Testy wzmacniacza przeprowadziliśmy w nieco inny sposób niż testy routerów czy punktów dostępowych. W przypadku repeaterów kluczowym elementem jest mechanizm pokrycia sygnałem interesującej nas lokalizacji. W związku z tym sprawdziliśmy najpierw pokrycie sygnałem WiFi routera mieszkania o powierzchni ok. 60 m2. Do testów wykorzystaliśmy router TP-Link Archer C20i o parametrach sprzętowych niemal identycznych jak Netgear EX2700 (SoC MT7620A, układ radiowy dla pasma 2,4 GHz – 300 Mb/s). Platformą kliencką był:
Lenovo ThinkPad T440s
- System operacyjny: Windows 8.1
- Procesor Intel Core i5 4200U 1,6 GHz
- Pamięć RAM: 8 GB
- Dysk twardy: Samsung SSD
- Sieć WiFi Intel 7260AC z wyłączonym modułem 5 GHz. Praca tylko w paśmie 2,4 GHz.
Poniżej znajduje się schemat pokrycia zasięgiem z wykorzystaniem routera. Im jaśniejsza barwa tym sygnał gorszy. W najdalszych miejscach (punkty 4 oraz 5) poziom sygnału spadał do -53- - 56 dBm. Są to oczywiście wartości, przy których możliwa będzie komunikacja z routerem i siecią. Jednak w tym przypadku testy wykazały, że szybkość przesyłania danych w kierunku pobieranie/wysyłanie spadła do wartości 41/39 Mb/s.
Dlatego też pomiędzy punktami testowymi 4 oraz 5 został zamontowany Netgear EX2700 w taki sposób by wskaźniki LED pokazywały odpowiedni poziom odbioru sygnału routera. Po raz kolejny została przeprowadzona procedura sprawdzania poziomu sygnału – tym razem dla sieci dystrybuowanej przez repeater. Tu łatwo zauważyć znacząca poprawę sygnału w punktach 4 oraz 5, które były w znacznej odległości od routera. Jak to się przekłada na komunikację sieciową? Tu należy mieć na uwadze fakt, że wzmacniacze nie spowodują znaczącego wzrostu szybkości pobierania czy wysłania danych. Choć przy odpowiadaniem umiejscowieniu urządzenia możemy zyskać nawet do 20-30 Mb/s. W naszym przypadku gdy notebook połączył się do rozszerzonej sieci szybkość pobierania/wysyłania wzrosła o około 19 Mb/s w obydwu kierunkach (60 Mb/s / 58 Mb/s). Z kolei jakość odbieranego sygnału sieci rozszerzonej w punktach 4 i 5 podniosła się do poziomu -37 - -43 dBm.
Netgear EX2700 bardzo dobrze wypada w przypadku testów portu ethernet. Tu warto przypomnieć, ż urządzenie zostało wyposażone w interfejs o szybkości 10/100 Mb/s. Wyniki jakie osiągnęliśmy to wartości 75 Mb/s w kierunku pobieranie oraz 71 Mb/s w kierunku wysyłanie. Taka szybkość pozwoli na wykorzystanie repeatera np. do podłączenia go do odbiornika TV wyposażonego tylko w kartę przewodową i rozszerzenie możliwości np. o funkcje bezprzewodowego strumieniowania danych multimedialnych.
A jak wygląda ogólne pokrycie zasięgiem sieci macierzystej oraz rozszerzonej? Poniżej znajduje się grafika, która obrazuje zasięg obydwu pracujących sieci. Zauważalną różnicą jest lepsze pokryciu zasięgiem w punktach 4, 5 oraz 6 gdzie lepszą charakterystykę posiada sieć dystrybuowana przez EX2700. I to właśnie główna funkcja wzmacniaczy sieciowych. Pozwalają one na odpowiednie pokrycie zasięgiem (eliminacja martwych stref) określonej lokalizacji sieciowej bez konieczności inwestowania czy tez przebudowywania struktury sieci – np. poprzez montaż dodatkowego okablowania sieciowego oraz punktów dostępowych AP.