Systemy operacyjne

Ubuntu na netbooku. Podsumowanie

przeczytasz w 2 min.

Ubuntu 11.04 cechuje się małymi wymaganiami sprzętowymi i bogatymi możliwościami. Na pierwszy rzut oka wydaje się idealnym systemem dla netbooka i musimy przyznać, że naprawdę taki jest. Wszystko dzięki interfejsowi Unity, który sprawdza się dobrze nie tylko na dużym monitorze, ale również na małym ekranie komputera przenośnego. Cienki górny panel i pasek boczny znikający po otwarciu dowolnej aplikacji sprawiają, że żadna przestrzeń się nie marnuje, co jest bardzo ważne w przypadku urządzeń wyposażonych w mały wyświetlacz.

Ubuntu na komputerach Dell

Oprócz tego Ubuntu na netbooku pozostaje tym samym dobrym systemem, który działa też na pełnoprawnych komputerach. Dodatkowo charakter miniaturowego komputera niweluje jedną z największych wad Ubuntu, a mianowicie brak gier i specjalistycznego oprogramowania. Netbook jest komputerem wykorzystywanym do najprostszych zadań, takich jak przeglądanie internetu, komunikowanie się czy edycja dokumentów. Nie uruchamia się na nich programów profesjonalnych, nie używa się ich też do gier. Poza tym mamy wrażenie, że nowe Ubuntu działa na słabszych komputerach lepiej niż stary dziadek Windows XP. Z całą pewnością na ten stan rzeczy ma wpływ brak zainstalowanego pakietu antywirusowego, którego Ubuntu po prostu nie potrzebuje. Naszym zdaniem Ubuntu 11.04 jest obecnie najlepszym systemem dla komputerów typu netbook.

Podsumowanie

Ubuntu 11.04 jest bardzo ciekawym systemem operacyjnym i może zawojować pewną część rynku. Jego największą zaletą jest interfejs Unity, który jest ładny, wygodny i intuicyjny. Niczym nie ustępuje odpowiednikom z Windows 7 oraz Mac OS X, a pod pewnymi względami jest od nich lepszy.

Kolejną zaletą jest fakt, że instalacja nie sprawia żadnych problemów nawet niedoświadczonemu użytkownikowi. Jeśli nie umie on stworzyć płyty lub pendrive’a instalacyjnego, może zainstalować system z poziomu Windows. Jest to bardzo ciekawa opcja, która może spodobać się osobom, które nigdy nie miały do czynienia z jakimkolwiek systemem linuksowym. Ubuntu jest przyjazny dla użytkownika też po zakończeniu instalacji, dzięki czemu nie musimy instalować jakichkolwiek sterowników. Oprogramowanie zaś pobieramy z wygodnego Centrum Oprogramowania, które jest w stanie obsłużyć nawet dziecko. Oczywiście nie znajdziemy w nim wszystkich możliwych programów, jednak znajdują się w nim wszystkie te aplikacje, z których korzysta większość osób.

Co więcej, Ubuntu jest systemem bezpiecznym i nie musisz na nim instalować pakietu antywirusowego. Sytuacja ta będzie się co prawda zmieniać wraz z rosnącą popularnością systemu, jednak póki co nie musimy się tym przejmować. Systemy linuksowe zajmują jedynie 1% rynku i prędko się to nie zmieni. Wpływ na bezpieczeństwo mają również codzienne aktualizacje.

Ubuntu nie zawodzi również, jeżeli chodzi o multimedia. Nie będziemy mieć najmniejszego problemu z odtwarzaniem wszystkich formatów audio i wideo. Każdy film i plik muzyczny zadziała na systemie stworzonym przez Canonical.

Jedyną wadą Ubuntu jest na dobrą sprawę fakt, że nie działają na nim gry i specjalistyczne programy. Problem ten zapewne zostanie rozwiązany dopiero, gdy wszystkie aplikacje przeniosą się do chmury, a ich uruchamianie będzie niezależne od wykorzystywanego przez użytkownika systemu operacyjnego.

Reasumując, Ubuntu jest udanym systemem operacyjnym, który z całą pewnością warto wypróbować. To idealny przykład tego, że dobre oprogramowanie nie musi być wcale drogie, a wręcz może być dostępne za darmo.
 

