Większość zmian, jakie wprowadzono do programu Outlook 2013, wynika z dopasowania go do nowego interfejsu, co zresztą zaowocowało wprowadzeniem kilku przydatnych rozwiązań. Z całego pakietu chyba właśnie Outlook został najpełniej dostosowany do pracy z ekranami dotykowymi.
Zaraz po jego uruchomieniu można dostrzec duży pasek nawigacyjny ulokowany u dołu okna programu. Umieszczono w nim przyciski otwierające podstawowe funkcje, czyli obsługę poczty, kalendarz, kontakty i listę zadań. Jednak rola tych „przycisków” na tym się nie kończy. Wystarczy przytrzymać na przycisku przez chwilę kursor lub palec, jeśli korzystamy z ekranu dotykowego, aby ponad nim ukazało się dodatkowe pole informacyjne. W zależności od elementu, jaki wskazaliśmy, w dodatkowym polu dostępny będzie kalendarz, lista kontaktów lub lista zadań do wykonania. W każdym z tych pól możemy od razu dokonać zmiany wpisów i dodać jakieś wydarzenie do kalendarza, osobę do listy kontaktów lub jakieś zadanie. Jeżeli klikniemy ikonę „pinezki” umieszczoną w rogu pola, to zostanie ono na stałe umieszczone w prawym panelu okna, skąd oczywiście w każdej chwili można to pole zabrać. W dodatku, gdy nadejdzie mail od osoby, która jest przypisana do kategorii Favorite, to program wyświetli odpowiednie powiadomienie w polu kontaktów, gdzie trudno będzie go nie zauważyć.
Najmocniej rzucającą się w czy zmianą jest pasek nawigacyjny umieszczony u dołu okna programu
Po włączeniu trybu Calendar, kalendarz wypełni główny panel ekranu. Możemy w nim określać terminy różnych wydarzeń oraz czas ich trwania. Do każdego zdarzenia możemy dopisać notatki, które dostępne będą z dowolnego miejsca w sieci dzięki aplikacji OneNote. Program pozwala też określić ważność zdarzeń, a także możemy włączyć powiadamianie o zbliżających się terminach. W trybie Sheduling możemy też sprawdzić, czy zaplanowane zdarzenia nie nakładają się na siebie. Gdy kalendarz zajmuje główny panel programu, możemy włączyć wyświetlanie informacji o prognozie pogody na najbliższe trzy dni. Można przy tym wybrać prognozę dla miasta, w którym się znajdujemy, ale niestety, jak na razie, temperatury będą podane w skali Fahrenheita, a szybkość wiatru w milach na godzinę.
Zapiski wprowadzone do kalendarza możemy udostępnić innym osobom, więc będą one zorientowane w naszych planach i będą mogły się do nich dopasować. Jeżeli i one udostępnią nam swój kalendarz, dużo łatwiej będzie można zaplanować spotkania czy terminy wykonania różnych prac.
Kalendarz pozwala zaplanować zadania tak, aby czas ich wykonania nie nakładał się na siebie i przypilnuje abyśmy o niczym nie zapomnieli
Tryb People pozwala na zintegrowane zarządzanie wszystkimi kontaktami. Dzięki temu w jednym miejscu mamy zgromadzone informacje o osobach, z którymi utrzymujemy jakieś kontakty. Oprócz danych teleadresowych program pozwala też na obserwowanie informacji, jakie osoby te zamieszczają w różnych portalach społecznościowych, a równocześnie możemy też zapisywać swoje notatki dotyczące tych osób, zaplanować spotkania z nimi lub od razu wysłać do nich e-mail.
Karta People umożliwia zarządzanie wszystkimi kontaktami
Przydają się przy tym możliwości, jakie daje książka adresowa. Program sam będzie mógł pobrać zdjęcia dostępne na portalach społecznościowych, aby zilustrować utworzone kontakty, a także pobierze zaktualizowane wpisy tych osób czy dane z ich kalendarzy. Książka adresowa umożliwia przy tym dokonywanie zmian w opisie kontaktów bez konieczności otwierania dodatkowych okien dialogowych. Wszystkie pola są dostępne od razu po otwarciu książki adresowej i nie musimy przeszukiwać kolejnych zakładek, aby dotrzeć do najważniejszych informacji.
Książka adresowa pozwala na szybkie wpisanie i odszukanie danych o wybranych kontaktach
Podobnie jak Windows Phone, program Outlook automatycznie łączy ze sobą wszelkie kontakty, które jego zdaniem należą do tej samej osoby i dodaje ich szczegóły z portali społecznościowych, takich jak LinkedIn, Facebook, Windows Live Messenger i z wszelkich, które sami wskażemy w Outlooku. Dzięki temu można bardzo szybko usunąć z książki adresowej duplikaty kontaktów, a także uzyskać aktualne informacje o innych osobach, jakie udostępniają one w swoich profilach. Jeżeli tylko możliwy jest dostęp do ich kalendarzy tworzonych w sieci, to bardzo łatwo można sprawdzić, kiedy mają wolne terminy na spotkanie lub wykonanie telefonu, albo zorganizowanie konferencji.
Oulook 2013 wyposażony został w obsługę protokołu Exchange ActiveSync, co pozwala na wysyłanie i pobieranie e-maili oraz różnych powiadomień i kontaktów poprzez łączenie się z najbardziej popularnymi serwerami poczty elektronicznej i portalami społecznościowymi. Bardzo uproszczono też definiowanie kont mailowych. Wystarczy podać nazwę swojego konta oraz hasło do niego, a program sam skonfiguruje połączenie i pozwoli na wymianę danych z serwerem.