Jakość zdjęć z głównego aparatu
LG X Screen z pewnością nie jest smartfonem fotograficznym, ale przy tej cenie nie powinno to dziwić. Mimo wszystko jakość zdjęć z głównego aparatu wypada pozytywnie, a szczegółowość jest zadowalająca, chociaż na zbliżeniach da się oczywiście dostrzec szumy. Poprawnie oddawane są kolory.
Producent nie chwali się tutaj parametrami technicznymi, właściwie wspomina jedynie o matrycy 13 Mpix. Jasność optyki to f/2.2. Przy maksymalnych ustawieniach zdjęcia mają rozdzielczość 4160x3120 pikseli. Poniżej kilka przykładowych fotografii wykonanych w różnych warunkach atmosferycznych.
Jakość zdjęć z przedniego aparatu
Na przednim panelu ulokowana została natomiast matryca 8 Mpix, którą wykonamy zdjęcia 3264x2448 pikseli. Przeglądając je na smartfonie ma się wrażenie, iż charakteryzują się naprawdę dobrą jakością. W momencie powiększenia ich na komputerze widać już jednak sporą różnicę względem tego, na co pozwala główny aparat (zwłaszcza w przypadku fotografowania obiektów oddalonych o kilkanaście metrów). Niemniej aparat przedni wciąż nadaje się do robienia "selfików".
Na plus zapisać można dodatki dla sympatyków autoportretów. Da się wykonywać je za pomocą gestu dłoni (zaciśnięcie pięści) lub poprzez funkcję wykrywania twarzy. Przewidziano też serię 4 selfie.
Interfejs
Aplikacja aparatu LG X Screen pracować może w dwóch trybach - SIMPLE oraz AUTO. W przypadku tego pierwszego jedyną opcją, z jakiej można korzystać jest wykonywanie zdjęć. Zdecydowano się zatem na maksymalne uproszczenie. W trybie AUTO możliwości jest więcej, ale też trudno mówić o przytłaczającej ich liczbie. Można wybrać format zdjęć i jakość materiałów wideo, włączyć lampę błyskową czy przełączyć się na Panoramę.
Nadal dość skromnie, zwolennicy zaawansowanych opcji z pewnością nie będą mieli tutaj czego szukać. Jeśli jednak nade wszystko cenicie sobie minimalizm to powinniście być zadowoleni. Tym bardziej, że całość jest czytelna, obsługę opanować można dosłownie po kilkunastu sekundach.
Jakość filmów
Obydwie zastosowane w LG X Screen kamery pozwalają rejestrować materiały wideo w jakości Full HD przy 30 klatkach na sekundę. Szczegółowość, podobnie jak w przypadku zdjęć, okazuje się zadowalająca. Niestety nie ma co liczyć na stabilizację optyczną i jej brak okazuje się dość odczuwalny.
Ocena końcowa:
LG X Screen wyróżnia się na tle większości konkurentów z podobnego przedziału cenowego dzięki drugiemu wyświetlaczowi. Czy rozwiązanie to okazuje się przydatne? Wydaje mi się, że każdy oceniać będzie je indywidualnie, w sporej mierze przez pryzmat przyzwyczajenia. Możliwe, że im dłuższy czas korzystania z takiego rozwiązania tym trudniej byłoby się z nim rozstać. W niektórych sytuacjach rzeczywiście okazuje się to dość pomocne.
Z pewnością nie należy obawiać się o jakość wykonania. LG X Screen wypada w tym względzie bardzo dobrze, jest przy tym lekki i dobrze trzyma się go w dłoni. Wspiera łączność LTE, ma bardzo czytelny i dość płynnie działający system.
Wydajność wystarcza wprawdzie do komfortowej codziennej pracy, ale miłośnicy nowych gier mobilnych niekoniecznie się tutaj odnajdą. Mam też wrażenie, że implementacja dodatkowego ekranu odwróciła uwagę producenta od tego głównego, który zwłaszcza w zakresie odwzorowania kolorów nie imponuje.
Wśród smartfonów do 1000 zł istnieje jednak spora konkurencja. Weźmy choćby pod uwagę Xiaomi Redmi 3 Pro, który w swojej cenie jest po prostu rewelacyjny. Trudno skreślać LG X Screen, bo smartfon spisuje się po prostu dobrze, ale czy jest w swojej klasie najlepszy? Raczej nie.
Ocena końcowa:
- dodatkowy ekran Always-on
- płynnie działający Android w wersji 6.0 Marshmallow
- dość dobra jakość zdjęć z głównego aparatu
- łączność LTE
- zadowalająca jakość dźwięku
- dobra jakość wykonania
- poręczna konstrukcja - smartfon dobrze leży w dłoni
- mała waga
- niska wydajność
- niezbyt jasny wyświetlacz
- wyświetlacz powinien oferować bardziej nasycone kolory
Komentarze
3