 Podsumowanie
 plusy:
Interfejs Unity
Prostota obsługi
Świetnie zorganizowane Centrum Oprogramowania
Bardzo mało wirusów
Wyjatkowo częste aktualizacje
Niskie wymagania sprzętowe
Jest darmowy
 minusy:
Brak windowsowych gier
Brak programów specjalistycznych
Polecamy:
Samsung BadaInternet SecuritySerwisy VoD
Samsung Bada OS - 20 aplikacji i gier

Internet Security 2011 - sprawdzamy 10 pakietów, w tym Kaspersky i Norton

Serwisy VoD - oglądaj to, co chcesz i kiedy chcesz

Komentarze

115
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Dawid Kosiński
    1
    Co do Unity zdania na pewno będą podzielone, mi bardzo przypadło do gustu. I jednego nie można mu zarzucić, jest intuicyjny!

    A co do sterów, to aż dziwne. U mnie zawsze Ubuntu sam dobierał stery. Może producent zmienił nazwę karty i sterownik nie może znaleźć karty, do której pasuje? Musisz to zrobić ręcznie, na Windowsie też są takie problemy ; ).
    • avatar
      Konto usunięte
      0
      Nowy interfejs tylko bardziej mnie zniechęca. (menu programów jest ledwo widoczne a pasek czasem się nie pojawia lub nie chce zniknąć w dodatku ta konfiguracja...)
      • avatar
        Rakoth
        0
        Mało wirusów bo jest jeszcze za mało popularny. Wraz ze wzrostem ilości komputerów używających tego systemu będzie rosła baza wirusów tylko w zastraszającym tempie.
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Bardzo Fajny system dobra alternatyw dla windowsa xp
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Jak zrobią z tymi grami i programami to myślę, że duża ilość osób będzie korzystała z tego systemu. Ja osobiście też bym sobie go zainstalował.

