Wyniki testów oraz pomiary czasu pracy na baterii smartfona Motorola Nexus 6 znajdziecie w rankingu smartfonów. Kliknij na poniższe linki by sprawdzić szczegóły.
Wyniki benchmarków
Parametry telefonu
Bateria
Ocena subiektywna
Wyniki szczegółowe: Motorola Nexus 6
Pojedynek: Motorola Nexus 6 vs Samsung Galaxy S6
Pojedynek: Motorola Nexus 6 vs Samsung Galaxy Note 4
Pojedynek: Motorola Nexus 6 vs Huawei Ascend Mate 7
W kilku słowach
Nexus 6 oferuje dobrze zoptymalizowany system operacyjny Android 5.1, wspierany przez wydajny procesor i dużą ilość pamięci RAM. Jest to jeden z najpłynniej działających smartfonów androidowych, który spisze się świetnie w grach, multimediach oraz podczas pracy.
Bateria
Czas pracy na baterii wynosił odpowiednio: 14 godzin 17 minut (film, jasność ok. 50%), 8 godzin 33 minuty (przeglądanie stron internetowych przez Wi-Fi), 20 godzin 51 minut (czas rozmów telefonicznych, w zasięgu sieci o wysokiej sile sygnału).
Mimo tego, że w przypadku filmu i rozmów wyniki były bardzo dobre, to w czasie realnego, codziennego użytkowania Nexus wytrzymywał 1, góra 1,5 dnia. Wyświetlanie jasnych stron internetowych, e-maili z białym tłem, pisanie SMS'ów (również na białym tle) na tak wielkim ekranie AMOLED drenuje baterię w dość intensywnym tempie.
System i oprogramowanie
W przypadku urządzeń z rodziny Nexus opis oprogramowania nigdy nie będzie tak obszerny jak choćby w urządzeniach Samsunga, LG lub Asusa z autorskimi interfejsami graficznymi. W Nexusie 6 działa czysty system Android w wersji 5.1 z aktualizacjami pochodzącymi wprost od Google. Co to oznacza dla użytkownika?
Główne korzyści są trzy:
- bardzo szybkie (płynne) działanie systemu,
- najwcześniejsze otrzymywanie aktualizacji,
- niezaśmiecona pamięć smartfona,
Czy to się udało? Moim zdaniem tak. System jest naprawdę dobrze zoptymalizowany i działa bez „przyhaczeń”. Problemem jest to, o czym pisałem wcześniej, czyli cena. Co z tego, że Nexus 6 działa doskonale, skoro Motorola Moto X 2 gen. z Androidem 5.0 (a wkrótce 5.1) działa równie dobrze, a kosztuje kilkaset złotych mniej?
Google Now
Google Now Launcher opiera się oczywiście na kartach usługi Google Now. Stanowią one lewy pulpit wirtualny (ruch palcem z lewej do prawej strony wyświetlacza). Jest to usługa niesłychanie funkcjonalna i przydatna, ale jej realna funkcjonalność zależy od kraju. W Polsce wciąż nie wszystkie karty są aktywne i w pełni użyteczne.
Niedawno będąc na wyjeździe w Monachium Google przeskanowało moją pocztę (Gmail), znalazło w niej kartę pokładową na lot w obie strony oraz PDF'a z rezerwacją hotelu. Odczytało informację z nich i w moich kartach Google Now umieściło informację o godzinie i numerze lotu, a następnie trasie dojazdu do hotelu. Podali mi nawet autobusem jakiej linii dojadę i ile potrwa jazda nim. Dzięki Google Now nie musiałem ciągle grzebać w wydrukowanych „na wszelki wypadek” papierach.
Wśród zainstalowanych domyślnie aplikacji znajdziemy wyłącznie te od Google. Jest to cecha charakterystyczna dla wszystkich Nexusów. Sprzęt ten kierowany jest głównie do osób, które chcą mieć czysty system i możliwie najszybciej działającego smartfona, a wszystkie dodatkowe aplikacje zainstalują sobie same.
Jeśli wolisz otrzymać duży pakiet dodatkowych funkcji i programów od razu po rozpakowaniu smartfona, to wybierz raczej smartfona Samsunga z TouchWiz'em lub podobne rozwiązania od LG, HTC, Asusa itp.
Na pokładzie mamy m.in. Gmaila, Mapy, Google Earth, Hangouts, Dysk, pakiet biurowy (Dokumenty, Arkusze, Prezentacje), notatnik Keep, Muzykę Play, Messengera (wiadomości tekstowe), Google Fit, YouTube, Sklep Play oraz kilka innych aplikacji.
Klawiatura
W Androidzie 5.x znajdziemy klawiaturę z interfejsem „Material Design”. W smartfonie Moto X 2 gen. z wyświetlaczem o przekątnej 5,2 cala spisuje się ona dobrze, ale na 6-calowym potworze jakim jest Nexus 6 nie da się wygodnie pisać kciukiem jednej dłoni. Trzeba trzymać smartfona jedną ręką, a pisać drugą.