25 listopada w Warszawie odbyła się konferencja dotycząca platformy Sandy Bridge. Poznaliśmy tam wiele szczegółów na temat nowych procesorów. W 2011 "Sandy" ma swoją premierę. Co warto wiedzieć już teraz? Zintegrowana grafika będzie po raz pierwszy umieszczona na jednym kawałku krzemu z procesorem.
- Nie będą to jak w przypadku procesorów Westmere dwa kawałki w jednej obudowie, ale zintegrowana całość wykonana w procesie technologicznym 32 nm. Oznacza to oczywiście o wiele szybszą komunikację wewnątrz samego chipu - mówi Radosław Walczyk z Intela. Zapraszamy do lektury całego wywiadu z Intelem.
Komputery będą mogły płynnie odtwarzać filmy HD i wykonywać inne zadania multimedialne, a wszystko to bez obecności odrębnej karty graficznej. Na test Sandy Bridge zapraszamy w pierwszym tygodniu stycznia.
Fusion to odpowiedź AMD na Intel Sandy Bridge. "Zieloni" także zaoferują połączenie procesora z układem graficznym, tylko że zaczną od rynku mobilnego - laptopów. W przypadku laptopów korzyści z takiej platformy powinny być większe, ponieważ moglibyśmy liczyć nie tylko na dobrą wydajność, ale także dłuższy czas pracy na baterii ze względu na brak samodzielnej karty graficznej.
Czy laptopy multimedialne będą w stanie zaoferować wysoką wydajność i długi czas pracy zarazem? Przekonamy się w 2011. Zobacz newsy dotyczące Fusion.
Intel i AMD w dużym stopniu zaczną rywalizować z NVIDIĄ na polu słabszych układów graficznych. Może się więc okazać, że wiele laptopów przestanie oferować samodzielne i wolniejsze układy, bo najnowsze "integry" zapewnią wystarczającą wydajność.
NVIDIA ma jednak asa w rękawie na 2011 rok. Jest nim dwurdzeniowy procesor Tegra 2, który zaoferuje o wiele wyższą wydajność w tabletach i smartfonach. Urządzenia wyposażone w Tegra 2 mają bez trudu odtwarzać filmy w jakości Full HD 1080p.
Tegra 2 składa się z dwurdzeniowego procesora ARM Cortex-A9 (1,0 GHz) i układu graficznego GeForce ULP (Ultra Low Power), który zużywa niewiele energii, a oferuje przy tym dobrą wydajność do gier 3D. Ma zapewnić również superszybki i atrakcyjny wizualnie interfejs obsługi.
Mimo wysokich cen telefony iPhone są popularne także w Polsce. W 2011 roku Apple powinno zaprezentować kolejnego smartfona. Jak zwykle firma trzyma wszelkie szczegóły w tajemnicy, jednak w sieci nie brakuje informacji. Te nie są wprawdzie oficjalnie potwierdzone przez Apple'a, ale można je uznać za wiarygodne.
A zatem: jaki będzie iPhone 5? Wiarygodne źródła ograniczają się do tego, że iPhone 5 będzie szybszy, lżejszy, cieńszy, zaoferuje 4-calowy ekran świetnej jakości i jeszcze więcej miejsca na aplikacje i inne pliki. Z kolei spekulacje - te są oczywiście ciekawsze - sugerują wbudowany projektor i możliwość wyświetlania wirtualnej klawiatury i touchpada. Takie cuda możemy podziwiać już teraz na filmie Mozilla Seabird 2D. Inspirujące, prawda?
Zdjęcie nie przedstawia iPhone'a 5.
Smartfony od dłuższego czasu nazywane są kieszonkowymi komputerkami. Odkąd pojawiły się sklepy z aplikacjami, ich możliwości znacząco wzrosły i teraz urządzenia tej klasy potrafią naprawdę zadziwić. Nie wierzycie? Zobaczcie 20 najlepszych bezpłatnych aplikacji do Androida, by przekonać się jakie funkcje oferują obecnie dostępny smartfony.
W przyszłym roku mają zadebiutować jeszcze wydajniejsze telefony, więc na pewno wzrosną ich możliwości multimedialne. Kto wie, może będziemy mogli podłączyć telefon do telewizora i pograć w takie gry jak Angry Birds czy Plants vs Zombies w rozdzielczości Full HD? ;-)
Pierwszy smartfon z dwurdzeniowym procesorem, który zadebiutuje w przyszłym roku, to LG Optimus 2X. Jego sercem ma być układ Tegra 2 pracujący z zegarem 1,0 GHz. Telefon tego typu będzie można podłączyć do telewizora, aby płynnie odtwarzać film w jakości Full HD 1080p. Sam zresztą będzie mógł nagrywać filmy w takiej jakości.