            Artykuł bardzo dobry.
            • avatar
              Bany_krk
              0
              linux\unix uznaje tylko w jednej wersji - konsola i tylko jako system serwerowy
              nigdy nikt go nie pisał tak żeby był systemem użytkowym, więc sie po prostu do tego nie nadaje, koniec i kropka
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                Kiedyś miałem taki głupi pomysł z instalacją Minta na moim laptopie, ale jak po 2 dniach walki z sterownikami grafiki filmy HD na YT klatkowały albo latały jakieś paski a w mkv FullHD zużycie procka nawet z włączonym sprzętowym dekodowaniem skakało do 45% (na Splash PRO w w7 mam 5%) to podziękowałem. Wolę zapłacić 400zł za system niż póżniej się wkurzać. Jak ktoś ma ochotę tracić swój czas to Linux będzie do tego najlepszy ;)
                • avatar
                  KartofeL
                  0
                  Jeśli komuś nie pasuje Unity to może bez żadnych problemów korzystać ze standardowego Gnome. Wystarczy wybrać odpowiednią opcję podczas logowania. (podpowiem, że należy jej szukać na dole ekranu)
                  • avatar
                    Otheim
                    0
                    Ściągnąłem ostatnio U11.04 i po wrzuceniu repo, pobraniu podstaw jak komunikator, odtwarzacz mp3 i filmów, wrzucenie sterów do grafiki. Po restarcie zacząłem odsłuchiwać muzę a tu szok, traciłem dźwięk po kilku minutach, po kilku dniach walki wróciłem do wcześniejszej wersji. Podziękuje. :D
                    • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      Miliony osób... trochę mi się to skojarzyło z Radiem Maryja. Nic to :) cytat 'dyskwalifikuje Ubuntu 11.04 jako system dla graczy i profesjonalistów' i posprzątane - czyli zostaje Linux jako system dla nieprofesjonalistów ;) i niegraczy ;) z czym się zgodzę, w zasadzie artykuł może się ograniczyć do niusa, że udało się zainstalować nowe Ubuntu i działa na nim przeglądarka i gadu gadu a wszystko to śmiga na Pentium IV :D
                      Pytanie, mam też postawionego osusła, w sumie nawet nie wiem po co - nvm, czym się różni Ubuntu od Susła?
                      • avatar
                        daoskar
                        0
                        Unity jest nowe i ma wiele wad, mimo, że ogólnie pomysł nie jest zły, to z funkcjonalnością a właściwie konfiguracją tego w taki sposób jak by się chciało jest poniżej krytyki.
                        Zobaczymy czy w następnych wydaniach Ubuntu będzie on bardziej konfigurowalny.
                        • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          O Unity można powiedzieć dużo ale na pewno nie można powiedzieć, że jest intuicyjne, no chyba, że autor posiada jakiś inny, nieznany dotąd poziom "intuicyjności".
                          Nie zgodzę się również ze stwierdzeniem, że linuxy nie są sprzętem dla profesjonalistów. Wystarczy spojrzeć na jakich systemach pracuje większość superkomputerów z listy TOP500. Amatorzy raczej na tego typu sprzęcie nie pracują...
                          • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            chcialem miec drugi system na karcie SD, niestety moje wifi ralink w hp nie jest rozpoznawane... i tyle przygody z ubuntu.
                            Ani to wygodniejsze, ani szybsze jako desktop od windowsa.
                            jak najbardziej na serwer.
                            • avatar
                              Viperus
                              0
                              Da się zainstalować tak żeby nie zepsuć zainstalowanego Win7 ?
                              • avatar
                                Konto usunięte
                                0
                                Niestety najnowsze Ubuntu ma pewną wadę. Zaraz po instalacji na hdd wesoło odpaliłem ubuntu i... nic nie zobaczyłem, system chwilę po odpaleniu nagminnie zawieszał się :( Ni jak nie dało się tego uruchomić, pomagał tylko tryb "konsolowy" (bez żadnej grafiki i itp.). Jak się okazało wszystkiemu winne były standardowo zainstalowane sterowniki (uwaga niespodzianka!) od AMD dla mojego Radeona 2600XT agp :/ Dodam iż wersje poprzednie Ubuntu śmigały normalnie.
                                • avatar
                                  Konto usunięte
                                  0
                                  Ubuntu mimo swoich wad, jest naprawdę dopracowany system. Mało awaryjnym i bardzo stabilny. Używam od wersji 9, zainstalowałem go na kilka komputerach w szkole i teraz mam święty spokój od wielu lat, sam się dobrze aktualizuje, ma wszystkie narzędzie do pracy na każdy dzień i w końcu spokój z tymi cholernymi programami uczniów i idiotów nauczycieli, co bez końca muszą pchać coś "ślistaśniego" od siebie. Do tego czasu windows sypał się co 2-3 miesiące. 1000 razy mówiono o tym żeby nie pieprzyć system bo jest to własność społeczna. Ale niestety brak rozumienia. Zaś po Ubuntu wszystko działa stabilnie i bez pretensji. W prawdzie potrzebne było szkolenie dla osób nierozgarniętych ale bardzo się opłaciło! Oczywiście problem, że nie wszystko do Ubuntu jest, ale teraz jak kupujemy nowy sprzęt, zawsze badamy czy będzie dobrze dział na Linuksie. Ale teraz coraz mniej z tym problemów, ponieważ urządzenia stają się co raz mniej zależne od komputera więc nie ma już takich oporów. Zaś Ubuntu 11 używam od ponad miesiąca, zainstalowałem po trzecim już rozsypaniu się Visty na moim laptopie, i mam już jej tak głęboko po dziurki w nosie, że już wolę byle co innego aniżeli to badziejstwo, co strasznie spowalnia dobry nowoczesny laptop. DO Ubuntu nie mam żadnych zastrzeżeń, żadnego żmudnego instalowania, wszystko działa! Jedynie nie pracuje mi wielodotykowość pada od myszki, a tak miodzio. Nie służy mi do pracy, więc sprawdza się w 100% jako zamiana paskudnej Visty. Polecam Ubuntu!
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    0
                                    Nie ma co .. Ale 10.04 i 10.10 to najlepsze wersje .. i tylko sciagnac macbuntu ;) .. Uzywam tego systemu od dlugiego czasu i nie narzekam ;)
                                    • avatar
                                      Takeya
                                      0
                                      Wiekszosc osob narzeka na Unity. Tez narzekalem, ale... to wlasnie Unity sprawilo, ze od ponad 2 miesiecy siedze na Ubuntu zamiast na Windowsie... Szkoda tylko, ze srodowisko przechodzi przez problemy mlodego wieku i ma pewne uchybienia (bardzo mi sie nie podoba nowy pasek narzedzi - jeden dla wszystkich okien, znikajacy) oraz bledy (zwiechy paska narzedzi z "awaria" klawiatury, samoistne wylogowania itp). Nie mniej jest to system idealny dla osob sluchajacych muzyki, ogladajacych filmy i surfujacych po necie.
                                      • avatar
                                        deel77
                                        0
                                        Niestety linuks nie odniesie sukcesu bo kilka z jego "zalet" to też "wady". Po pierwsze zbyt dużo dystrybucji (dla każdego coś innego) które różnią się szczegółami, ale powodują, że ciężko o dobre wsparcie (nie chodzi o fora). Brak softu (odpowiedniki są dobre bo darmowe i tylko tyle - np. legendarny Photoshop - GIMP). Problemy ze sterownikami (jedni ich nie mają - inni wręcz przeciwnie). Brak gier (mi są nie potrzebne, ale dla wielu to niezbędny element). Kompletnie zły "marketing". Geekowskimi hasłami nie zdobędzie się masowego rynku, a bez tego nie będzie wsparcia ze strony dużych firm.
                                        • avatar
                                          suntzu
                                          0
                                          Photoshop akurat działa szybciej na Wine niż windowsie :)
                                          • avatar
                                            Dawid Kosiński
                                            0
                                            Niestety o AutoCadzie nie można tego powiedzieć :).
                                            • avatar
                                              Konto usunięte
                                              0
                                              Korzystam z linuxa tzn . z Linux mint wersji 11 . Wiekowy komputer z procesorkiem jeszcze pod 478 radzi sobie całkiem dobrze z tym systemem :)
                                              • avatar
                                                Konto usunięte
                                                0
                                                ubuntu przez unity moim zdaniem skreciło nie w tą uliczke :/
                                                • avatar
                                                  Konto usunięte
                                                  0
