Czy zadziała połączenie dwóch komputerów kablem USB?
Komputery

Czy zadziała połączenie dwóch komputerów kablem USB?

przeczytasz w 3 min.

Chciałbyś szybko skopiować dane między dwoma komputerami, a przy okazji szukasz alternatywy dla choćby lokalnej sieci? Teoretycznie dwa komputery można połączyć kablem USB. W praktyce nie jest to jednak rozwiązanie idealne.choć wciąż warto brać je pod uwagę.

W murach redakcji padło pytanie o dostępne wygodne sposoby łącznie dwóch komputerów celem płynnej wymiany plików. Jakby się na tym zastanowić rozwiązań jest cała masa. Ktoś zaproponował transfer kablem USB, uznając, że to całkiem sprawna metoda. Słysząc to poczułem się trochę jak Elrond, bo z naszej perspektywy faktycznie jest to metoda iście wiekowa. No dobrze, a co trzeba zrobić, żeby dało się prawidłowo podłączyć dwa komputery kablem USB i czy jest to zabawa warta zachodu?

Połączenie dwóch komputerów kablem USB

Zapewne wydaje się wam, że wystarczy sięgnąć po przewód z dwiema wtyczkami USB typ A, wpiąć każdy koniec w odpowiedni port i gotowe. Niestety nie jest to tak proste, co wynika z dwóch powodów. Po pierwsze podstawową wadą typowego interfejsu USB jest jego niesymetryczność. Ograniczenia takiego gniazda wynikają głównie z oszczędności na polu implementacji pierwszych rozwiązań z gatunku USB.

W praktyce oznacza to, że nie można ot, tak połączyć dwóch komputerów kabelkiem zakończonym z obu stron zwykłą wtyczką USB. Ponadto USB zaprojektowano do komunikacji komputera z urządzeniami peryferyjnymi. W konsekwencji połączenie tak dwóch PC spowoduje spalenie portu a nierzadko całej płyty głównej. Wszak niektóre płyty MicroStar'a miały wbudowany odpowiedni układ na płycie zapobiegający takim wypadkom, ale to już odległa przeszłość.

Czyli samym przewodem nic nie wskóramy. W tym wypadku należy sięgnąć po rozwiązanie dedykowanego do tego zadania. Pomiędzy dwoma komputerami musi znajdować specjalny kabel USB-Link wyposażony w mostek, który umożliwia komunikacje pomiędzy komputerami bez strachu o spalenie płyty głównej. Niejako oszukuje on obydwa komputery, że mają do czynienia z urządzeniem peryferyjnym na końcu kabla.

Ze względu na obecność mostka taki kabel transmisyjny to rozwiązanie niewykonalne domowym sposobem. Czyli należy zaopatrzyć się w rozwiązanie gotowe, co swoje kosztuje. Zwykły przewód USB to wydatek paru złotych, podczas gdy USB-Link uszczupli portfel o kwotę między 100 a 150 zł. Droższe rozwiązania nierzadko funkcjonują, jako mostek do standardowej sieci lokalnej. Oznacza to, że możemy do sieci lokalnej (drukarek, plików czy dostępu internetowego) podłączyć komputer pozbawiony karty sieciowej. Ponownie wydaje mi się jednak, iż zasadność takiego rozwiązania widzę przy retro-sprzęcie lub podczas pracy w serwisie.

Niektóre metody użytkowania komputerów nie starzeją się z gracją. Połączenie dwóch komputerów kablem USB jest jednym z nich.

Nagroda za trudy

Czy nasze trudy zostaną wynagrodzone? Szybkość przesyłania danych przez USB 1.1 w teorii wynosi maksymalnie 12 Mbit/s, czyli jakieś 1,5 MB/s. Wersja 2.0 ma natomiast oferować przepustowość teoretyczną 480 Mb/s. Liczby te może robiły wrażenie w czasach, gdy standard karty sieciowej nie przekraczał 100 Mb/s. Współcześnie każda płyta główna, nawet najbardziej budżetowa, posiada łącze LAN 1 Gb/s a mobasy z wyżej półki nierzadko 2,5 Gb/s i szybsze.

Ponadto uzyskanie przez USB wspomnianych szybkości transmisji jest mało realne, ze względu na narzut protokołów, obsługę transmisji oraz poziom zakłóceń. Realne wartości transferów, jakich możemy się spodziewać, będą dużo niższe, a nawet sama długość kabla będzie mieć swoje konsekwencje dla sprawności opisywanego rozwiązania.

Jednocześnie do kabla USB-Link powinna być dołączona płytka ze sterownikiem lub oprogramowaniem a jeśli nie mamy napędu, to takowego należy szukać w Sieci. Zatem nie jest to rozwiązanie Plug & Play. Podczas instalacji możesz wybrać jeden z dwóch trybów: link lub network – ten pierwszy będzie łatwiejszy do ogarnięcia i wystarczy w zupełności. Na koniec posługujemy się menedżer plików, dołączony do kabla USB.

Komplikując sobie życie

Niektóre metody użytkowania komputerów nie starzeją się z gracją. Połączenie dwóch komputerów kablem USB jest jednym z nich. W skrócie transfery nadają się bardziej do przesyłania drobnych plików, co wypadku jednorazowego przerzucenia danych może nie jest aż tak kłopotliwe, ale dlaczego w takim wypadku nie lepiej sięgnąć po pendrive’a? Do tego sam koszt!

