Na wstępie należy dodać, że celem tej części artykułu nie jest opisanie całej funkcjonalności systemu operacyjnego, a jedynie tych aspektów, które zapewniają jakość i komfort pracy z testowanym urządzeniem.
Oprogramowanie: dobry plus |
Nokia w czasie testów pracowała z systemem Symbian^1 9.4 S60v5. Jak już wspomnieliśmy jego wygląd i funkcjonalność nie stoją ramię w ramię z najlepszymi konkurentami (np. Windows Phone 7 lub Android), ale atutem jest to, że system sprawuje się w miarę dobrze nawet na słabym, nieco przestarzałym już sprzęcie (a komponenty Nokii C6-00 do takiego właśnie się zaliczają).
W orientacji pionowej poruszanie się po interfejsie następuje w sposób dotykowy. Ekran jest oporowy, więc daleko mu pod względem czułości do typowych ekranów pojemnościowych, jednak w swojej kategorii wciąż zaliczamy go do czułych i wystarczająco wygodnych w użyciu.
Po rozłożeniu klawiatury ekran zmienia orientację, a widżety automatycznie rozkładają się w sposób optymalny dla nowego trybu pracy. W tym momencie oprócz nawigacji dotykowej po pulpicie i programach poruszać możemy się też przy użyciu klawisza kierunkowego umieszczonego na rozkładanej klawiaturze sprzętowej. W przypadku tego telefonu jego użycie bywa przyjemniejsze od ciągłego odrywania ręki w celu dotknięcia konkretnego elementu graficznego.
Zawartość pulpitu możemy w każdej chwili dopasować do swoich potrzeb klikając przycisk Opcje, a następnie Edytuj Zawartość. Dodawanie i usuwanie widżetów jest bardzo proste, a na dodatek możemy skonfigurować je tak, żeby nie łączyły się automatycznie z internetem (co mogłoby zwiększyć wydatki za internet).
Klawiatura ekranowa w układzie pionowym jest alfanumeryczna. Producent zrezygnował z wersji QWERTY, gdyż musiałaby ona cechować się bardzo małymi polami znaków, a takowe są niezmiernie trudne do obsługi na ekranie rezystancyjnym. Przykład nieudanej pionowej klawiatury QWERTY widzieliśmy w przypadku smartfona Nokia 500. Tutaj na szczęście producent nie popełnił tego błędu.
W układzie poziomym nie mamy tego problemu – używamy tylko klawiatury sprzętowej. Przewidywanie tekstu działa dobrze również w języku polskim.
W opcjach znajdziemy np. możliwość kopiowania, wycinania i wklejania zaznaczonego tekstu. Jest to metoda nieco czasochłonna i męcząca po dłuższym czasie - lepiej sprawdza się sposób znany np. z systemu Android lub Windows Phone 7 (przytrzymanie palca na tekście).
Alternatywnie tekst wprowadzać możemy też za pomocą pisma odręcznego. Pojedyncze znaki lub ciągi kilku znaków wprowadzamy w specjalnym polu na dole ekranu.
Jako jedną z najbardziej frustrujących rzeczy, jakimi raczyła nas Nokia C6-00, zaliczamy podwójne dotknięcie elementów menu. W systemach takich jak Android, iOS czy Windows Phone po otwarciu menu, przewinięciu go i dotknięciu poszukiwanej opcji następuje jej aktywacja (np. otwarcie kolejnego menu lub start aplikacji). W nieco archaicznym systemie Nokii C6-00 będziemy musieli dotknąć wybranej pozycji dwa razy, żeby nastąpił podobny efekt.
„Double tap” zostało zastosowane ze względu na specyfikę ekranu oporowego i oczywiście można się do niego przyzwyczaić.
Do wykonywania multimedialnych zapisków służy Edytor Aktywnych Notatek, który pozwala do sformatowanego tekstu dodawać zdjęcia, filmy, pliki audio, a nawet przypisywać kontakty.
Do wyświetlania dokumentów biurowych służy popularna aplikacja Quickoffice. Nokia oferuje darmową licencję Quickoffice'a, więc edycja dokumentów nie będzie możliwa (naturalnie kupić możemy wersję Pro, która znosi te ograniczenia). Pakiet biurowy działa zaskakująco sprawnie - objawy lagowania są sporadyczne, a pliki otwierają się szybko.
Zarządzanie kontaktami zgromadzonymi w pamięci telefonu oraz na karcie SIM nie jest trudne. Osoby możemy dodawać do ulubionych, grupować, edytować, kopiować ich wizytówki oraz otrzymujemy bezpośrednie odnośniki do rozmowy telefonicznej i wiadomości tekstowej.
