Nowe i poprawione aplikacje w Windows 8.1
Oprogramowanie

Nowe i poprawione aplikacje w Windows 8.1

przeczytasz w 4 min.

W aktualizacji do systemu Windows 8.1 otrzymamy kilka nowych i kilka poprawionych aplikacji. Sprawdzamy jakie i oceniamy czy są przydatne.

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

multiplatformowość (tablety, smartfony) lepszona obługa ekranów dotykowych - interfejs Modern UI, usprawnione rozpoznawanie mowy, zintegrowany sklep z aplikacjami, lepsze aplikacje Kontakty, Kalendarz, Poczta, lepsza integracja kontaktów i wiadomości, ulepszona personalizacja, lepsza wielozadaniowość, wyższe bezpieczeństwo, nowe aplikacje w piaskownicy, mechanizm SmartScreen, Bezpieczeństwo rodzinne, Lepsza ochrona w sieciach publicznych, zintegrowany program antywirusowy usprawniony Windows Defender, obsługa Biosu UEFI, Secure Boot - bezpieczny rozruch, usprawnione tryby logowania, usprawnione tworzenie kopii zapasowej (Historia plików i Miejsca do magazynowania), usprawniony i zintegrowany dysk SkyDrive, szybszy start systemu, usprawniona hibernacja w laptopach, łatwe i wygodne odświeżanie lub resetowanie systemu do ustawień fabrycznych, synchronizacja ustawień systemu, usprawnione zarządzanie dyskami, usprawniona obsługa macierzy RAID i prosta obsługa, usprawniona obsługa tablicy partycji, narzędzie do konwersji tablicy, usprawniony Manadżer zadań, usprawnione zarządzanie pamięcią, usprawnione i wygodniejsze kopiowanie plików, lepsza obsługa wielu monitorów, lepszy Eksplorator plików, nowocześniejszy i ładniejszy wygląd.

Minusy

brak klasycznego menu Start, brak automatycznego rozpoznawania czy komputer ma ekran dotykowy czy nie i rezygnacji z domyślnych aplikacji kafelkowych.

Microsoft w systemie Windows 8.1 wprowadził nie tylko wiele nowych funkcji, zdecydował się również na dodanie do swojego systemu operacyjnego kilku nowych aplikacji i odnowienie sklepu Windows. Postanowiliśmy sprawdzić wszystkie nowości systemu powiązane z aplikacjami i ocenić czy są one przydatne. Lista aplikacji nowych i poprawionych w testowej wersji systemu Windows 8.1:

  • Bing Search - nowa
  • Calculator (dotykowy) - nowa
  • Food & Drink - nowa
  • Health & Fitness - nowa
  • Internet Explorer 11 - poprawiona
  • Mail - poprawiona
  • Reading List - nowa
  • SkyDrive - poprawiona

Sklep Windows

Sklep Windows

Pierwszym elementem, który od razu się rzuca w oczy jest odnowiony Sklep Windows. Microsoft postanowił znacznie zmienić jego wygląd i uczynić go jeszcze łatwiejszym w odbiorze. Od razu po uruchomieniu sklepu widzimy, że ekran został podzielony na dwie istotne części. Pierwsza jest poświęcona najbardziej polecanym przez Microsoft aplikacjom.

Na ekranie widać pokaz slajdów, na który składają się zmieniające się zdjęcia i opisy pięciu popularnych aplikacji. Kolejna część ekranu nie jest od razu widoczna w całości i wyświetlają się tu najlepsze aplikacje podzielone na kategorie: „Wybrane dla Ciebie”, „Popularne”, „Świeżo wydane”, „Najlepsze płatne” i „Najlepsze darmowe”.

Sklep Windows - nowe aplikacje

Więcej kategorii można znaleźć w menu, które wysunie się z górnej części ekranu po kliknięciu prawym przyciskiem myszy na tle sklepu. Wyszukiwanie aplikacji jest też możliwe za pomocą wyszukiwarki tekstowej, która jest widoczna w prawym górnym rogu ekranu od razu po uruchomieniu aplikacji. Microsoft oczywiście nie wykastrował sklepu z żadnych przydatnych funkcji, takich jak możliwość błyskawicznej instalacji wszystkich aplikacji zainstalowanych na innym komputerze.

