em, kontaktami, aplikacją do odtwarzania muzyki, telefonem i wyszukiwarką głosową (która zresztą do doskonałych nie należy, przynajmniej jeśli chodzi o język polski).
Interfejs smartfona wzbogacony został o dodatkowe elementy trójwymiarowe. Do dyspozycji mamy między innymi Przestrzeń 3D, która przenosi użytkownika do atrakcyjnego stereoskopowego menu w postaci karuzeli animowanych ikon. Musimy przyznać, że zrobiła na nas całkiem spore wrażenie. Animacje prezentowały się efektownie i pokazywały możliwości wbudowanego ekranu IPS 3D.
Przestrzeń 3D daje dostęp do takich działów jak Gry i aplikacje 3D, Przewodnik 3D, YouTube 3D (szybki dostęp do trójwymiarowych filmów udostępnionych przez innych użytkowników internetu), Galeria 3D (tutaj przejrzeć możemy własne nagrania i zdjęcia 3D) oraz Aparat 3D.
Przeglądarka internetowa dobrze radzi sobie z wyświetlaniem zdecydowanej większości stron WWW, nawet tych w całości wykonanych w technologii Adobe Flash. Dzięki bardzo wydajnemu procesorowi, LG Swift 3D wyświetla pełnoekranowe animacje równie płynnie jak laptop.
Synchronizacja z komputerem odbywa się przy wykorzystaniu pakietu LG PC Suite IV. Połączyć możemy kontakty, notatki, muzykę, filmy, zdjęcia, kalendarz i zakładki. Bez problemu wykonamy też aktualizację firmware'u smartfona i samego pakietu.
Skorzystać możemy też z dodatkowego narzędzia, którym jest LGMobile Support Tool. Pozwala ściągnąć odpowiednie dla urządzenia sterowniki, oprogramowanie i dokonać aktualizacji telefonu.
LG On-Screen Phone to program, który zainstalować możemy zaraz po instalacji pakietu LG PC Suite IV. Pozwala na w miarę komfortową zdalną obsługę telefonu bez fizycznego kontaktu z samym urządzeniem (Bluetooth lub kabel USB). Większość funkcji działa dokładnie tak samo, jakbyśmy trzymali telefon w dłoni – możemy poruszać się po interfejsie, zmieniać ustawienia, wykonać aktualizację, zarządzać programami itp. Niedostępna jest np. funkcja odtwarzania wideo oraz transmisji obrazu rejestrowanego przez kamerkę.