Pojedyncze naciśnięcie sprzętowego przycisku MENU (środkowy) powoduje wyświetlenie listy aplikacji systemowych (oraz katalogów z aplikacjami). Całość wygląda podobnie jak w przypadku np. Androida. Jeśli przy danej ikonce jest kropka oznacza to, że program jest już uruchomiony i aktualnie pracuje w tle.
Do zarządzania uruchomionymi aplikacjami służy prosty menadżer, który otwiera się gdy przyciśniemy środkowy przycisk MENU przez około sekundę.
Grupy aplikacji znajdziemy w katalogach. Dla przykładu jeśli wejdziemy w Aplikacje, a następnie Biuro, do dyspozycji otrzymamy szereg aplikacji narzędziowych, w tym program do obsługi archiwów zip, notatnik, pakiet biurowy, czytnik PDF-ów, kalkulator, a nawet konwerter jednostek.
Sam konwerter jednostek jest prosty w użyciu i przydatny. Przekalkulować możemy m.in. waluty, powierzchnie, długości, masy, temperatury, prędkości i objętości. Wszystkie potrzebne dane możemy w prosty sposób zdefiniować.
Nokia C6-00 pozwala również szybko subskrybować podcasty. Przeszukiwać możemy bogate zbiory łączy domyślnych lub na przykład zaimportować własny plik OPML.
Na pokładzie znalazł się również programik rysunkowy. Oprócz kolorowego pisma odręcznego możemy też dodawać proste obiekty geometryczne oraz napisy tradycyjne (czcionki cyfrowe). Nie jesteśmy pewni czy aplikacja ta znajdzie w czyichś rękach konkretne, praktyczne zastosowanie, ale jeśli tak, finalne dzieło można zapisać na karcie pamięci i pochwalić się nim przed całym światem.
Aplikacja pocztowa ma bardzo prosty interfejs, ale działa szybko i sprawnie. Korzystanie z poszczególnych skrzynek i odczytywanie wiadomości jest komfortowe zarówno w układzie pionowym, jak i poziomym. Komponowanie e-maili to nie problem. Korzystanie z klawiatury sprzętowej jest całkiem wygodne. Ustawień klienta pocztowego jest niewiele, ale nie możemy oczekiwać cudów – Nokia C6-00 nie jest biznesowym smartfonem z wyższej półki. Funkcjonalność jest odpowiednia dla początkujących lub niezbyt wymagających użytkowników.
Internetowa składnica aplikacji w telefonach Nokii nazywa się Nokia Store (dawniej Ovi Store). Według producenta sklep działa w 32 językach i pochwalić może się wsparciem dla 154 różnych modeli telefonów. Znajdziemy tutaj zarówno programy narzędziowe, jak i gry, motywy i muzykę.
Odtwarzacz muzyki jest prosty, ale łatwy w użyciu. Dźwięk emitowany przez zewnętrzny głośnik jest typowy dla większości smartfonów tej klasy, ale jeśli do Nokii podłączymy dobre słuchawki to spokojnie posłużyć może jako prosty odtwarzacz muzyki. W każdej chwili zmienić możemy tryb powtarzania, korekcję dźwięku, balans i rozszerzenie stereo. Wybrany utwór ustawimy też jako dzwonek kontaktu.
Program o nazwie Tu i Teraz pozwala sprawdzić np. jakie restauracje i punkty usługowe znajdują się aktualnie w okolicy. Jest to usługa przydatna przede wszystkim w czasie podróży. Tu i Teraz wyświetla również aktualną pogodę.
Nokia C6-00 oddaje w ręce użytkownika całkiem udaną klawiaturę sprzętową, więc marnotrawstwem byłoby nie wykorzystywanie jej. Jednym ze sposobów jest czatowanie za pośrednictwem Google Talk, Microsoft Messenger, Yahoo! Messenger, Ovi Chat, a nawet MyspaceIM. Aplikacja jest bardzo prosta i sprawnie zarówno za pośrednictwem sieci 3G, jak i Wi-Fi.
Przeglądarka WWW obsługuje odrębne okna, kanały RSS, zakładki, historię, blokowanie wyskakujących okienek oraz ma prosty w użyciu interfejs. Szkoda więc, że w czasie przeglądania stron mamy do czynienia często z poważnymi objawami lagowania. Teoretycznie przeglądarka oferuje wsparcie dla Flasha (FlashLite 3.1), jednak niektóre witryny wykonane w tej technologii odmówiły współpracy. Poprawnie działał za to YouTube.
Synchronizacja danych z komputerem może odbywać się przewodowo (USB) lub bezprzewodowo (Bluetooth). Domyślny program to Nokia Ovi Suite. Umożliwia zarządzanie kontaktami, zdjęciami, nagraniami wideo, muzyką, wiadomościami, mapami (w przypadku gdy telefon to umożliwia) oraz pozwala na wykonywanie aktualizacji oprogramowania w telefonie. System telefonu oraz aplikacje mogą też być aktualizowane przez sieć komórkową.