Wykonanie i ergonomia
Trzeba przyznać, że słuchawki LG Tone Infinim nie wyglądają przeciętnie. Nie jest to zwykły kabel z przyczepionymi na końcu dwiema małymi obudowami. Tutaj producent zastosował pałąk, którego nie zakładamy na głowę, lecz na szyję. Ma on wbudowaną baterię o pojemności 220 mAh, diodę, mikrofon oraz sporo różnych przycisków. Konstrukcja jest bardzo elastyczna. Użytkując ją z zachowaniem elementarnego rozsądku nie ma możliwości, aby pękła w czasie zakładania. Górna powierzchnia jest polakierowana i błyszcząca, ale jak się okazuje dość odporna na zarysowania i typowe uderzenia.
No dobrze, ale skoro zakładamy to na szyję, to jak się słucha muzyki?
Standardowo małe obudowy słuchawek dokanałowych umieszczone są na końcówkach plastikowego pałąka. Można je jednak wyciągnąć na odległość około 23 cm, dzięki czemu umieścimy je bez problemu w uszach.
Plastikowy pałąk nie obciąża słuchawek – w praktyce po kilku minutach w ogóle zapomniałem, że mam go na sobie. Słuchawki nie mają tendencji do wypadania z ucha. W zestawie znajdują się trzy pary uszczelek w różnych rozmiarach (L, M, S).
Przewód sygnałowy jest bardzo cienki. Z jednej strony to dobrze, bo nie rzuca się w oczy, ale z drugiej strony to fatalnie, gdyż może się łatwo przeciąć choćby od metalowego zamka błyskawicznego w ubraniach. Kabel można zwinąć automatycznie – na wewnętrznych stronach pałąka są dwa przyciski do tego przeznaczone.
Tutaj też umieszczono włącznik, port micro USB do ładowania baterii oraz małą diodę informującą o stanie połączenie BT i stopniu naładowania baterii.
Potrafią odczytać SMS'a
Na zewnętrznych stronach pałąka umieszczono dwa suwaki przeznaczone do regulacji głośności oraz przełączania/przewijania utworów. Mają one jednak dodatkowe funkcje. Jeśli przytrzymamy przez sekundę suwak regulacji głośności w pozycji „-” głos w słuchawkach poinformuje nas o aktualnym stanie baterii. Jeśli przytrzymamy w pozycji „+” wyłączymy lub włączymy wibracje.
Z kolei jeśli przytrzymamy „przewijanie” utworów w pozycji FF (do przodu) słuchawki poinformują nas o aktualnym czasie. W drugą stronę (REW) przytrzymanie przez sekundę spowoduje wypowiedzenie ostatniej wiadomości tekstowej. Jest to opcja przydatna kierowcom – nie muszą patrzeć na smartfona by poznać treść.
Niestety... nie po polsku
Problem w tym, że brak obsługi naszego ojczystego języka przez aplikację Tone & Talk (dostępną bezpłatnie) wpływa na obniżenie funkcjonalności słuchawek. Wiadomości są oczywiście odczytywane przy użyciu systemów przetwarzania tekstu na mowę (np. mTalkTTS), ale odczytywane z angielskim akcentem.
Aplikacja odczytywać może również wiadomości z Facebooka, Twittera, Hangouts'ów i wielu innych popularnych aplikacji. Powiadomienia można uruchomić ręcznie lub wypowiadane mogą być automatycznie.
Pojedyncze kliknięcie przycisku ze słuchawką (w czasie gdy nie nadchodzi połączenie telefoniczne) spowoduje w niektórych smartfonach otwarcie funkcji poleceń głosowych. Starałem się przetestować tę funkcję w smartfonie LG G3, który powinien oferować maksymalną funkcjonalność, ale po aktualizacji systemu do Androida 5.0 Lollipop nie dało się jej aktywować (przy domyślnych ustawieniach smartfona i aplikacji Tone & Talk).
Najdziwniejsze jest to, że na smartfonie konkurencyjnej firmy (popularny model z wyższej półki) funkcja komend głosowych zadziałała bez problemu.
Podwójne naciśnięcie przycisku połączeń może aktywować funkcję szybkiego wybierania kontaktów z listy ulubionych lub z pełnej listy wszystkich kontaktów w telefonie. Przełączamy się między nimi suwakiem FF/REW.
Ogólną obsługę określiłbym jako prostą. Oczywiście przez pierwsze kilka godzin będziemy się przyzwyczajać do położenia przycisków, ale ich rozmieszczenie nie jest kłopotliwe.
Przełączanie rozmów
Słuchawki pozwalają prowadzić dwie rozmowy telefoniczne z różnych telefonów. Przełączymy się pomiędzy nimi przytrzymując przez sekundę przycisk połączeń (ze słuchawką). Krótkie naciśnięcie zakończy obie rozmowy jednocześnie.
Wibracje
Wewnątrz pałąka zainstalowano mały silniczek z ciężarkiem wprawiają wprawiający konstrukcję w drgania. Powiadamiają one użytkownika m.in. o nadchodzącym połączeniu telefonicznym, niskim poziomie naładowania baterii lub zbyt dużym oddaleniu słuchawek od smartfona.
Parowanie drugiego smartfona
Połączenie pierwszego telefonu jest proste – włączamy słuchawki, włączamy BT w smartfonie i parujemy sprzęt ze sobą. Jak jednak podłączyć drugi telefon? W tym celu wyłączamy słuchawki, następnie przyciskamy jednocześnie klawisz połączeń oraz przestawiamy suwak zasilania do pozycji „ON” i trzymamy je tak przez 2 sekundy. Teraz parujemy i łączymy smartfona głównego, a następnie łączymy się z drugim (sparowanym wcześniej).