                                                  Najwygodniejszy i najprostrzy to jest Mint.Nawet kodeków nie trzeba wgrywać bo już ma.Co prawda w ubu przy instalacji pyta czy chcemy wgrać.O tym panowie zapomnieli dodać.I ,ze tych wirtualnych pulpitów można stworzyć całe mnóstwo(dla mnie to jedna z największych zalet lina).Unity nawet mi sie podoba,ale rozwaliło mnie kde z tą swoja konfigurowalnościa.i dlatego polecam kubuntu,minta z dograniem kde,opensuseczy fedore 15 ale z kde bo gnome 3 sie wywala po instalacji akmod.No i też nie opisaliście jakie efekty daje zabawa compizem,a to spalimy okna,a to samolocik przyleci,jakieś domino,rozwalą sie na kawałki itd,itp.Nowy compiz i unity trochę sie sypią ale wystaczy sie przelogować i działa.
                                                  Taki troche skromny opis mozliwosci ubuntu daliście.
                                                  • avatar
                                                    Konto usunięte
                                                    0
                                                    Już nie pierwszy raz nabieram się na instalację Linuxa obok Windows. Zawsze z nadzieją iż nowsza dystrybucja przyniesie istotne pozytywne zmiany, i kolejny raz stwierdzam że programy które mają działać nie działają jak powinny,system zawiesza się kiedy ma na to ochotę itd.
                                                    Są też niezrozumiałe posunięcia takie jak celowe utrudnienie uruchamiania plików exe, pogratulować pomysłu na pewno zachęci ludzi do przesiadki na pingwina!
                                                    Ten nowy pasek boczny to pomyłka która szybko doprowadza do frustracji.Ogólnie sama idea Linuxa na + ,duża ilość programów w centrum oprogramowania na+, dość łatwa obsługa na +.Póki jednak nie zostaną dopracowane te denerwujące niedoróbki to system będzie dalej tak popularny jak jest.
                                                    Prawda jest taka że przydatność tego systemu kończy się na przeglądaniu internetu , słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów. Dla zwykłego statystycznego użytkownika który nie miał do czynienia z Linuxem też często nie obywa się to bez przykrych niespodzianek.
                                                    • avatar
                                                      Konto usunięte
                                                      0
                                                      Jeszce jedna sprawa, na świecie są też ludzie którzy ledwo potrafią ogarnąć Windowsa.Teraz przykład pani Krysia lat 55 właśnie obchodzi urodziny, dostaje na prezent od syna laptopa z zainstalowanym Ubuntu. Żyjemy w Polsce więc jej syn wybrał taką wersję bo była tańsza o 400zł niż ta z windą.
                                                      Wieczór pierwszy, pani Krysia chce właśnie obejrzeć swojego ulubionego księdza rydzyka na Yotube, i jakież jest jej rozczarowanie gdy okazuję się gdyż nie ma flash Playera, i nie ma pojęcia jak go zainstalować. Wkurzona odkłada lapka na półkę i jest zmuszona udać się do sąsiadki która ma tv. Trwam ale jest straszną plotkarą, która obgaduje panią Krysię z innymi beretami, kolejne upokorzenia i wszystko przez Linuxa.Wieczór drugi pani Krysia chce obejrzeć film na Iplexie, będzie to tym razem poradnik sztuki miłosnej, i tu niespodzianka brak Javy! Pani Krysia dostaje szału odkłada laptop już na dobre. Historia może zakończyć się rożnie, pani Krysia czeka do 10 i kupuje Windowsa,opcja 2,syn pani Krysi ściąga Windowsa z sieci i instaluje na laptopie,opcja 3 syn pani Krysi pożycza krążąca po osiedlu kopię XP Corp i instaluje. W każdym przypadku Linux kończy w koszu i kojarzy się z kłopotami z którymi pani Krysia nie potrafi sobie poradzić.
                                                      • avatar
                                                        Konto usunięte
                                                        0
                                                        taki ten Ubuntu ma być skrojony na miarę dla totalnych 'newbie' a nawet instalatora nie potrafią zrobić po Polsku ;). Jak na mój gust to jak dobry by ten system nie był to ograniczenia (brak gier i profesjonalnego oprogramowania) powodują, że cały czas liczba użytkowników jest podobna i mieli się we własnym sosie. Coś nowych użytkowników nie przybywa. Do moich zastosowań to Ubuntu się nie nadaje i nie widzę potrzeby nawet testowania go skoro na laptopie mam dobrze działającego Win7 a na telefonie Androida
                                                        • avatar
                                                          rcicho
                                                          0
                                                          Ubuntu to bardzo dobry system, mnóstwo darmowego oprogramowania w Centrum Oprogramowania Ubuntu. Do tego pełen dostęp do terminala i sudo.
                                                          Ja zainstlowałem Ubuntu stosunkowo niedawno. Od razu sciągnąłem 11.04 wersja 32-bitowa. Nowe Unity mi nie podeszło więc bez problemu wybrałem opcję tradycyjnego Ubuntu. Instalacja na słabym sprzecie z 768mb pamieci DDR2, płyta głowna z integrą Radeon 3200 i zwykły Athlon 64 3200 (jeden rdzeń 2Ghz). Już od razu mogłem ze wszystkiego korzystać, jednak aby uruchomic Compiza musiałem zainstlować stery od AMD ATI. Po ich sciągnieciu i instalacji system zaczął pracować wolniej niż kulawy zółw. Nawet wlaczenie Firefoxa powodowało skok uzycia procesora do 90-100% i niemożność normalnego korzystania z komputera. Postanowiłem zakupić lepszy procesor (Athlon x2), wiecej pamieci (dodatkowe 1Gb) i co najwazniejsze nową kartę graficzną. Poczytałem forum Ubuntu i niejeden pisał tam, że sterowniki ATI pod Ubuntu mogą powodować różne problemy, podobnie sterowniki własnościowe. Ponoc znacznie lepsze dla tego systemu są karty graficzne Geforce. Kupiłem więc takiego 8500GT na Allegro za 35zł. Zrobiłem format dysku i ponownie zainstlowałem Ubuntu. Od razu po pierwszym uruchomieniu sterowników zabrałem się za doinstalowanie sterowników sciągnietych ze strony nVidii. Po instalacji eureka - wszystko chodzi mega płynnnie i żadnych problemów. Swietny system.
                                                          W artykule zabrakło mi opisu doskonałej usługi czyli Ubuntu One (synchronizacja plików w "chmurze").
                                                          • avatar
                                                            Konto usunięte
                                                            0
                                                            System -dla cierpliwych. Ja jej nie mam. Brak wsparcia do sterowników mojej karty muzycznej x fi gamer -i problem z ich instalacją gdzie działał tylko dzwięk stereo a ponoć na 64bity działa... A więc dla tych co mają dużo czasu wolnego, i jednak wiedza podstawowa o linux to za mało żeby się nie zrazić przy początkowym użytkowaniu. Filmy z playera na ubuntu gorsza jakość niz na windows 7 także to że system za free to kosztem wielu wyrzeczeń.
                                                            • avatar
                                                              Konto usunięte
                                                              0
                                                              Tyle ludzie opisują problemów z Ubuntu, kiedy ja się zastanawiam dla czego nie miałem żadnego jeszcze od wersji 9. Nie wiem, nie męczyłem się ani z kodekami, ani z flashplayer, jedyny większy problem był zainstalowanie sterowników dla drukarki. Mam lub zarządzam kilkanaście komputerów z Ubuntu. Są stare rupiecie z 2003 roku i najnowsze, żadnych problemów. Chodzi jak strzała, zero zwisów zero problemów, do żadnego nie szukałem specjalnie żadnych sterowników, jedynie do grafy ATI doinstalowałem z menu. Dla mnie Ubuntu w ogóle jest dobrze wizualnie oprawiony i dosyć intuicyjny. Łatwo znaleźć potrzebny program nawet laikowi. Jedyna wada systemu jego mała popularność i brak wsparcia od producentów urządzeń i poważnych komercyjnych programów. Możliwie nie ma wszystkiego w j. polskim, ale jakoś prawie nikt nie męczy się z tym problemem z mojego otoczenia, każdy zna przynajmniej podstawowo j. angielski w razie czego po prostu telefonują. Nie mówię że system sam miód i cukierek, ale ma potencjał i jest to dobrze rozwinięty system.
                                                              • avatar
                                                                Konto usunięte
                                                                0
                                                                Ale przecież linux jest taki intuicyjny i robi wszystko sam. Dlaczego nie odinstalował w takim razie sterowników tylko trzeba to robić samemu?
                                                                • avatar
                                                                  dnetsky
                                                                  0
                                                                  następny artykuł o tym ... jaki to Linux jest fajny
                                                                  owszem Ubuntu jest świetny
                                                                  ale póki nie odpalą jakiejś platformy gamingowej na Linuchu
                                                                  typu Steam to mam już dość czytania takich artykułów

