Ekran SEC544B produkowany w fabrykach Samsunga ma przekątną 17,3 cala, rozdzielczość 1600x900 pikseli i błyszczącą powłokę, utrudniającą pracę na zewnątrz, w środowisku generującym dużo jasnych odblasków świetlnych. W domu nie stanowi to problemu.
Wyświetlacz jest w miarę równomiernie podświetlony diodami LED: minimalnie jaśniejsze obszary to górny prawy róg oraz środkowa część nad dolną listwą. Reszta cech to zalety: dobre odwzorowanie kolorów, czysta biel, wysoka jasność, brak widocznego smużenia i dobry kontrast. Wszystko to oczywiście w odniesieniu do innych laptopowych matryc TN.
- krzywa charakterystyki kolorów, czyli jakość kolorów generowanych przez matrycę: dobra, standardowa dla matryc stosowanych w notebookach
- przestrzeń barw, zakres kolorów oferowanych przez matrycę: dobra
- temperatura barw: 7200K - przeciętna
- luminancja ekranu, czyli jasność: ~206 cd/m2, dobra
Kąty widzenia
Kąty widzenia są przeciętne, jak to w laptopach bywa. Nie można jednak narzekać, ponieważ mamy do czynienia z matrycą TN. W poziomie kąty są zadowalające, w pionie - fatalne. Zobacz charakterystykę matryc TN
System dźwiękowy Samsunga R780 nie imponuje niczym szczególnym. To zwykłe dwa głośniczki o mocy 2 W każdy, umieszczone w dobrym miejscu nad klawiaturą, osłonięte fajnymi i podłużnymi beleczkami. Dają przeciętny, dość płaski dźwięk, który jednak jest czysty i wyraźny, a w dodatku pozostaje taki do końca skali głośności. Jeśli więc jesteś miłośnikiem dobrego dźwięku, a nie chcesz używać słuchawek lub zewnętrznego zestawu – R780 nie spełni twoich oczekiwań.
Oprogramowanie i temperatura
Samsung na szczęście nie przesadza, jeśli chodzi o przeładowanie systemu dodatkowym, "darmowym" i zwykle nic nie wartym oprogramowaniem, które zapycha pamięć i spowalnia system. Jest co prawda kilka pozycji, które usunąłem tuż po pierwszym uruchomieniu laptopa, natomiast zostawiłem dobre, potrzebne programy narzędziowe.
Obszerny i ilustrowany Podręcznik użytkownika w wersji elektronicznej
Aplikacja Samsung Recovery Solution 4 zapewnia bezpieczeństwo danych i umożliwia tworzenie i przywracanie kopii zapasowych
Proste narzędzie włączające możliwość ładowania urządzeń mobilnych poprzez port USB laptopa
Support Center – zaglądaj tam często, aby sprawdzać system, dbać o porządek na dyskach, robić kopie zapasowe
Tryb pracy laptopa można zmienić błyskawicznie za pomocą kombinacji Fn + F8
Temperatury pracy Samsunga R780 są bardzo umiarkowane. Laptop nagrzewa się minimalnie nawet pod długotrwałym obciążeniem. Jeśli korzystamy z planu „Normal” lub „Zoptymalizowany przez firmę Samsung”, wówczas taktowanie procesora spada do około 1200 – 1300 MHz, ale jeśli zapotrzebowanie na moc procesora wzrośnie, wówczas taktowanie skoczy do normalnej wartości 2,26 GHz lub Turbo Boost podbije je do maksymalnej wartości 2,53 GHz.
Temperatury pracy podzespołów notebooka Samsung R780 pracującego z umiarkowanym obciążeniem
Podczas pracy w systemie Windows temperatury na poszczególnych podzespołach są niskie, a obudowa laptopa pozostaje wszędzie chłodna. Powietrze wydmuchiwane na zewnątrz jest zaledwie letnie.
Temperatury pracy podzespołów notebooka Samsung R780 pracującego z pełnym obciążeniem procesora i karty graficznej
Dwugodzinne katowanie procesora i karty graficznej znacząco podniosło temperatury, ale sama obudowa pozostawała cały czas chłodna lub zaledwie leciutko ciepła. Jednak wydmuchiwane powietrze było już dosyć gorące, co nie dziwi – ciepło musi być jakoś odprowadzane. Ogólnie Samsung R780 jest dla mnie ideałem pod względem temperatur pracy. Nawet w letni gorący dzień nie powinien sprawiać w tej dziedzinie problemów.
Jeśli R780 jest chłodny, to może dlatego, że pod obudową pracują głośne i wydajne wentylatory, które szumiąc i wyjąc zbijają temperatury procesora i karty graficznej? Otóż nie. Spieszę oznajmić, że Samsung R780 z procesorem Core i5 430M to laptop cichy i pracujący z wysoką kulturą. W trybie „Normal” wentylator jest niemal niesłyszalny, szumi sobie spokojnie i jednostajnie, na pewno nie zwróci uwagi nawet wyczulonego użytkownika. Większe obciążenie powoduje przyspieszoną pracę układu chłodzenia, szum nieco rośnie, ale cały czas pozostaje na akceptowalnym poziomie. Podczas grania na pewno zostanie zdominowany przez inne odgłosy.
Pochwalę też dysk twardy Samsung HM500JI, który należy do cichych urządzeń - rzadko daje znać o sobie, tylko podczas intensywnych operacji odczytu i zapisu słychać jego nieśmiałe chrobotanie. W dodatku dysk jest całkiem wydajny, jak na urządzenie 5400 obr./min.
Napęd optyczny TS-L633C wyprodukowany przez TSSTcorp (spółka Samsunga i Toshiby) w czasie odtwarzania filmu DVD nie świszczy, lecz cichutko szumi niskimi tonami, co nie jest denerwujące i nie rozprasza. Nie słyszałem jeszcze tak cichego napędu optycznego.
Bateria i pobór prądu
Jeśli chodzi o czas pracy na baterii, to Samsung R780 okazał się typowym DTR-em. Wprawdzie po zmniejszeniu jasności ekranu do minimum, wyłączeniu Wi-Fi i wszelkich zbędnych procesów czas pracy w edytorze Word przekroczył 3 godziny, ale tak się przecież nie pracuje. Jeśli chcesz podczas pracy pozostawać online, przeglądać strony internetowe, słuchać muzyki i nie wytrzeszczać oczu przed przyciemnionym ekranem – musisz się liczyć z tym, że bateria padnie po niecałych dwóch godzinach.
Pobór prądu | Samsung R780 |
Podłączony zasilacz i laptop wyłączony | 2 W |
Laptop pracuje w systemie Windows 7 plan Oszczędzanie energii jasność ekranu 70% | 23 W |
Laptop pracuje w systemie Windows 7 plan Wysoka wydajność jasność ekranu 100% | 29 W |
Gry 3D plan Wysoka wydajność jasność ekranu 100% | 66 W |
Maksymalny pobór mocy, jaki udało mi się zanotować, to 78 W, a miało to miejsce podczas jednoczesnego obciążenia 3DMarkiem i Orthos Stress Test. Ogólnie R780 zadowoli oszczędnych użytkowników, którzy nie chcą mieć wysokich rachunków za prąd.