Znudził ci się Windows? A może masz netbooka lub starszy komputer, który jest za wolny do obsługi "siódemki"? Wypróbuj Ubuntu. To świetny i łatwy w obsłudze system operacyjny.
Ubuntu jest obecnie najpopularniejszym linuksowym systemem operacyjnym. Miliony ludzi pokochało go za dobrą intuicyjność obsługi, wysoką szybkość działania i niskie wymagania sprzętowe. Oprócz tego nie możemy zapominać, że system jest darmowy, dzięki czemu każdy może go legalnie wypróbować bez konieczności wydawania kilkuset złotych.
W artykule pokażemy Ubuntu w wersji 11.04, co oznacza, że została ona wydana w kwietniu 2011 roku. Nowa wersja Ubuntu wychodzi dwa razy do roku, w kwietniu i październiku. Łatwo możemy się domyśleć więc, że następnej odsłony tego systemu możemy się spodziewać dopiero w trzecim kwartale i będzie ona miała numerek 11.10.
Obecna wersja Linux Ubuntu nazywa się Natty Narwhal. Każda odsłona systemu Canonical bierze nazwę od zwierzęcia i pasującego do niego przymiotnika. Oba słowa mają się zaczynać na tę samą literę. Ponadto każda następna wersja Ubuntu musi mieć nazwę zaczynającą się od kolejnych liter alfabetu. Przykładowo, poprzednia wersja Ubuntu (10.10) nazywała się Maverick Meerkat, teraz mamy do czynienia z następną literą, więc otrzymaliśmy Natty Narwhal (Zgrabnego Narwala).
Ubuntu swoją pozycję w świecie Linuksów zawdzięcza bardzo łatwej obsłudze, którą zrozumie nawet komputerowy laik. Będzie mógł bez problemu zainstalować system i korzystać z niego. Zaangażowanie użytkownika w działanie oprogramowania jest tu jeszcze mniejsze niż w przypadku Windows.
Jednak mimo to użytkownicy niezbyt pewnie podchodzą do Linuksa i uważają go za system przeznaczony dla specjalistów i entuzjastów. Dlatego by zachęcić każdego zjadacza bajtów do korzystania z Linuksa, należy użyć pewnego oczywistego fortelu, a mianowicie nie mówić mu, że ma do czynienia z Linuksem. :-)
Tą drogą idzie Canonical, które o swoim systemie mówi po prostu Ubuntu. Dla użytkownika ma nie być on Linuksem, a po prostu systemem operacyjnym, w obsłudze równie banalnym jak Windows czy Mac OS X. O tym, czy najnowsza wersja najpopularniejszego systemu operacyjnego spod znaku pingwina faktycznie taka jest, przeczytacie na następnych stronach.