Interfejs użytkownika jest minimalistyczny, ale właśnie w tym tkwi jego siła. Wyeliminowanie wszelkich nakładek graficznych oraz odchudzenie OS-a ze zbędnych funkcji pozwoliło uzyskać naprawdę dobrą płynność działania. Pod tym względem Nexo Nova wypada znacznie lepiej niż testowany wcześniej Nexo 10. Czterordzniowy procesor Rockchip RK3188 i 2 GB RAM-u wykonują świetną robotę. Producent wprowadził co prawda delikatne modyfikacje, ale nie rzucają się one w oczy i nie wpływają negatywnie na komfort obsługi.
W ustawieniach systemowych znajdziemy pozycję „Zrzuty ekranowe”. Po zaznaczeniu odpowiedniej opcji na dolnym pasku systemowym wyświetlona zostanie ikonka symbolizująca aparat cyfrowy. Jej dotknięcie spowoduje zapisanie screenshota do pamięci wbudowanej lub opcjonalnie na kartę microSD lub pendrive-a.
Nexo Nova to tablet przeznaczony dla osób, które nie chcą kupować urządzenia zaśmieconego przez mnóstwo zainstalowanych fabrycznie aplikacji. Standardowy pakiet preinstalowanego oprogramowania wystarcza do rozpoczęcia pracy i zabawy (przeglądanie stron WWW, odbieranie e-maili, słuchanie muzyki, oglądanie filmów, komunikacja internetowa), ale większość zaawansowanych aplikacji trzeba doinstalować we własnym zakresie. Nie stanowi to jednak większego problemu - w sklepie Google Play mamy dostęp do obszernej bazy darmowych i płatnych rozwiązań.
Instalacja aplikacji spoza sklepu też nie sprawia kłopotu - wystarczy uruchomić funkcję ApkInstaller i wskazać odpowiednią lokalizację pobranego wcześniej pliku. Opcja „Nieznane źródła” aktywowana jest domyślnie od razu po pierwszym uruchomieniu tabletu.
Aby sprawnie zarządzać ilością dostępnego miejsca w pamięci tabletu oraz błyskawicznie przenosić, kopiować i przesyłać pliki, nie trzeba podłączać urządzenia do komputera PC. Wystarczy uruchomić menadżera plików o nazwie Explorer i wykonać wszystkie te czynności wprost z tabletu.
Interfejs klienta pocztowego jest analogiczny do tego, jaki widywaliśmy w wielu innych tabletach z czystym Androidem 4.x. Podzielony został on na dwa główne obszary - lewy daje dostęp np. do skrzynek i folderów (np. Odebrane lub Wysłane), a w prawym wyświetla się lista wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).
Map Google przedstawiać chyba nie trzeba. Są one zintegrowane domyślnie z systemem Android. Nic więc dziwnego, że znalazły się także na pokładzie Nexo Nova. Lokalizacja może funkcjonować poprzez sieci bezprzewodowe (Wi-Fi), ale z powodu braku wbudowanego odbiornika GPS nie będziemy w stanie korzystać z map działających w trybie offline.
Dzięki zastosowaniu wyjścia mini HDMI możemy przesyłać obraz i dźwięk w postaci cyfrowej. Funkcja może być przydatna w czasie oglądania filmu lub prowadzenia prezentacji.
Odtwarzacz plików audio oferuje niezbyt urodziwy interfejs, ale przynajmniej działa płynnie i oferuje wszystkie podstawowe funkcje. Pozytywnie zaskoczeni byliśmy jakością samego dźwięku. Nie jest to oczywiście sprzęt klasy audiofilskiej, ale zdecydowana większość słuchaczy powinna być zadowolona. Dźwięk modyfikować można za pomocą zintegrowanego, programowego korektora. Wzmacniacz radzi sobie dobrze z małymi słuchawkami dokanałowymi, ale duże, profesjonalne będą zbyt wymagające i mogą np. grać za cicho.
Odtwarzanie filmów Full HD (1920x1080 px) to żadne wyzwanie dla tabletu NavRoad Nexo Nova. Polskie napisy również są wspierane niezależnie od tego czy są zintegrowane z filmem, czy zapisane w zewnętrznym pliku.
Obraz wideo wyświetlany może być też w postaci pomniejszonej - w „pływającym” okienku, które ustawimy w dowolnym miejscu na ekranie. Jest to opcja przydatna np. w czasie pisania e-maili, przeglądania stron lub czatowania.
Jeśli chcemy dokonać transferu plików, możemy cały proces przeprowadzić ręcznie, starą i sprawdzoną metodą przeciągnij i upuść (lub kopiuj i wklej) - producent nie oferuje odpowiedniego pakietu oprogramowania. Na szczęście mamy możliwość skorzystania z aplikacji firm trzecich - np. Moborobo.
Bez problemu wyedytujemy zapisane na tablecie kontakty, zarządzimy aplikacjami, muzyką, zdjęciami, filmami i motywami graficznymi. Możemy również przeglądać zawartość katalogów systemowych tabletu, zapisywać screenshoty, wykonywać kopie zapasowe i błyskawicznie przełączać się między innymi podłączonymi urządzeniami. Moborobo umożliwia połączenia przewodowe (USB) oraz bezprzewodowe (Wi-Fi). Aby w pełni wykorzystać możliwości programu należy w tablecie uruchomić debugowanie USB.
Ciekawostka
System operacyjny tabletu NavRoad Nexo Nova jest domyślnie „zrootowany”. W praktyce oznacza to pełną swobodę modyfikacji systemu. W razie konieczności zainstalować lub usunąć możemy prawie każdą funkcję i aplikację, a nawet zmienić cały system na inny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z zagrożeń - dostęp do roota wykorzystujmy tylko wtedy gdy dokładnie wiemy co robimy. W przeciwnym wypadku możemy osiągnąć więcej negatywnych rezultatów, niż pozytywnych.