Czekamy z niecierpliwością zarówno na ten, jak i inne modele.
ElectroHub to uniwersalna mata ładująca, która zadebiutuje na targach CES 2011. Najciekawsze jest w niej to, że ma współpracować z niemal wszystkimi urządzeniami. W przeciwieństwie do mat firmy Powermat, które mogą współpracować z kompatybilnymi urządzeniami (te muszą oferować specjalną obudowę), ElekctroHub oferuje po prostu baterie, które należy umieścić w danym urządzeniu zamiast domyślnych akumulatorków.
Zamieniając baterie na te z ElekctroHub sprawimy, że dany sprzęt będzie kompatybilny z matą i będzie go można ładować w bardzo łatwy sposób: kładąc go na niej. Sama mata ma wymiary 23 x 15,5 x 2 cm i waży zaledwie 310 g. Może ładować jednocześnie do 6 urządzeń.
Co oczywiste, są na rynku urządzenia z niewymienialnymi bateriami. W takim wypadku będzie można zainstalować na nich specjalny pokrowiec, który zadziała jako konwerter do ładowania baterii znajdującej się wewnątrz urządzenia. Przypomina to oczywiście sposób używany przez Powermat.
ElelctroHub ma być dostępny w pierwszym kwartale 2011, w cenie 39 dol.
Systemy Google Android i Apple iOS sprawiły, że granie na smartfonach stało się modne, a same gry udowodniły, że jest to przyjemne i daje sporo frajdy (polecamy np. Angry Birds, Plants vs Zombies i Cut the Rope).
Nic więc dziwnego, że w końcu powinien na rynku pojawić się telefon, który jest stworzony do gier. Takim urządzeniem ma być właśnie PSP Phone i powinien zadebiutować w lutym.
Jeśli wierzyć dotychczasowym informacjom, PSP Phone zaoferuje procesor 1,0 GHz, 512 MB pamięci RAM i 1 GB ROM, 3,7- lub 4-calowy wyświetlacz i system Android 3.0.
Jak będzie wyglądać PSP Phone? Na razie najbardziej prawdopodobne jest, że będzie to zmodyfikowana konsolka PSP Go, która ma pracować pod kontrolą systemu Android.
Zdjęcie nie przedstawia produktu Sony. To jeden z wielu konceptów dostępnych w sieci.
Nintendo to firma o której wiele osób zapomniało w 2010 roku. Przyćmiły ją Microsoft z kontrolerem Kinect i Sony z konkurentem, czyli Move.
W przyszłym roku Nintendo chce wprowadzić na rynek konsolkę 3DS. Co w niej ciekawego? Ma oferować gry z efektami 3D, które będziemy widzieć bez konieczności zakładania specjalnych okularów.
Jeśli chodzi o szczegóły techniczne, ekran górny ma oferować prawdopodobnie przekątną 3,5 cala i rozdzielczość 800 x 240 pikseli, natomiast ekran dolny będzie 3-calowy i ma pracować w rozdzielczości 320 x 240. Nintendo 3DS ma być także wyposażona w dwie kamerki umieszczone z przodu - mają one śledzić ruchy głowy gracza. Znajdziemy też sieć Wi-Fi 802.11n. Sukces 3DS w dużej mierze będzie zależał od ceny samej konsoli i gier. Dla przykładu, ciekawe ile będzie kosztować Metal Gear Solid 3D: Snake Eater?
Na początku roku mamy doczekać się tabletu Notion Ink Adam, który ma stanowić poważną konkurencję dla iPada. Co konkretnie zaoferuje Adam? 10-calowy ekran (1024 x 600), dwurdzeniowy procesor NVIDIA Tegra 2, 1 GB pamięci DDR2, pamięć flash 8 GB, slot MicroSD, sieć Wi-Fi 802.11 b/g/n, Bluetooth 2.1 + EDR, łączność 3G, dwa porty USB 2.0, GPS, złącze HDMI i obrotową kamerkę. Plus: obsługuje też Flasha.
Wygląda więc na to, że Adam ma kilka istotnych funkcji, których na próżno szukać w iPadzie. Czy odniesie sukces? Na razie zainteresowanie jest spore, a uruchomiona niedawno przedsprzedaż zakończyła się pomyślnie dla producenta.
