Mass Fidelity Core – imprezowa skrzyneczka
Audio

Mass Fidelity Core – imprezowa skrzyneczka

przeczytasz w 4 min.

Mass Fidelity Core to mały, przenośny głośnik bezprzewodowy, który potrafi zadziwić dojrzałym dźwiękiem. Idealny do słuchania muzyki przez Bluetooth z telefonu.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

niewielkie wymiary głośnika; łączność bezprzewodowa Bluetooth (aptX); szybkie parowanie ze smartfonem przez NFC; możliwość łączenia 8 głośników ze sobą; wbudowany akumulator (ok 12 godzin odtwarzania); dojrzały, przestrzenny dźwięk; możliwość podłączenia bezprzewodowego subwoofera; dodatkowa łączność przewodowa (analogowa i cyfrowa); funkcja zestawu głośnomówiącego do rozmów tel; funkcja powerbanka (ładowanie telefonu); pilot zdalnego sterowania; nie jest wymagana żadna dodatkowa aplikacja;

Minusy

deformacje tonów niskich przy wyższej głośności;

Mass Fidelity Core - recenzja

Mały, bezprzewodowy głośnik Bluetooth, który zastąpi Wasz domowy zestaw stereo. Czy jest w ogóle zapotrzebowanie na takie wynalazki? Wydawałoby się, że nie, ale... Kanadyjska firma Mass Fidelity rozpoczęła w 2014 roku zbiórkę pieniędzy na głośnik Core na crowdfundingowej stronie Indiegogo i wiecie co? Zebrali 2379% tego co chcieli. Ponad 1,5 miliona dolarów. Nieźle.

Okej, wracamy do teraźniejszości. Mamy przełom lat 2016/2017 i Mass Fidelity Core stał się rzeczywistością. Stoi na szafce w moim salonie. Nie ma podłączonych żadnych przewodów – korzysta z wbudowanego akumulatora. Przyłożyłem do niego smartfon, który sparował się w ciągu kilku sekund przez NFC i odtwarza muzykę przez Bluetooth. Siedzę na sofie, gapię się na tę małą skrzyneczkę i zastanawiam jakim cudem gra ona tak dobrze.

Mass Fidelity Core - test i recenzja

Magia technologii

Niech Was nie zwiodą rozmiary tego głośnika. Niepozorna czarna kostka ma w zanadrzu kilka trików, dzięki którym jej brzmienie może poważnie zaskoczyć. Bynajmniej nie jest to prosty, monofoniczny głośnik jakich wiele na rynku i jakie można kupić za 100 zł. Mass Fidelity Core to system stereo.

Jeśli zastanawiacie się jak to możliwe, że głośniki oddalone od siebie o kilkanaście centymetrów oferują pełnoprawny efekt stereofonii, to nie jesteście sami. Też byłem sceptyczny dopóki nie dotknąłem przycisku „play”. Pierwszym utworem jaki włączyłem był Pink Floyd – Money. Muszę przyznać, że przez kilkanaście sekund nie wiedziałem co się dzieje. Stereo było doskonale słyszalne, a dźwięk był tak przestrzenny, że gdybym miał zamknięte oczy, to z trudem zlokalizowałbym jego źródło.

Mass Fidelity logo

Jakim cudem? Otóż w obudowę głośnika Core wbudowano 5 przetworników: cztery pełnozakresowe (w tym dwa skierowane do przodu + dwa skierowane na boki) oraz jeden niskotonowy (skierowany w dół). W dodatku te boczne grają głośniej od przednich, co daje bardzo ciekawy efekt.

Aby uzyskać najlepsze brzmienie głośnik Mass Fidelity Core należy ustawić pod ścianą w centrum pomieszczenia. Dzięki temu dźwięk z bocznych przetworników odbija się od ścian i wraca do naszych uszu dając wrażenie jakby był emitowany przez szeroko rozstawione kolumny, a nie skrzyneczkę o rozmiarach 15x15x10 cm.

