Testujemy dwie kamerki internetowe firmy Microsoft, LifeCam Studio oraz LifeCam Cinema, które umożliwiają nagrywanie filmów w jakości HD.
Wraz ze wzrostem szybkości łącz internetowych coraz większą popularnością zaczęły cieszyć kamery internetowe. Najbardziej oczywistym zastosowaniem tych urządzeń są między innymi wideokonferencje, czy też monitoring. Kamerki internetowe, początkowo nieśmiało instalowane w komputerach przenośnych, stały się stałym wyposażeniem tych urządzeń, a wśród modeli przeznaczonych dla komputerów stacjonarnych pojawiłay się wersje o coraz większych możliwościach. Obecnie nikogo już nie dziwi internetowa kamera pracująca w rozdzielczości HD.
Microsoft LifeCam Studio i LifeCam Cinema
Czego można się spodziewać po takich urządzeniach? Sprawdzimy to na przykładzie dwóch kamer firmy Microsoft - LifeCam Cinema oraz LifeCam Studio. Należą one do wyższej półki urządzeń tej klasy i przeznaczone są dla osób, którym nie wystarczają standardowe możliwości tanich kamerek. Oto krótka specyfikacja obu modeli:
Microsoft LifeCam Studio
- rozdzielczość zdjęć: 1920 x 1080 (również interpolowany tryb 8 MP)
- rozdzielczość filmów: 1280 x 720 (HD 720p*) do 30 klatek na sekundę
- auto-focus
- szklana soczewka o wysokiej precyzji
- mikrofon wszechkierunkowy (pasmo: 100 Hz - 18 kHz)
- aluminiowa obudowa
- integracja z programami Windows Live (Movie Maker, Gallery)
*aby wykorzystać 1080p przy nagrywaniu wideo wymagane jest oprogramowanie komercyjne (brak w zestawie)
Microsoft LifeCam Cinema
- rozdzielczość zdjęć: 1280 x 720 (również interpolowany tryb 5 x HD)
- rozdzielczość filmów: 1280 x 720 (HD 720p) do 30 klatek na sekundę
- auto-focus
- szklana soczewka o wysokiej precyzji
- mikrofon kierunkowy (pasmo: 200 Hz - 8000 Hz)
- aluminiowa obudowa
- integracja z programami Windows Live (Movie Maker, Gallery)
Obie kamery wyposażone są oczywiście w interfejs USB 2.0 oraz w aluminiowe obudowy (w mniejszym lub większym stopniu), które chronią ich delikatne wnętrza. Tuż po wyjęciu kamer z pudełek (które nawiasem mówiąc zaprojektował jakiś genialny specjalista od origami ;-)), na początku zwrócimy uwagę na przemyślany i praktyczny zaczep zastosowany w obu urządzeniach. Kiepskie mocowania są zmorą większości kamer internetowych, a zirytowani użytkownicy takiego sprzętu zapewnie nieraz odgrażali się, że w końcu przymocują go na stałe za pomocą super glue, a nawet gwoździa. Tego problemu nie doświadczymy w produktach Microsoftu.
Praca urządzeń jest sygnalizowana przez diody LED. W przypadku Studio jest to duża dioda na górze urządzenia, a Cinema - niewielka z przodu. Oba urządzenia mają na górze przycisk nazwany Windows Live Call Button. Można do niego przypisać różne funkcje, jak choćby uruchomienie Windows Live Messenger.