Kąty widzenia
Monitor wyposażony jest w matrycę typu VA, które cechują się dobrymi kątami widzenia, które plasują się pomiędzy panelami TN i IPS. Tak też jest w tym przypadku. Patrząc na ekran pod dużym kątem, zauważymy jednak efekt obniżenia kontrastu, który jest dodatkowo wzmocniony zakrzywionym kształtem matrycy. Nie jest to tak mocno widoczne, jak w TN'kach, ale na tyle zauważalne, że trzeba o tym wspomnieć.
W praktyce jednak to czysto teoretyczne rozważania, gdyż trudno sobie wyobrazić, aby z zakrzywionego monitora miało korzystać jednocześnie kilka osób (np. wspólnie pracując nad projektem, czy zaglądając nam przez ramię i śledząc postępy w grze). To urządzenia zaprojektowane dla konkretnego użytkownika i mające jemu właśnie zapewnić jak najwyższy komfort.
Z tego zadania ekran zakrzywiony wywiązuje się bez zarzutu. Stopień krzywizny (1500R) nie jest nachalny, co zresztą przy tej przekątnej nie byłoby wskazane, ale subtelnie zwiększa wygodę, przybliżając skrajne obszary matrycy do oczu użytkownika.
Czas reakcji i odświeżanie matrycy
Nominalny czas reakcji monitora według specyfikacji technicznej wynosi 1 ms (Gray-to-gray), a matryca odświeżana jest z częstotliwością 165 Hz (konieczne jest skorzystanie ze złącza Display Port, aby osiągnąć taką częstotliwość). To wprost wymarzone parametry dla każdego gracza lubującego się w dynamicznych tytułach.
W wykorzystywanym przez nas teście UFO monitor poradził sobie naprawdę dobrze, uzyskując średni wynik 2,9 ms MPRT. Także ghosting okazał się niewielki, a w teście przemieszczającej się po ekranie fotografii, obraz pozostawał czytelny nawet przy ustawionym wysokim tempie.
Najlepsze wyniki monitor uzyskiwał przy czasie reakcji ustawionym w menu w pozycji "Szybki". Wybranie najszybszego trybu skutkowało pojawianiem się niezbyt miłych dla oka artefaktów, dlatego nie polecamy korzystania z tej opcji.
Mając to na uwadze, śmiało można stwierdzić, że monitor bardzo sprawnie radzi sobie z wyświetlaniem szybko zmieniających się obrazów, przez co sprawdzi się w dynamicznych strzelankach, wyścigach, czy grach sportowych, w których liczy się szybkość reagowania na poczynania przeciwnika i precyzja własnych ruchów.
Na dokładkę mamy tutaj jeszcze zaimplementowaną technologię AMD FreeSync, co stanowi komplet rozwiązań, jakich gracz może oczekiwać od tego typu urządzeń.
Pobór energii MSI Optix MAG272CQR
Monitor MSI Optix MAG272CQR cechuje się niskim zapotrzebowaniem na energię.
Pracując z optymalną luminancją (czyli ok. 120 cd/m2) pobiera 20,7 W energii elektrycznej. Przy maksymalnej jasności pobór energii wzrasta do 33,7 W. W trybie czuwania monitor pobiera 0,7 W.
Podsumowanie
Jak już wspomniałem na wstępie, MSI Optix MAG272CQR to naprawdę udana konstrukcja. Tworząc listę cech, które powinien mieć gamingowy monitor, ten model spełnia praktycznie wszystkie wymagania, a przy okazji okazał się na tyle uniwersalny, że można go śmiało wykorzystywać także do innych celów niż rozrywka.
Jest to możliwe, gdyż zastosowana tutaj matryca odznacza się stuprocentowym pokryciem palety sRGB oraz dobrze odwzorowanym kolorom. Co istotne, pomiary kolorymetrem pokazały, że wyniki te są osiągane na ustawieniach fabrycznych, więc nie potrzeba specjalistycznego urządzenia do kalibracji, aby cieszyć się wysokiej jakości obrazem.
Najważniejszym zastosowaniem pozostają jednak gry, a w tych MSI czuje się jak ryba w wodzie. Decydują o tym szybki czas reakcji oraz częstotliwość odświeżania na poziomie 165 Hz (jest też AMD FreeSync z obsługą Nvidia G-Sync).
Zazdroszczę każdemu, kto przesiadać się będzie ze zwykłego, 60-hercowego sprzętu. Skok w płynności obrazu będzie olbrzymi, a komfort rozgrywki bez porównania wyższy. Oczywiście jeśli dysponujemy odpowiednio pecetem odpowiednio mocnym, aby udźwignąć te wszystkie fajerwerki i utrzymać odpowiednią liczbę klatek na sekundę.
Ale właśnie z tego powodu rozdzielczość QHD wydaje się na tę chwilę optymalnym wyborem. Oferuje znacznie wyższą szczegółowość niż będące do niedawna standardem FHD, a jednocześnie nie potrzebuje aż tyle mocy obliczeniowej jak 4K. Nie oszukujmy się, ile osób posiada komputer wystarczająco mocny do grania w rozdzielczości UltraHD? Jakoś zbyt wiele rąk nie widzę.
Koniec końców, decydując się na zakup MSI Optix MAG272CQR, otrzymamy sprzęt, który z pewnością wystarczy nam na długo, a to jedna z lepszych rekomendacji, jakich można udzielić w przypadku komputerowego sprzętu.
MSI Optix MAG272CQR - ocena:
- częstotliwość odświeżania 165 Hz
- AMD FreeSync
- szybki czas reakcji
- wysoki kontrast i dobre odwzorowanie kolorów
- podświetlenie RGB obudowy
- przejrzyste i funkcjonalne menu OSD
- szeroki zestaw złączy
- HDR tylko na papierze
- równomierność podświetlenia
Komentarze
7Starsze modele miały HDR400....