Dla uśrednionych wyników z gier, gdzie podawana była minimalna liczba kl./s, pod uwagę brałem średnią ważoną ze średniej i minimalnej ilości klatek na sekundę (dla obu wyników po 50%).
Bez OC możemy liczyć na zysk do 1,68% wydajności, a po podkręceniu do 3,68%. Takie różnice nie będą w grze odczuwalne. Dlatego z punktu widzenia gracza nie ma sensu inwestować w superwydajne (i drogie) pamięci.
Patrząc na wszystkie wyniki można dojść do wniosku, że pamięć operacyjna nie jest wąskim gardłem wydajności komputera. Przepustowość tanich modułów pamięci jest wystarczająca do praktycznie wszystkich zastosowań. Zamiast kupować drogie układy lepiej wybrać podstawowy zestaw dwóch kości po 2 GB z taktowaniem 1333 MHz, a resztę pieniędzy dołożyć do wydajniejszej karty graficznej czy procesora. Kupno pamięci o lepszych parametrach może być uzasadnione właściwie tylko wtedy, gdy cena w stosunku do zwykłych kości będzie niewiele wyższa.
Zobacz inne testy: | ||
Test: 3 wydajne płyty pod Phenoma II X6 | LGA 1156: jak szybkie pamięci DDR3 wybrać? | Test: 2 płyty Gigabyte z chipsetami H55 i H57 |
Komentarze
66Jeśli nawet będzie niewiele droższa to po co kupować i wydawać tą niewielką sumę na coś co i tak nam nic nie da? W zasadzie wniosek bez jakiegokolwiek argumentu :]
Artykuł całkiem ciekawy. Dla tych co lubią dużą ilość MHz w konfigu, może to być szok, że nic im one nie dają ;)
Szkoda, że brak platformy Intela. Ciekawe czy tam tendencja ta sama. Zawsze tak jednostronnie musicie? ;)
Test całkiem fajny i pokazuje coś co wiedziałem już od bardzo dawna ;) mam jednak małe zastrzeżenie odnośnie taktowania mostka CPU/NB. Bardzo źle zrobiłeś podnosząc jego takty tylko do 2200 MHz. DDR3 bardzo lubią gdy ten mostek jest taktowany zegarem co najmniej 2400 MHz i więcej. Różnice pomiędzy różnymi szybkościami pamięci prawdopodobnie nadal były by marginalne ale, za znacznie zwiększyła by się przepustowość i zmniejszyły opóźnienia a to już wpływa na ogólna wydajność.
Ogólnie test fajny, merytorycznie też nie najgorzej, troszeczkę kuleje styl, ale sam nie jestem lepszy w tej materii ;) więc ode mnie 5 :)
pozdro
Jesli zwiekszam czestotliwosc NB istnieje mozliwosc zjarania sie kompa?
I jesli chodzi o CPU, GPU takie samo pytanie (bez grzebania w napieciach).
z gory dzieki
Jak by było 10 chętnych to mógłbym porobić swoje testy na Phenomie II 550 X2...
Powiedzmy różnice ramu od 1066MHz do 1866 ;) (Oraz różnice wynikające z innych częstotliwości Northbridge)
Kupując pamięci niskonapięciowe pod AM3 sprawdźcie czy wasza płyta obsługuje w BIOSie możliwość regulacji napięcia poniżej 1.5V bo inaczej nie ma co kupować.
Co z Zosmą? Miała być w kwietniu, ale jak na razie to żadnych wieści o niej nie widzę. Planowałem zmianę PC i w zasadzie to tylko ten podzespół mnie blokuje, bo go brakuje... :F
Co do braku wzrostu wydajnosci przy dualu - to oczywiste skoro już DC przy DDR400 (s939) był wystarczający, potem DC DDR2 800 (AM2), a teraz DC DDR3 w AM3 już oczywiście niewiele daje. Za to im mniej modułów pamięci tym kontroler pamieci w procesorze jest mniej obciążony i procesor sie lepiej podkręca (szczególnie jeśli mamy moduły jednostronne a nie dwustronne)
1.Dysk twardy ma nie tyle wpływ na wydajność co na komfort. Niektóre dyski np. serwerowe czy jakieś "green" (5400obrotów) nie nadają się dla graczy.
One się "usypiają" aby oszczędzać energię. Czasami to można zauważyć w grach czy innych aplikacjach kiedy obraz na chwilę ulega zamrożeniu. Po chwili dysk startuje, rozpędza się i znowu przesyła dane. To nawet słychać. Tego typu dyski nadają się tylko dla serwerów. Do wydajnych komputerów absolutnie nie. Sam mam 1 taki dysk. Więcej nie kupię.
