W obecnych czasach, gdzie nie mamy większych ograniczeń w przepływie informacji, a dostęp do internetu staje się powoli czymś tak normalnym jak woda w kranie. Natomiast usługi takie jak YouTube czy Skype towarzyszą nam na co dzień i każdy z nas może zabawić się w reżysera, dziennikarza lub osobę chcącą podzielić się z innymi ciekawymi nagraniami video. Powoli choć nieubłaganie wideo rozmowy, czy wideo konferencje stają się czymś normalnym, a co za tym idzie, coraz więcej ludzi staje się posiadaczami kamer internetowych. Urządzenia te zapewniają coraz lepszą jakość obrazu i dźwięku.
Dzięki uprzejmości Redakcji w moje ręce wpadła kamerka internetowa giganta z Redmond. Kamerka posiada logo HD, co zobligowało producenta, by jego produkt umożliwiał nagranie wideo w rozdzielczości 1280x720(720p). Oczekując na przesyłkę zastanawiałem się jakie możliwości może nieść ze sobą to urządzenie i czy można będzie wykorzystać je do innych celów niż tylko Skype(czyt. wideo rozmowy)?!?
Spis treści:
- Prezentacja - LifeCam HD5000
- Oprogramowanie – LifeCam
- Możliwości LifeCam – Aparat
- Możliwości LifeCam – kamera internetowa
- Podsumowanie
Po otrzymaniu przesyłki zaskoczył mnie mały rozmiar kamerki. Oczywiście urządzenia tego typu nie są duże, ale trochę oszukałem się zdjęciami, na które natknąłem się w internecie.
Cechy LifeCam HD-5000:
- możliwość nagrywania materiałów wideo HD 720p (proporcje 16:9) do 30fps,
- matryca 4 megapiksele,
- automatyczne ustawienia ostrości(tzw. Auto Focus),
- TrueColor technologia zapewniająca jasny i kolorowy obraz,
- wbudowany mikrofon,
- elastyczna podstawka.
Zawartość opakowania jest skromna. Zawiera urządzenie i płytę ze sterownikami, oraz oprogramowaniem LifeCam. Dołączono również podręcznik użytkowania, ale zawiera on tylko ogólne informacje i ostrzeżenia dla większości produktów sprzedawanych przez M$.
Galeria - LifeCam HD5000
Obiektyw jest zamknięty w błyszczącej obudowie(plastik), którą łatwo jest zabrudzić. Natomiast całość przymocowana jest do podstawki w taki sposób, iż możemy nią obracać w poziomie o około 15 stopni w obie strony. Na wierzchu obudowy znajduje się przycisk, który jednak działa wyłącznie z tak kochanym przez nas komunikatorem Windows Messenger i służy do wybrania połączenia(mało praktyczne). Z przodu po prawej stronie logo HD znajduje się mikrofon, a po lewej dioda, która świeci gdy kamera jest aktywna. Kabel USB ma długość 180cm i powinien wystarczyć do naszych potrzeb.
To co charakteryzuje wygląd kamery to czterostopniowa elastyczna podstawka. Dzięki temu rozwiązaniu, możemy poza umieszczeniem kamery na monitorze, umieścić ją swobodnie w innym miejscu. Sama podstawka jest „ubrana” w specjalny „pokrowiec”(szorstkie tworzywo), które dobrze trzyma się powierzchni.
Podczas instalacji, instalator pyta nas, czy zainstalować(pobrać z internetu) również Movie Maker i Messenger wchodzące w skład usługi Windows Live. Warto więc uważać co zatwierdzamy, by nie zainstalować niepotrzebnych nam programów. O ile pierwszy z wymienionych programów mogę spokojnie polecić, o tyle komunikator to już indywidualna sprawa każdego z nas.
Samo oprogramowanie jest proste. W głównym oknie do dyspozycji mamy trzy główne funkcje kamery:
- aparat,
- dyktafon, nagrywanie tylko dźwięku,
- kamerę.