PlayBook ma być kolejnym interesującym tabletem, jaki zadebiutuje w 2011 roku - liczy na to przynajmniej firma RIM, znana na świecie z telefonów BlackBerry. Specyfikacja zapowiada się obiecująco: dwurdzeniowy procesor 1 GHz, 7-calowy ekran, dwie kamerki, 1 GB pamięci RAM.
Tablet zaoferuje też nowy system operacyjny, który według producenta będzie stanowić przyszłość BlackBerry. A przy okazji: warto zobaczyć film "Mój BlackBerry nie działa". ;-)
Rok 2011 z pewnością będzie należał do tabletów. Google udostępni system Android Honeycomb, który będzie zoptymalizowany dla tych urządzeń. Jednym z pierwszych sprzętów tego rodzaju ma być tablet Motoroli. Producent przygotował nawet specjalny film, w którym daje do zrozumienia, że iPad to przerośnięty iPhone, a Samsung Galaxy Tab to tablet z Androidem, ale wersją dla telefonów.
Motorola MotoPad ma oferować co najmniej 7-calowy ekran, kamerkę umieszczoną z przodu, dwurdzeniowy procesor NVIDIA Tegra 2 i system Android 3.0 (Honeycomb). W 2011 można więc oczekiwać wielu konkurentów iPada, w tym tabletów takich marek jak LG i HTC.
Poza tabletami z Androidem mają pojawić się także tablety z Windows 7. Niektóre z nich miałyby oferować wysuwane klawiatury sprzętowe, co pewnie odwiodłoby jeszcze więcej osób od zakupu netbooka w 2011. Szef Microsoftu Steve Ballmer najprawdopodobniej zademonstruje kilka tabletów podczas styczniowych targów CES.
Niektóre z tabletów mają też oferować procesory Intel Atom. Szef Intela Paul Otellini wyjawił jakiś czas temu, że w 2011 pojawi się 35 tabletów z Atomem, wyprodukowanych przez takie marki jak Asus, Cisco, Dell, Toshiba czy Lenovo. Niektóre z tych urządzeń zobaczymy już na targach CES.
Poza tym HP ma pokazać tablet używający systemu webOS, który także może okazać się ciekawym graczem na rynku.
Początkowe recenzje Google TV nie były pełne entuzjazmu. Firma nie rezygnuje jednak ze swojego TV i w 2011 mamy doczekać się kilku(nastu) urządzeń opartych na tej technologii, tylko że tym razem obsługa ma być łatwa i przyjemna.
Spodziewajmy się zatem telewizorów z wbudowanym Google TV. Wielki "ekran salonowy" oferowałby przeglądarkę Chrome i moglibyśmy cieszyć się dostępem do internetu bez konieczności podłączania komputera. Nie brakowałoby też aplikacji do pobrania, które zwiększają funkcjonalność.
W 2011 ma pojawić się wiele konkurentów iPada, niemniej Apple nie ma zamiaru spocząć na laurach. Koncern z Cupertino niemal na pewno wprowadzi na rynek drugiego iPada. Tym razem "jabłkowy" tablet powinien oferować dwie kamerki, być jeszcze cieńszy, lżejszy i wydajniejszy. Być może zostanie wyposażony w ekran pracujący w wyższej rozdzielczości.
Apple nie potwierdziło oficjalnie, że przedstawi w 2011 swój kolejny tablet, ale to także firma, która słynie z tego, że co roku wprowadza kolejne wersje swoich produktów, w tym iPhone'a czy iPoda. Byłoby dużym zaskoczeniem, gdyby Steve Jobs nie przedstawił iPada 2 w 2011.
Wiele serwisów zagranicznych wymienia ramkę cyfrową ViewSonica jako jeden z najciekawszych produktów 2011 roku. Dlaczego? Ponieważ ma wyświetlać zdjęcia w 3D, a do ich oglądania nie będziemy musieli zakładać specjalnych okularów. Taka ramka faktycznie może okazać się przebojem rynkowym.
Ponadto ViewSonic 3DPF8 zaoferuje 8-calowy ekran pracujący w rozdzielczości 800 x 600, a także 128 MB wbudowanej pamięci. Będzie też rozwiązanie do zmiany zdjęć 2D na 3D.
W 2011 Microsoft znajdzie się w jeszcze trudniejszej sytuacji na rynku mobilnym. Będzie musiał rywalizować nie tylko ze smartfonami i tabletami pracującymi z innymi systemami niż Windows. Dojdą jeszcze notebooki i netbooki.