Food & Drink

Food & Drink

Microsoft dodając aplikacje do swojego nowego systemu operacyjnego kierował się dwoma zasadami – mają być możliwie proste w użyciu oraz jak najbardziej przydatne. Przykładem tego jest aplikacja Food & Drink. Jak sama nazwa wskazuje, jest to cyfrowa książka kucharska. Znajdziemy w niej przepisy na różnego rodzaje potrawy i napoje. Narzędzie to jest naprawdę przydatne, gdyż pozwala nie tylko znaleźć ciekawe przepisy, ale również dodawać je do własnej spersonalizowanej książki oraz do kalendarza, tworząc tym samym własne menu tygodniowe.

Food & Drink

Dodatkowo aplikacja wyświetla nie tylko przepis, ale również typowy czas przygotowania potrawy, liczbę przewidywanych porcji oraz listę potrzebnych składników, którą jednym kliknięciem da się dodać do listy potrzebnych zakupów. Warto wspomnieć też o trybie pracy bez użycia rąk. Po włączeniu przypisu i uaktywnieniu tego trybu ekran przepisu zostaje podzielony na kilka kroków, które można zmieniać ruchami dłoni. Kamera wbudowana w komputer lub tablet rozpoznaje nasze ruchy, dzięki czemu dotykanie i tym samym brudzenie komputera podczas gotowanie nie jest absolutnie do niczego potrzebne.

Health & Fitness

Health & Fitness

O tym jak dbanie o nasze nawyki żywieniowe i ruchowe jest ważne dla Microsoftu, świadczy druga aplikacja, czyli Health & Fitness. Aplikacja ta pozwala na wprowadzenie na bieżąco do niej swojej wagi, poziomu ciśnienia, cholesterolu i sprawdzanie postępów w uzyskiwaniu coraz lepszych wyników. Oprócz tego pozwala oszacować, ile kalorii potrzebujemy do życia i czy znacznie przekraczamy ten limit. By to zrobić, musimy wpisywać do aplikacji produkty, jakie jemy i ćwiczenia, jakie uprawiamy.

Wówczas będziemy mieli czarno na białym napisane, z czego powinniśmy zrezygnować, a do czego przyłożyć większą wagę. Aplikacja zawiera również mnóstwo opisów medykamentów. Oprócz tego znajduje się tu wyjątkowo przydatne narzędzie, które spodoba się przede wszystkim hipochondrykom. Pozwala ona na wybranie swojej płci, bolących miejsc oraz dodatkowych objawów, po czym program samodzielnie pokazuje nam listę chorób, które możemy mieć.

Po wybraniu danej choroby można zobaczyć komplet informacji na jej temat, w tym przyczyny, symptomy, sposoby leczenia i jej skutki. W aplikacji znajdują się również propozycje ćwiczeń i nowinki ze świata sportu. Trzeba przyznać, że to kompleksowe narzędzie dla osób dbających o swoje ciało i swój stan zdrowia.

Internet Explorer (poprawiony)

Internet Explorer

Dużych zmian doczekał się jeden z flagowych produktów Microsoftu, czyli przeglądarka Internet Explorer w wersji 11. Od zastosowanej w Windowsie 8 wersji oznaczonej numerem 10 różni się kilkoma ważnymi funkcjami. Pierwsze z nich to Ulubione, którymi da się zarządzać. W poprzedniej wersji przeglądarki Microsoft zrezygnował z tego rozwiązania, gdyż uznał, że jest ono niepotrzebne. Teraz na szczęście posłuchał głosu użytkowników i powrócił na odpowiedni tor.