Natomiast na panelu bocznym mamy kilka dodatkowych opcji:
- regulacja głośności mikrofonu,
- ustawienie rozdzielczości dla zdjęć i filmów,
- dla TrueColor ustawienie jasności obrazu,
- gdy wyłączymy TrueColor dostajemy możliwość manualnego ustawienia kilku opcji związanych z parametrami urządzenia,
- ustawienie częstotliwości obrazu 50/60Hz,
- oraz 4 linki do stron M$, m.in. sprawdzenia aktualizacji programu.
Podczas testowania nie zauważyłem, żadnego nieprawidłowego działania aplikacji. To co mi się nie podoba to brak możliwości zmiany katalogu domyślnego zapisywanych materiałów. Filmy i zapis audio są w formatach producenta wmv/wma, a zdjęcia w formacie JPG.
Galeria - Soft
Panel główny Panel boczny Panel boczny
Panel boczny - właściwości ustawienia manualne
zmiana częstotliwości
Oprogramowanie posiada również kilka efektów związanych z rozpoznawaniem twarzy(głowy), oraz kilka dodatkowych, które zaprezentuję w dalszej części.
Ponieważ urządzenie posiada możliwość robienia zdjęć, zobaczmy jak mu to wychodzi. Dla zdjęć istnieje tryb 4xHD. Dzięki czemu otrzymujemy zdjęcia w rozdzielczości 2560x1440, a ponieważ urządzenie ma tylko rozdzielczość 1280x720 to łatwo się domyśleć, iż mamy tutaj do czynienia ze wspomaganiem programowym. Wszystkie zdjęcia zdecydowałem się wykonać w rozdzielczości 1280x720.
Galeria – Aparat
Odległość od urządzenia od lewej 40cm, 20cm, 10cm.
Odległość od urządzenia od lewej 40cm, 20cm, 10cm.
Odległość od urządzenia od lewej 40cm, 20cm, 10cm.
Możliwości urządzenia w zakresie robienia zdjęć są ograniczone. Autofocus daje sobie dobrze radę i nie ma sensu ręcznie próbować ustawiać parametrów, bo technologia TrueColor sprawuje się przyzwoicie. Jedynie możemy próbować zmieniać parametr „jasności” dla trybu TrueColor.
Oceniam jakość otrzymanych zdjęć surowo. Myślę, że 2+ to właściwa ocena. Zdjęcia te nadają się na różnego rodzaju serwisy aukcyjne, ale na recenzje to już raczej są za słabe. Pamiętajmy jednak, że to tylko kamera internetowa i możliwość robienia zdjęć to dodatek.
Możliwości LifeCam – kamera internetowa
Podobnie jak to miało miejsce podczas robienia zdjęć, również podczas nagrywania sekwencji wideo ustawiłem rozdzielczości 1280x720. Wszystkie prezentowane materiały były nagrane testowaną kamerą. Użyłem również przedłużki USB, by łatwiej operować kamerą uzyskując łącznie kabel ponad 3 metrowy.
Na początku zobaczmy jakie to efekty możemy uzyskać dzięki oprogramowaniu.
Trudno mi ocenić przydatność tego typu rozwiązań. Na pewno przy odrobinie fantazji można się trochę pobawić i nakręcić coś śmiesznego. Natomiast jakość obrazu jak na kamerę tego typu jest akceptowalna. Podczas nagrywania mocno obciążony jest procesor, nawet przy mniejszych rozdzielczościach. Zobaczmy kolejny materiał, który nie został specjalnie wyreżyserowany i proszę przymknąć trochę oko i uszy, na niektóre niedociągnięcia ;-), zapraszam.
Jak więc widać jakość audio-wideo nagrań przy użyciu tego sprzętu jest dobra, a biorąc po uwagę cenę i ogólne przeznaczenie nawet więcej niż dobra. Spokojnie możemy nagrywać swoje materiały, a uzyskane efekty powinny nas zadowolić. Bardzo dobrze spisuje się mikrofon, któremu nie umknie żaden dźwięk. Mnie osobiście podobają się nagrania. Szkoda, że do prawdziwego materiału HD sporo im brakuje.
To co dziwi to obciążenie procesora, co potwierdza również komunikat, który pojawiał się podczas nagrywania. Tutaj oprogramowanie kamery się nie popisuje. Szczególnie, że podczas używania Skypa obciążenie jest znacznie mniejsze, jednak trzeba tutaj wziąć pod uwagę mniejszą rozdzielczość wideo rozmów komunikatora. Należy tutaj również dodać, iż właściwie bez dodatkowego oprogramowania Skype sam rozpoznaje kamerę i jest gotowy do prowadzenia wideo rozmów, o ile mam w systemie sterowniki do urządzenia(Windows 7 ma).