                                                                  w kółko to samo ... fajny fajny ale pograć się nie da
                                                                  euh ...

                                                                  • avatar
                                                                    Konto usunięte
                                                                    0
                                                                    Dalej trzeba kombinować jak domorosły informatyk żeby wgrać sterowniki od grafy (gf) w tym nowym ubunciaku?
                                                                    • avatar
                                                                      XeonX
                                                                      0
                                                                      niestety brak sterowników dla Razer DeathAdder i Asus Xonar DX to ja dziękuję :)
                                                                      • avatar
                                                                        manioor
                                                                        0
                                                                        Jak zrobić by w ubuntu mógłbym się zalogować do sieci TOYA (router) za pomocą WEP Enterprise i TKIP ? bo niestety nie mogłem tego obejść.
                                                                        • avatar
                                                                          Konto usunięte
                                                                          0
                                                                          O co mi chodzi z tą panią Krysią:)
                                                                          Takie podstawowe pakiety powinny być w systemie i tyle, żeby nie wywoływać frustracji.Już widzę jak osoba takiego pokroju szuka informacji jak korzystać z centrum oprogramowania, czy o z grozo z konsoli.I nie ma co lekceważyć Krysi:) i pisać że jest kretynką, w tym wieku raczej graczem nie jest, więc taki Ubuntu powinien spełnić jej oczekiwania.Linux powinien w dalszym ciągu dążyć do ułatwiania obsługi właśnie pod kontem takich osób.Kolejna sprawa programy i ich stabilność i tu dla jednego prog jest kolejnych 10 alternatywnych, a nie lepiej zrobić 1 czy 2 ale w pełni stabilne po daną dystrybucją ?
                                                                          A tak ogólnie nic nie mam do Linuxa, jest ok. tyle że powinien być przyjazny dla każdego, a tak nie jest .
                                                                          • avatar
                                                                            Konto usunięte
                                                                            0
                                                                            Jest ktoś w stanie powiedzieć jak ten system będzie się sprawował na moim złomie (w profilu) bo nie chce robić żadnego przewrotu po to żeby potem mieć problemy. Aktualnie korzystam z mocno okrojonego przez siebie Windowsa XP.
                                                                            • avatar
                                                                              Konto usunięte
                                                                              0
                                                                              Wy (niektórzy) macie mnóstwo "mądrych" uwag i zastrzeżeń tylko do kogo je kierujecie? Czy wy nie rozumiecie, że często w przypadku open source, całej różnorodności aplikacji o różnej jakości i przydatności nie ma czegoś takiego jak scentralizowana władza, która "trzymałaby to wszystko za pysk". Tu jest wolność, każdy sobie rzepkę skrobie, dlatego wasze żale jęki nie mają większego sensu. Albo idziecie na taki układ - instalujecie jakieś distro linuxa - i liczycie się z ewentualnymi konsekwencjami albo zamykacie dzioby i siedzicie na windows. Proste.
                                                                              Dodam, że na debianie stable siedzę od kilku lat (wcześniej trochę ubuntu) i bez zgrzytów się nie obeszło to fakt, ale teraz chętniej korzystam z linuxa niż produktu ms.