Są oczywiście pewne ograniczenia. Moim zdaniem głośnik jest w stanie efektownie nagłośnić pomieszczenie o rozmiarze 5x5 lub 4x6 metrów. Gdy testowałem go w pokoju 6x6 m, wysokim na 3 metry efekt stereo był znacznie słabszy, a ogólny poziom nagłośnienia też pozostawał trochę do życzenia. Jeśli jednak ograniczyć się do typowych pokojów o powierzchni 20, maksymalnie 25 metrów kwadratowych, to pojedynczy głośnik Core spisuje się zaskakująco dobrze

  • Łączna moc RMS: 120 W
  • Częstotliwość przenoszenia: 44 – 20000 Hz
  • Klasa wzmacniacza: D

Ozdoba każdego pokoju

Kostka waży około 1,6 kg i jest tak mała, że ze spokojem można ją trzymać jedną dłonią. Boki obudowy pokryte są drobną siateczką, góra jest plastikowa, a dół metalowy (pełni dodatkowo funkcję chłodzenia pasywnego). Całość prezentuje się bardzo elegancko i minimalistycznie. Stylistyka jest nowoczesna, ale na tyle uniwersalna, że wkomponuje się właściwie w każde wnętrze.

Jeśli chodzi o jakość materiałów to ogólnie rzecz ujmując jest dobrze. Jedyną wadą jest dość niska odporność górnego, błyszczącego panelu na zarysowania. Trzeba na to uważać przy ewentualnym przenoszeniu lub czyszczeniu.

Wszystkie złącza umieszczono z tyłu obudowy. Znajdziemy tam:

  • SUB OUT – wyjście na subwoofer (opcjonalne, bo Core Sub komunikuje się bezprzewodowo)
  • AUX – analogowe wejście audio (można podłączyć każdy odtwarzacz przez wyjście słuchawkowe)
  • CONTROL – wejście dla opcjonalnego, zewnętrznego odbiornika podczerwieni
  • OPTICAL IN – cyfrowe wejście dla dźwięku (24bit/192kHz), można tu podłączyć np. Apple TV
  • USB – port do którego możemy podpiąć smartfon by naładować jego baterię (funkcja powerbanka)
  • POWER – gniazdo dla zasilacza
  • przycisk zasilania wraz z diodą LED

Mass Fidelity Core plus subwoofer

Jest jeszcze jeden, duży element – moduł łączności bezprzewodowej. Można go wysunąć w razie potrzeby i wymienić. Pod nim znajduje się też przełącznik częstotliwości. Ma on kluczowe znaczenie gdy łączymy kilka głośników Mass Fidelity Core w system wielopokojowy „multi-room”. Każdy z głośników w takim przypadku musi działać na tym samym kanale bezprzewodowym (5 GHz). Maksymalna ilość jednocześnie połączonych głośników to osiem, a maksymalna odległość między nimi to 10 metrów.

Wi-Fi i aplikacja mobilna - niepotrzebne

Niezależnie czy korzystamy z jednego, czy z wielu głośników Core jednocześnie, do ich wzajemnej komunikacji nie jest potrzebny router Wi-Fi. Nie trzeba łączyć się z żadną siecią, podawać hasła itp. Wystarczy sparować ze sobą każdy z głośników w trybie „multi-room” i tyle. To po prostu działa. Do obsługi głośników za pomocą smartfona nie jest też potrzebna żadna apka. Wystarczy połączyć się przez Bluetooth.

Mass Fidelity Core - wireless module

Na górze obudowy znajdują się cztery przyciski:

  • MULTI-ROOM – podłączanie dodatkowych głośników Core
  • SOURCE – wybór źródła dźwięku (Bluetooth, analogowe, cyfrowe)
  • VOL- – zmniejszanie głośności
  • VOL+ – zwiększanie głośności

Widoczna jest też mała dioda LED, a w samym centrum znajduje się antena łączności zbliżeniowej NFC (to do niej powinniśmy przyłożyć smartfona by szybko połączyć się z głośnikiem przez Bluetooth).