W przyszłym roku doczekamy się co najmniej kilku komputerów przenośnych pracujących z systemem Google Chrome OS. Wiele maszyn z Chrome OS zaoferuje - upraszczając - tylko przeglądarkę internetową i będzie cechować się przede wszystkim prostotą obsługi. Czy to wystarczy, aby zrezygnować z laptopa lub netbooka z Windows? Przekonamy się w 2011.
Ta hybryda, czyli połączenie tabletu z laptopem, miała zadebiutować już w 2010 roku. Premierę przesunięto jednak na pierwszą połowę 2011. Nietypowy IdeaPad ma oferować 10-calowy ekran dotykowy podświetlany diodami LED, który będzie pracował w rozdzielczości 1366 x 768. Laptop będzie wyposażony w procesor Intel Core 2 Duo 1,3 GHz, a po odczepieniu ekranu od reszty zaczniesz używać tabletu z procesorem Snapdragon. Sprzęt Lenovo będzie miał także łączność 3G i Wi-Fi.
Bezpłatna wersja beta systemu Windows 8 powinna zadebiutować już w 2011. Informacje te jeszcze nie są potwierdzone, ale "ósemka" powinna cechować się jeszcze lepszą współpracą pomiędzy komputerami, mieć łatwiejszy interfejs obsługi, lepszą obsługę multimediów i skuteczniejsze technologie zarządzania energią. Plus: komputery z Windows 8 będą uruchamiać się szybciej, a Microsoft dodatkowo zaoferuje sklep z aplikacjami. Finalna wersja Windows 8 miałaby zadebiutować w 2012.
W 2011, poza betą Windows 8, powinniśmy także doczekać się większej aktualizacji dla Windows Phone 7, czyli systemu dla smartfonów. Microsoft powinien wówczas wprowadzić takie funkcje jak kopiuj/wklej i lepszą wielozadaniowość. Mobilna "siódemka" ma rywalizować z iPhone'ami i smartfonami z Androidem, dlatego można się spodziewać, że Microsoft regularnie będzie ją ulepszać.
W 2011 powinniśmy doczekać się także jeszcze lepszych i tańszych dysków SSD, superwydajnych kart graficznych dla komputerów stacjonarnych, a także nowoczesnych telewizorów - te mają oferować jeszcze lepszy dostęp do usług online. Nie zabraknie również wielu świetnych gier - polecamy galerię "Najbardziej pożądane gry 2011".
To wszystko można jednak przewidzieć, natomiast najciekawsze są produkty-niespodzianki. Czy w 2011 pojawi się na rynku jakiś rewolucyjny produkt? Czy macie jakieś pomysły?
Jesteśmy ciekawi waszych komentarzy, a tymczasem życzymy wszystkim udanego i szczęśliwego nowego roku! :-)
Komentarze
14Sandy bridge hmm - moze byc ciekawe ale bardziej mnie bedzie interesowac ivy bridge (tik tock)
no i odpowiedz AMD.
Moze w jesieni doczekamy sie nowych kart (mobilne hd7 juz zapowiedziane wiec tylko czekac)
Fajnie by bylo jakby w nadchodzacym roku wrescie wymyslili jakas technologie wyswietlania obrazu by stala sie tak popularna jak TN i tak samo tania(moze i tansza- by kazdy mogl cieszyc sie jakoscia plazmy przekatna 27" i cena 700zl :D
kurcze jak do premiery sandy wytrzymac jeszcze 5 dni(szkoda ze zalogowani uzytkownicy nie moga sobie wczesniej podejrzec wynikow testow - przynajmniej oc :D)
Aaa bym zapomnial - jeszcze czekam na dyski SSD z kontrolerem SandForce 2500, ktore beda oferowac 500MB/s write/read i ktore razem z nowa platforma zakupic planuje. :P
Oby przynajmniej intel i amd nas mile zaskoczyli.
Jedyne co mnie zaciekawi w 2011 roku to beta wersja Windows 8. Czyżby Pecety już się mniej liczyły na rynku?
nie wydaje mi się żeby była potrzeba ładowania silniejszego procka do takiego gówna jakim jest smarfon
znowu nabijają ludzi w butelkę
kupuj, kupuj, aż się zestarzejesz
życie przeleci ci na DX9-DX12
:)
wszystko to samo tylko pudełka zmienione
ze swojej strony dodałbym na pewno Ati HD7xxx
albo i także nv GTX6xxx
jeśli już jesteśmy przy komputerach
:)
z procków obstawiałbym jak już były DURony ATHlony SEMprony i PHEnomy no to pewno będa teraz jakieś KULfony
:D