Internet Explorer

Druga duża zmiana to możliwość otwarcia kilku kart obok siebie, rzecz niespotykana w żadnej innej dotykowej przeglądarce, zwłaszcza na systemach iOS oraz Android stosowanych w tabletach. Kolejna zmiana to zniesienie limitu jednocześnie otwartych kart. W poprzedniej wersji IE można było mieć ich tylko 10, w obecnej wersji liczba ta nie jest niczym ograniczona.

Ostatnia, najważniejsza funkcja to nowe funkcje synchronizacji. Internet Explorer 11 synchronizuje ustawienia, historię, otwarte karty i ustawienia między naszymi urządzeniami. Za jakiś czas, gdy aktualizacja Windows 8.1 dotrze też na Windows Phone, możliwe będzie rozpoczęci lektury artykułu na tablecie lub komputerze i dokończenie jej na smartfonie, tak jak to jest możliwe w przypadku urządzeń z przeglądarką Google Chrome.

Inne aplikacje

Calculator

Microsoft do systemu Windows 8.1 dodał też kilka mniejszych aplikacji, takich jak chociażby kalkulator stworzony z myślą o interfejsie dotykowym i posiadający wbudowany konwerter jednostek, Reading List, czyli kafelkowy odpowiednik często używanego Pocketa, dzięki któremu możliwe jest zapisywanie przeglądanych stron internetowych w celu późniejszego, bardziej dokładnego zapoznania się z nimi.

Reading List

Nowego wyglądu i funkcji doczekała się również aplikacja pocztowa, zaś aplikacja do przeglądania zdjęć została wyposażona w narzędzia do drobnych poprawek fotografii, takie jak obracanie, kadrowanie i przycinanie czerwonych oczu. Kolejna zmieniona aplikacja to SkyDrive, który stał się swego rodzaju kafelkowym menadżerem plików, gdyż obsługuje nie tylko zawartość naszej chmury, ale również dysku twardego komputera.

Sky Drive

Jak widać, Microsoft postarał się, by Windows 8.1 nie był po prostu zwykłym środowiskiem pracy. Firma z Redmond zrozumiała wreszcie, że wielu użytkowników nie korzysta zbyt aktywnie ze sklepu z aplikacjami, bo nie rozumie go lub zwyczajnie nie ma na to czasu. Tym bardziej cieszy fakt, że Microsoft stworzył aplikacje, które są nie tylko funkcjonalne i łatwe w obsłudze, ale też potrzebne i oddziałowujące nie tylko na świat wirtualny, ale też realny. Najlepszym tego przykładem są opisane wyżej dwa programy doskonale wpasowujące się w modę na zdrowy tryb życia.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    kerry_sd
    5
    sklep W8 to nieporozumienie, praktycznie nie ma nic ciekawego do pobrania...
    • avatar
      DyndaS
      3
      "nigdy nie korzystałem ze sklepu z aplikacjami w Windows 8"
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Nic ciekawego - nadal są kafelki ...
        • avatar
          szramabdg
          0
          "Człowiek z widelcem je TV" Win 8.1 opisany w jednym zdaniu. (ostatni screen)
          • avatar
            erystr
            0
            Mogliby zrobić kilka rzeczy - IE żeby działał w trybie pełnoekranowym również gdy nie jest domyślną przeglądarką internetową, żeby sklep z aplikacjami miał wszystkie aplikacje bez znaczenia z jakiego komputera się korzysta (np. na laptopach samsunga z W8 są w tym sklepie aplikacje które na moim stacjonarnym komputerze są niewidoczne) i żeby program "Wiadomości" czy "Poczta" lepiej się integrowały z kontami (np. gdy przeczytam wiadomości na FB to żeby mi się w programie "Wiadomości" nie wyświetlały jako nieprzeczytane i tak samo "Poczta" - gdy na Gmailu przeczytam maila na telefonie/tablecie to żeby na komputerze również mi się nie wyświetlało że mam nieprzecztaną wiadomość...).

            Witaj!

            Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
            Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

            Połącz konto już teraz.

            Zaloguj przez 1Login