                                                                              Z linuxa nie kożystają _na pewno_ graficy i inżynierowie?
                                                                              Autorze, następnym razem proszę się trochę lepiej doinformować i nie pisać takich rzeczy albo pominąć kwestię, kto do czego używa linuxa i też będzie ok.
                                                                              • avatar
                                                                                omnik
                                                                                0
                                                                                W Ubuntu nie ma pojęcia "nie działa", działa wszystko tylko trzeba "mieć tak naładowane w tej łepetynie" żeby umieć znaleźć jak to włączyć!
                                                                                • avatar
                                                                                  Viperus
                                                                                  0
                                                                                  Mam problem z instalacją, Linux nie rozpoznaje mi partycji, w windowsie to wygląda tak [http://imageshack.us/photo/my-images/225/partycjew.jpg/], na ostatniej chcę zainstalować Ubuntu ale te nie widzi tych partycji ani nawet ich nie może podejrzeć, trzeba chyba zrobić coś z typem tej partycji żeby ja zmienić na podstawową czy jakąś [pustej tez nie wykrywa] HELP !
                                                                                  • avatar
                                                                                    strzelec52
                                                                                    0
                                                                                    A powie mi ktoś dlaczego Windows 7 który kosztuje i to dla większości czyni go świetnym i wspaniałym nie odpala się na czwartym odblokowanym rdzeniu Phenom'a II x3 720 ??? a Ubuntu który jest darmowy i dlatego nie może być dopracowany (dla większości oczywiście) nie ma z tym żadnych problemów i działa bez zająknięcia nawet po oc do 3.5 GHz ???