Mam mieszane uczucia co do tego urządzenia. Kamera sprawia się dobrze w celach do jakich została zaprojektowana. Odniosłem jednak wrażenie, że na cenę mocno wpływają dwa logo – Microsoft i HD. Dostajemy urządzenie o matrycy 1,3Mpx(interpolowanej do 4Mpx), o czym producent nie raczył nas poinformować, a co jest rzeczą oczywistą.
Jednak z drugiej strony za w sumie nie tak duże pieniądze możemy trochę pokombinować i spokojnie kręcić filmy do serwisu YouTube. Natomiast fotki które możemy uzyskać, Pulitzera nam nie zagwarantują, ale widziałem już gorsze w recenzjach. Dzięki zainstalowanemu mikrofonowi dźwięk jest dobrze wkomponowany w całość.
Do tego urządzenie jest solidnie wykonane i gwarantuje stosunkowo dobrą jakość, a dzięki elastycznej podstawce mamy nieograniczone możliwości jego montowania.
Oprogramowanie LifeCam posiada kilka podstawowych ustawień, oraz efekty, które przy odrobinie fantazji można ciekawie wykorzystać. Być może nasze dzieci miałyby kilka godzin dobrej zabawy, mnie to raczej średnio zainteresowało. Jednak podczas testowania niektórych z nich nieźle się ubawiłem ;-).
Niezrozumiały jest dla mnie natomiast poziom w jaki nagrywanie wideo obciąża praktycznie na maksa 2 rdzenie procesor i niewątpliwie jest to wada. Jest to o tyle dziwne, iż używając Skypa obciążenie procesora waha się w granicach 20 – 40%, jednak przy mniejszej rozdzielczości?!?
Jeśli szukacie kamery posiadającej lepszą jakość obrazu dla swoich komunikatorów to możecie śmiało kupować produkt Microsoftu. Jeśli natomiast szukacie czegoś więcej, to w podobnym pułapie cenowym na pewno znajdziecie „coś” o lepszych parametrach, ale warto zaznaczyć, iż LifeCam HD-5000 także ułomkiem nie jest.
Pamiętajmy jednak, że mówimy o kamerkach internetowych, dzięki którym za niewielką kwotę możemy bawić się nagrywając swoje filmy, czy prowadzić wideo rozmowy.
Na plus:
- możliwość nagrywania materiałów audio-wideo HD 720p,
- automatyczne ustawienie ostrości,
- elastyczna podstawka,
- cena.
Na minus:
- nagrywanie obciąża mocno CPU,
- oprogramowanie nie umożliwia zmiany katalogu domyślnego zapisywanych materiałów,
- przycisk na obudowie, który możemy wykorzystać tylko w Messenger.
Moja ocena: | |
Oprogramowanie: | dostateczne |
Możliwości: | bardzo dobre |
Parametry: | dobre |
Obsługa: | dobra |
Ogólna ocena: | |
Cena kształtuje się na poziomie: 136,00 - 179,00 zł |
Dziękuję Redakcji za wypożyczenie urządzenia do testów.
Natomiast Was zapraszam do opinii i komentarzy.
Jeśli czujesz niedosyt, serdecznie zapraszam również do innych moich m-r:
kategoria: sieć, Wi-Fi, NAS
kategoria: gry | FPS (strzelanki)
kategoria: zasilacze do obudów
Komentarze
16artyście Michelle Dolby Surround, _nick_, oraz anonimowemu recenzentowi skrupulatnie poprawiającym moje błędy ;-).
"Prawie jak Avatar"
Tekst fajnie się czyta filmiki również świetne ale szkoda że się trochę zpiołeś ale były nakręcane na żywo :)
Ogólnie 6/5
5!
Drugi filmik "jakość wideo" rozłożył mnie na łopatki :)
Kamerka wygląda na sensowną i solidną, też chciałbym się nią kiedyś pobawić ;-)
Ocena - 5 :-)