Program OneNote to cyfrowy notatnik przeznaczony do tworzenia i przechowywania różnorodnych notatek. Potrafi automatycznie zapisywać, a następne wyszukiwać niezbędne informacje. Ma się stać naszym podstawowym wyposażeniem, z którego będziemy mogli skorzystać w dowolnym miejscu, gdzie tylko się znajdziemy. Ma być dostępny za pośrednictwem dowolnego urządzenia, którego będziemy używali i to niezależnie od systemu, z jakim to urządzenie będzie działać, czy będzie to Windows 7, czy 8, a nawet iOS albo Android lub Synbian. W ostateczności OneNote zawsze będzie dostępny za pośrednictwem dowolnej przeglądarki internetowej.
Wszystkie informacje zapisane przez OneNote można przechowywać w internetowej "chmurze". Program będzie je automatycznie synchronizował z wirtualnym dyskiem SkyDrive, więc będą zawsze aktualne i dostępne z dowolnego urządzenia mogącego połączyć z internetem. OneNote potrafi przy tym pobrać najważniejsze informacje z kalendarza, który tworzony jest w programie Outlook 2013, przez co możemy sporządzane notatki powiązać z zaplanowanymi wydarzeniami.
OneNote pozwala na szybkie sporządzanie notatek, zapisywanie zrzutów ekranowych i zawartości pamięci podręcznej
OneNote działa w dwóch trybach. W jednym z nich dostępny jest w klasycznym oknie aplikacji windowsowej. Możemy wówczas korzystać z wszystkich jego funkcji oraz wszystkich notatek. W drugim trybie program funkcjonuje w postaci pływającego panelu albo przycisku umieszczonego na belce systemowej. Gdy jest aktywny, to jednym naciśnięciem odpowiedniego klawisza możemy wykonać zrzut ekranu, skopiować zawartość aktywnego okna do programu OneNote lub włączyć podręczny notes, który może być niezłą alternatywą dla klasycznych żółtych karteczek.
Kompaktowa wersja nie zajmuje wiele miejsca i pozwala uruchomić najważniejsze funkcje programu
Sporządzone notatki można udostępniać przez internet wybranym osobom. Program pozwala na zarządzanie uprawnieniami do dostępu. Wybrane osoby mogą też mieć automatycznie zapewniony dostęp do notatek umieszczanych w "chmurze". Dzięki temu możemy współpracować z wieloma osobami nad jednym projektem. Program pozwala na stałe kontrolowane autentyczności osób dostępnych przez sieć. Dzięki pełnej integracji z programami Outlook 2013 i Lync 2013 bez trudu możemy też inicjować konferencje w sieci z wybranymi osobami.
W formie kompaktowej program może pełnić rolę żółtych karteczek, a przy tym zachowuje spore możliwości pełnej wersji
Program wyposażono też w rozbudowane funkcje edycji tekstów, tabel i grafik. W wielu przypadkach bez trudu zastąpi Worda, a także możemy wstawić jako notatkę tabelę czy wykres z Excela oraz schematy, diagramy i mapy pochodzące z programu Visio. Oczywiście możemy też umieścić wśród notatek rysunki, zdjęcia i filmy. Program wyposażono też w wiele narzędzi do rysowania. Wszystkie notatki możemy też wyeksportować do Worda lub zapisać w formacie PDF, albo jako stronę HTML. W efekcie program może się okazać jednym z najbardziej przydatnych elementów całego pakietu MS Office 2013.
To tyle, jeśli chodzi o nasze informacje na temat najnowszego pakietu biurowego Microsoftu. Czekamy na wasze opinie i komentarze.
Polecamy: | ||
Windows 8 - wymagania | Windows Phone 8 - wszystko co musisz wiedzieć | Ubuntu 11.04 - darmowy i funkcjonalny system operacyjny |
Komentarze
35Mega przejrzyste interfejsy są mega nieprzejrzyste. Wolałem mieć pierdyliard ikonek i w miarę szybko coś znaleźć, a jak odpalam nowego chociażby Office, to szukam jednej głupiej rzeczy pół godziny.
Chyba to jest najwieksza zaleta Offica.
Kiedys straszyli, ze sie wycofaja z tego, a bylo to dobre kilka lat temu, choc sprawa ucichla. Jak w nowym Officie to wyglada?
Po pierwsze - interfejs na skutek zmiany kolorystyki stał się nieczytelny, to samo co w O2010 tyle że gorzej
Po drugie - teksty w Wordzie pod Win8 są jakieś takie rozmazane, kolory nierozróżnialne, pracując na wielokolorowych tablicach dostałem szału po 15 minutach
NIEPOROZUMIENIE
PS: Ja też chcę publikować artykuły na pierwszej stronie i przy okazji robić takie spisy treści ;)
Jeśli już nie wspierają XP, co jestem jeszcze w stanie zrozumieć, to dlaczego ich najnowszy produkt nie zadziała na Viście? przecież vista, 7, 8 to jedno jądro i wiele bardzo podobnych rozwiązań. Połowa tego świata ma XP, wielu ma Vistę, bo jak mają Vistę to im 7 niepotrzebne, win 8 nie ma praktycznie nikt, czyli do jakiego grona oni w sumie celują?
A ten nowy twór to jak dla mnie porażka.
"Pakiet Office 1013 dostępny będzie w kilku wariantach subskrypcji." jest to na drugiej stronie zaraz pod obrazkiem office 365
Outlook niestety chyba jeszcze w tyle za leciwym IBM (jakoś nie jestem wstanie się przestawić).
"...czy będzie to Windows 7, czy 8, a nawet iOS albo Android lub Synbian."
Interfejs da się przeżyć :) wszyscy narzekają itd. można się przyzwyczaić i to dość szybko, czy ułatwia pracę ? To trzeba samemu ocenić.
A teraz odnośnie kilku programów w pakiecie. Word, Excel standard jak dla mnie (ale to też pewnie ze względu na to, że używam ich sporadycznie). OneNote moim zdaniem trochę poprawiony, ale np nie wyszukuje mi treści w załączonych do notatek plikach PDF (w 2010 to działało, tu pewnie też zadziała w finalnej wersji). Klient Lync, cóż poza interfejsem, większymi wizytówkami i może poniekąd większą przejrzystością posiadł większość wad poprzednika :) grupy dystrybucyjne nadal max 100 osób (tak to zależy od klienta, po założonym case w MS okazuje się, że wymaga to sporej ingerencji w kod klienta - przynajmniej tak było w 2010, może w 2013 coś się zmieni i wpływ na tą funkcję będzie możliwy z poziomu servera). A na koniec o Lyncu to tyle, że wyskakujące domyślnie potężnej wielkości zdjęcie gdy ktoś pisze lub zaprasza do połączenia konf. jest momentami przerażające (hm, a może to współpracownicy tacy są ? ;) ).
Outlook, fajny kalendarz - z pogodą ;) poza tym brak możliwości pobierania wybranych grup kont/książek adr. Możliwe, że to wina środowiska Exchange 2007/2010, ale mam głęboką nadzieję, że jednak w połączeniu z najnowszym Exchange będzie to możliwe.