2. Lepszym wyborem jest zwiększanie prędkości niż zmniejszanie czasu dostępu.
3. Procesor można podkręcić również poprzez mnożnik jeśli płyta to obsługuje. Intel w większości nie blokuje mnożników. Gorzej jest z nowymi AMD. Tylko seria Black Edition ma odblokowane mnożniki. Lepiej jest jednak podkręcać FSB. Wtedy masz wszystko szybsze (prawie)
4. Nie można ustawić timingu dla poszczególnej kości. Nie znam takiej płyty. Dlatego cały system przyjmie wartości najgorsze. W twoim przypadku: 5-5-5-15. wszystkie pamięci powinny być identyczne.
Powinieneś też unikać 3 pamięci. 2 lub 4 kości w twoim przypadku. W skrajnych przypadkach te 2 parowane kości mogą chwilami nie działać jako dual. Informacje są przesyłane według kolejności a wtedy... na dwoje babka wróżyła... Sam się domyślasz. ta jedna kość może Ci zwalniać.
Nie zgodzę się z tym, że wielkość pamięci nie ma wpływu na wydajność. To jakaś totalna bzdura. Dla osób, które tylko w coś zagrają czy przeglądają Internet - 4GB na dzień dzisiejszy wystarczy. Ale dla osób które zajmują się obróbką Audio i Video - 4GB to absolutnie mało. Weźmy na przykład Adobe Audiotion i obróbkę dźwięku 6 kanałowego dla 2 godzinnego filmu. Przekonwertowanie tego wymaga sporo pamięci i to szybkiej. podobnie z Adobe After Effect.
Żeby nie być gołosłownym polecam zerknięcie do testów - http://blog.corsair.com/?p=65 Widać róznicę między 4 a 8GB.
Autor zrobił błąd. Porównywał pamięci 4Gb (2x2) z 6GB (zapewne 3x2GB) Nie ma mowy aby to idealnie pracowało w trybie Dual i mieć z tego korzyść.
Liczyłem na jakiś faktyczny test pamięci pod AM3.
Niestety 90% pamięci jest zoptymalizowanych pod Intela. Pod AM3, na przykład AMD Phenom II X6 1090T - pamięci jak na lekarstwo.
Dobre pamięci to - F3-16000CL8D-8GBFLS (4Gx2)
http://www.gskill.com/products.php?index=290
Niestety ciągle nie do kupienia w Polsce.
Jedynie za granicą można je kupić w tej chwili za niecałe 800zł
Alternatywą są : Patriot 8GB DDR3 2000 Viper II Sector5 CL9 (2 x 4GB) w kilku polskich sklepach za około 760zł -dedykowane dla pentium i nie wiadomo jak by wyglądała współpraca z AM3. I takich testów właśnie brakuje...
Ok - zostajesz uniewinniony :D
2.Celowo użyłem delikatnego sformułowania, "idealnie", żeby być dobrze zrozumianym.
Nie napisałem, że nie będą pracować.
Zakładając, że dane będą równomiernie przesyłane do różnych banków- mamy sytuacje w której raz procesor komunikuje się z pamięciami na poziomie 128 Bitów a raz w systemie 64 bitowym.
czyli gorzej. Z drugiej jednak strony, możemy mieć zysk z posiadanej ilości pamięci przy korzystaniu z jakiś aplikacji "pamięciożernej"
Oczywiście tylko w układzie identycznych pamięci "Tripowalnych"
Stosowanie pamięci różnych firm, różnych pojemności, czasów dostępu i prędkości - nazwałbym delikatnie jako nierozsądne.
Dla trybu dual powinny to być 2x coś tam.
Lepszy jest zestaw 2x4GB niż 4x2GB. Do podkręcania również.
Zestawy dual są parowane pod wieloma kątami ale to odrębny temat i bardzo złożony...
Ważna jest odległość procesora do pamięci (chodzi o podatność na różne zakłócenia)
Z tych powodów nie umieszcza się pamięci na dole płyty tylko możliwie jak najbliżej procesora.
Żeby zapewnić równe szanse umieszcza się gniazda A_C i B_D a nie AB_ i CD.
Bo te dalej umieszone pracowały w gorszych warunkach.
Bardziej odporne są DDR5 ale tych się nieprędko doczekamy jeśli chodzi o płyty głowne.
Nawet 1 moduł powinno się umieszczać w gniazdach AC a nie w BD.To oczywiście drobiazgi. Ale są tak samo ważne dla maniaka komputerowego, jak dla audiofila - złocone przewody do łączenia głośników...