                                                                                    UBUNTU RULEZ
                                                                                    • avatar
                                                                                      Konto usunięte
                                                                                      0
                                                                                      witam, skusilem sie na instalacje ubuntu obok 7ki, i sam system fajny, ale niestety zniknela mi 7ka, choc fizycznie partycja z nia jest i pliki rowniez, pczytalem i chcialem zmienic kolejnosc systemow (poniewaz nie uruchamia mi sie okno wyboru systemu, tylko od razu lduje mi sie ubuntu) w pliku menu.lst w-g tej strony http://start.ubuntu.pl/dualboot-custom.html ale u mnie nie ma takiego pliku i kiszka :9, może ktoś pomoze czy ?/ czeka mnie instalacja 7ki od zera ??
                                                                                      • avatar
                                                                                        jaroslawb1
                                                                                        0
                                                                                        Fajny artykuł i chyba obiektywny?Dodam,że Ubuntu świetnie nadaje się dla ludzi ciągle siedzących w internecie i buszujących po wszystkich stronach.Nie grozi nam zainfekowanie komputera.Używam Ubuntu od ponad 4 lat i nigdy,nigdzie nie zostałem zainfekowany.Jak ściągam coś nawet na Windowsa,to tylko na Ubuntu.XP-ek padał mi razy w tygodniu nie mówiąc o tym jak łatwo się zaśmiecał i zamulał.Seven to mulisko i kiedy już muszę się przełączyć,to jest to dla mnie kara za grzechy.Dodam jeszcze,że Ubuntu najlepiej współpracuje z kartami Nvidia.Jeśli chcemy mieć zero problemów z filmami na Youtube przy włączonym Compizie,to tylko Nvidia.Nie namawiam do usunięcia Windowsa i zastąpienia go Ubuntu,ale namawiam do instalacji obok Windy.Sam lubię co jakichś czas pograć.Do internetu,na portale społecznościowe,konwersja filmów,audio to tylko na Ubuntu.Wielowątkowość Ubuntu i większa wydajność o 25% od Windowsa,daje wiele radości.Błyskawicznie pojawiające i znikające okna,natychmiastowa reakcja na polecenia.Radość korzystania z wielu pulpitów.Tego nie ma w Windows.W każdej chwili w kliku ruchach zmieniasz całkowicie wygląd i dziesiątki rodzajów ikon.Dla tych,którzy kwestionują możliwości konfiguracyjne Unity,zachęcam do poczytania na te tematy choćby Ubuntu-Pomoc(taki blog).
                                                                                        • avatar
                                                                                          dnetsky
                                                                                          0
                                                                                          wykasuj master boot record

