Obsługiwane formaty audio | Obsługiwane formaty wideo |
|
|
Odnośnie ilości i różnorodności obsługiwanych formatów nie mamy najmniejszych zastrzeżeń. Formatów jest na tyle dużo, że większość osób będzie w stanie odtwarzać swoje ulubione filmy wprost z karty microSD lub pendrive'a, bez konieczności ich konwersji. W czasie testu udało sę też uruchomić kilka innych formatów, o czym mowa w dalszej części recenzji.
Odtwarzanie audio
Odtwarzacz plików audio został zmieniony w stosunku do tego, jaki jest domyślnie dostępny w Androidzie 4.0. Nie jest on zbyt atrakcyjny wizualnie, ale spełnia swoje zadanie w stu procentach. Pierwszy ekran pozwala określić czy chcemy przeglądać pliki według wykonawców, albumów, utworów, list odtwarzania, lub od razu przeskoczyć do aktualnie odtwarzanej treści.
Po wybraniu np. albumu ukazuje się lista plików w nim zawartych.
Przytrzymując palec na wybranym elemencie rozwiniemy menu, w którym dokonać możemy podstawowych operacji na pliku (np. dodać go do playlisty lub usunąć).
Kolejny ekran to właściwie główny interfejs odtwarzacza. Jak widać jest on minimalistyczny i niezbyt urodziwy, ale działa szybko, bez lagów i oferuje wszystkie podstawowe funkcje.
W menu podręcznym znajdziemy m.in. korektor dźwięku. Sama jakość dźwięku wydobywającego się z głośnika zewnętrznego jest stosunkowo słaba, ale jeśli podłączymy dobre słuchawki, to sytuacja zmienia się znacznie (oczywiście z korzyścią dla osoby słuchającej).
Na pulpicie umieścić możemy też bardzo przydatny widżet pozwalający błyskawicznie przełączać się pomiędzy poszczególnymi utworami.
Odtwarzanie wideo
Odtwarzacz wideo działa świetnie - zapewnia wysoką dokładność i płynność odtwarzania oraz intuicyjny interfejs. Filmy w formatach AVI, 3GP, MP4, RM, RMVB, FLV, MKV, MOV uruchamiały się szybko i bez najmniejszych problemów. Co ciekawe, udało nam się też odtworzyć kilka nagrań w formatach, których producent nie deklaruje jako wspierane: VOB i M2TS. Dekodowanie obrazu Full HD to dla procesora Rockchip RK3066 bułka z masłem.
Odtwarzacz potrafi wyświetlić napisy, a nawet pozwala użytkownikowi wybrać ich język. Możemy wstawiać również zakładki do filmów (jeśli chcemy wrócić do danego momentu nagrania). Opcje trybu powtarzania oraz ścieżki audio również są pod ręką.
Ciekawostki
Interfejs użytkownika systemu Android 4.0.4 w tablecie Modecom FreeTab 9702 IPS X2 w większości pokrywa się z tym, co widzieliśmy wcześniej w innych tabletach z surowym Andkiem ICS. Producent wprowadził jednak kilka smaczków.
W dolnej części pulpitu dostępny jest pasek, w którym zadokowane są cztery skróty do aplikacji (możemy je w każdej chwili wymienić na inne). Pomiędzy nimi widoczny jest dodatkowy skrót prowadzący użytkownika do galerii aplikacji.
Z galerii aplikacji przejść możemy bezpośrednio do galerii widżetów, wśród których znajdziemy kilka unikalnych.
Poza tymi udogodnieniami jest to jednak tradycyjny, znany wielu osobom Android 4.0. Warto dodać, że w przeciwieństwie do wielu innych tabletów w tej klasie cenowej, interfejs Modecoma nie laguje. Pod tym względem byliśmy naprawdę mocno zaskoczeni! Dwurdzeniowy CPU i czterordzeniowy GPU dają sobie świetnie radę w różnych zastosowaniach – od interfejsu systemowego, poprzez filmy, aż do gier.