Mass Fidelity Core - przyciski

Skrzyneczka opiera się na dwóch, szerokich nóżkach wykonanych z miękkiej gumy, które efektywnie redukują niepożądane wibracje podłoża.

Core Sub czyli subwoofer

Mała, czarna skrzyneczka Mass Fidelity Core jest niezależnym głośnikiem. Działa samodzielnie, a jej moc oraz brzmienie w zupełności wystarczą do przyjemnego słuchania większości gatunków muzycznych. Większości... ale nie wszystkich.

Jeśli oczekujecie pełniejszego brzmienia, wzbogaconego o solidną porcję mocnego i miękkiego basu, to Mass Fidelity ma dodatkową propozycję. Subwoofer Core Sub.

  • Łączna moc RMS: 60 W
  • Częstotliwość przenoszenia: 35 – 180 Hz
  • Zasięg: 30 m

Mass Fidelity Core Sub

Sub odtwarza dźwięk bezprzewodowo, ale w przeciwieństwie do mniejszego głośnika nie ma własnego akumulatora. Musi być cały czas podłączony do zasilania, więc nie można go traktować jako głośnik przenośny. Jest kilkukrotnie większy od opisywanej wcześniej skrzyneczki, ale w przypadku subwoofera to akurat zaleta. Musi mieć większą objętość by generować odpowiedni bas.

Ciekawostką jest to, że po podłączeniu subwoofera mniejszy głośnik Core przestaje generować najniższe częstotliwości, a skupia się na średnim i wysokim zakresie pasma.

Głośnik superniskotonowy ma jeden przetwornik aktywny (14 cm) oraz dwa przetworniki pasywne tej samej wielkości. Moc przetwornika aktywnego to 80 W (choć sam wzmacniacz ma 60 W).

Mass Fidelity Core Sub - przetwornik

Core Sub waży około 7 kg. Jego obudowa wykonana jest w większości z płyt MDF. Ponadto niektóre elementy są plastikowe, a na wierzchu i spodzie jest też drobna, miękka siateczka.

Na jednym z boków umieszczono wysuwany moduł łączności bezprzewodowej – podobny jak w małym głośniku Core. Pod nim ukryto suwak do wyboru częstotliwości (kanału komunikacji).

Mass Fidelity Core Sub - przyciski na obudowie

Przyciski na obudowie:

  • POWER – zasilanie
  • GAIN – w praktyce zwiększenie lub zmniejszenie mocy tonów niskich (-6 do +6 dB)
  • CROSSOVER – przekierowanie niskich częstotliwości do subwoofera (od 60 Hz lub mniej, aż do 180 Hz)
  • PHASE – odwrócenie fazy ruchu membrany przetwornika basowego (0 stopni lub 180 stopni)

Jest też gniazdo SUB IN do przewodowego podłączenia subwoofera. W komplecie znajdziemy przewód o długości 7 metrów, ale nie trzeba z niego korzystać, bo subwoofer komunikuje się z głośnikiem Core bezprzewodowo. Ostatnim elementem jest gniazdo zasilania.

Pilot

Jest niewielki, płaski i bardzo lekki. Za jego pomocą możemy włączyć/wyłączyć głośnik, wyregulować głośność, wyciszyć, zmienić źródło dźwięku oraz włączyć tryb multi-room.

Mass Fidelity Core - pilot

Problemem jest tylko to, że subwoofer nie ma własnego pilota, a pilotem od małego głośnika nie można sterować ustawieniami tonów niskich. Jest to dość ważne, bo w zależności od słuchanego aktualnie gatunku muzycznego chciałbym zmieniać nasycenie dźwięku tonami niskimi. Teraz jedyną opcją jest podejście do subwoofera i wykonanie zmian ręcznie. Niby nic, ale gdy będziecie musieli w ciągu jednej playlisty podchodzić do niego kilka razy, to możecie się w końcu lekko zirytować. No… chyba, że zignorujecie to zupełnie i po prostu ustawicie Core Sub na wartości średnie.

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login