                                                                                          wystartuj dosa, noże być dyskietka startowa win98
                                                                                          i uruchom komendę

                                                                                          fdisk /mbr

                                                                                          powinno pomóc
                                                                                          • avatar
                                                                                            Konto usunięte
                                                                                            0
                                                                                            Ja korzystam z niego na netbooku obok Windows 7. Jak na każdym systemie jakieś problemy się znajdą, ale dla chcącego nic trudnego.
                                                                                            Ogólnie jestem zadowolony i polecam.
                                                                                            Ciekawostką jest niesamowicie krótki czas zamykania systemu.
                                                                                            • avatar
                                                                                              helios
                                                                                              0
                                                                                              Zainstalowałem - przetestowałem. Spostrzeżenia: Po wyłączeniu nowego interfejsu i uruchomieniu w GNOME okazuje się że to ubuntu jak każde inne minimalne różnice w stosunku do poprzedniej wersji. Zaraz po instalacji minimum zainstalowanego oprogramowania, wszystko trzeba zainstalować samemu - ale dzięki menadżerowi pakietów jest to proste i przyjemne. Konfiguracja WiFi - wystarczyło podać hasło. Konfiguracja IPlusa czy BlueConnect - wystarczyło podać PIN - system sam rozpoznał modemy i miął wstępnie skonfigurował pod Polskich operatorów. Odtwarzanie filmów w trochę rozczarowało - domyślny odtwarzacz oraz kodeki przy nie których filmach hym - 18 klatek/s - jeszcze nie wiem czego to jest wina. Co do nowego interfejsu - jeśli się go już ustawi tak jak ma być - powyciąga skróty itp, to może być -(u mnie nie ma problemu z paskiem - nie ginie) ale na początku trochę - hym kwestia przyzwyczajenia.
                                                                                              • avatar
                                                                                                Konto usunięte
                                                                                                0
                                                                                                Używałem i używam Linuxów od Slackware 7 (1998). Dużo się poprawiło od tego czasu, ale "rozwala mnie" sytuacja kiedy wczoraj postawiony system (Ubuntu 11.04 64-bit Niebiańska Nimfa - remix PL) po zmianie ustawień wyświetlania (Compiz i środowisko Unity) po restarcie wyświetla 1/4 pulpitu, źle organizuje okna ... dopiero w trybie awaryjnym przywrócone normalne ustawienia. Laik prawdopodobnie nie wiedziałby jak przywrócić te ustawienia. Co do wykrycia sprzętu, wsparcia i ogólnego działania - super.

                                                                                                Niestety główny system mam na SSD a Ubuntu na 7200rpm HDD i ... kurde daje się to odczuć. Jak raz się przesiądzie na SSD (intel 80GB) to już nie ma odwrotu.
                                                                                                • avatar
                                                                                                  Konto usunięte
                                                                                                  0
                                                                                                  W rozdziale "Czego nie zrobimy na Ubuntu" zapomnieliście o Silverlighcie. Przez to małe coś, na Ubuntu nie można niestety oglądać ani vod.onet.pl ani itvp.pl i nie ma raczej perspektyw aby to się zmieniło. Jakkolwiek nie dyskwalifikuje to wcale systemu, to dla osób które korzystają z tych serwisów może to być niemiłe zaskoczenie po przesiadce.
                                                                                                  • avatar
                                                                                                    Konto usunięte
                                                                                                    0
                                                                                                    Ubuntu 17.04: Yelling Yeti?
                                                                                                    • avatar
                                                                                                      Konto usunięte
                                                                                                      0
                                                                                                      hej ludzie pomozcie:)) zaistalowalem ubintu na osobnej partcji 20gb sformatowaloem ja ex4 i swietnie dziala iprocz tego ze... windows wcale... nawet nie wykrywa dysku gdy pribuje zaintsalowac syatem od nowa, co robic!!!!?????
                                                                                                      • avatar
                                                                                                        Konto usunięte
                                                                                                        0
                                                                                                        Szkoda,że po angielsku. Jest gdzieś może wersja polska ?
                                                                                                        Czy warto zmieniać z W7 starter na ubuntu ?

                                                                                                        Witaj!

                                                                                                        Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                                                                                                        Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                                                                                                        Połącz konto już teraz.

                                                                                                        Zaloguj przez 1Login