Współcześnie najprostszym i najtańszym rozwiązaniem przerzucania danych jest kabel sieciowy typu cross. Do tego niektóre karty sieciowe same potrafią wykonać tzw. przeplot, dlatego nierzadko wystarczy kupić tani przewód sieciowy za parę złotych.

Oczywiście trzymanie komputerów zawsze w zasięgu przewodu nie jest wygodne a do tego masa notebooków nie posiada gniazd RJ45 (no, ale są przejściówki LAN-USB). Jeśli przesyłanie plików z komputera na komputer to cześć naszej codziennej pracy to odpowiednia konfiguracja bezprzewodowej lokalnej sieci (jest sporo wygodnych sposobów) to dobry kierunek a dla bardziej zaawansowanych inwestycja w NAS-a będzie bardziej niż zasadna. W przypadku prowadzenia biznesu taki zakup szybko się zwróci.

No i oczywiście mamy rok 2022, gdzie praca w chmurze to absolutna podstawa, gdzie taka metoda nierzadko eliminuje konieczność rozbudowy lokalnej infrastruktury. Słowem mamy sporo wygodnych sposób transferu danych aniżeli sięganie po połączenie przez USB.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    5
    To wiadomo od dawna, lecz usbc uległo to ewolucji i tutaj brak info co się zmieniło.
    • avatar
      Aquagen
      0
      Panie Tomaszu, wspaniały pomysł z tym łączeniem dwóch kompów przez USB 4.0.
      Na jakimś bardzo oszczędnym CPU zrobić macierz dysków i podłączać go do stacji poprzez USB 4.0. Trochę takie robione własnym sumptem LaCie 6big Thunderbolt 3.
      • avatar
        Gadon
        -2
        Ja mam zawsze na wszystkich komputerach w sieci udostępnione kilka katalogów. Używam ich do przerzucania dużych plików między np. Moim PC a żony. Przykładowo gdy miałem Internet LTE by dwa razy nie pobierać cyberpunk 2077. Pobrana instalka na jednym i instalacja przez sieć LAN 1Gbps (takie mam karty bo budżetowe komputery / starsze generacje). Według mnie najlepsza opcja
        • avatar
          piterk2006
          -8
          "Współcześnie każda płyta główna, nawet najbardziej budżetowa, posiada łącze LAN 1 Gb/s a mobasy z wyżej półki nierzadko 2,5 Gb/s i szybsze." - yyy, ale autor wie, że usb 3.0 ma 5Gb/s a usb 3.1 dostępne w usb-c nawet 10Gb/s?

          "długość kabla będzie mieć swoje konsekwencje dla sprawności opisywanego rozwiązania" - co za bzdury. No chyba, że mowa o 20 metrowym kablu. Niemniej to samo można powiedzieć o kablu ethernet...
          • avatar
            Bonaducci
            0
            Temat taki bardzo na wyrost. Ile ludzi ma komputery, które nie są podłączone do sieci domowej? Ile ludzi jeszcze korzysta z modemu USB lub modemu na jedno urządzenie? Większość ISP zapewnia router, a pozostali dają samo gniazdko i użytkownik decyduje co kupi. Z tych użytkowników zasadnicza większość kupi router, a tylko bardziej zaawansowani kupią jakiegoś switcha zarządzalnego lub skonfigurują jedno urządzenie bez żadnego wifi czy sieci domowej. Czyli zasadnicza większość ludzi ma sieć domową, w której wystarczy włączyć odnajdywanie urządzenia w sieci i udostępnić folder. Z pozostałych osób mamy bardziej zaawansowanych użytkowników, dla których takie zabawy to chleb powszedni i zupełnych amatorów, którzy poprosili rodzinnego informatyka aby im wpiąć kabel, ci i tak nie będą kombinować i użyją pendrive. Zostaje nam więc tylko jedna grupa - ludzie ze sprzętem offline lub korzystający z modemu USB, którzy nie mają żadnej sieci wifi ani routera. Fakt, dla nich to może być przydatny artykuł, ale jeśli ktoś ma kilka urządzeń i nie ma żadnej sieci domowej, to czy jest on targetem takich artykułów?
            • avatar
              pawluto
              0
              Nigdy nie łączyłem dwóch komputerów przez usb...bo i po co ???
              Dobry szybki pojemny pendrive i sprawa załatwiona...!
              • avatar
                tomekszy
                0
                Naprawdę nikt nie pomyślał o kablu Ethernet tzw krossie? Rozwiązanie kosztujące 3zl z transferem 1000mbit/s?
                • avatar
                  kola01
                  0
                  Drogi Panie Tomaszu. Takie Pan piszesz bzdury, że za głowę się złapałem. Sam z powodzeniem łączę komputery kablem USB-A - USB-A (męski-męski) oraz niektóre urządzenia z kompem tym samym kablem. Jest nieprawdą, co Pan piszesz, że połączenie dwóch płyt głównych takim kablem spowoduje ich uszkodzenie i tak samo nie jest jest prawdą, że jest to kabel niesymetryczny. Zgodnie ze standardem USB, połączenia w takim kablu są 1 do 1. Mam kilka takich kabli w domu i nawet z ciekawości sprawdziłem połączenia między wtyczkami i są jak najbardziej symetryczne, czyli pin 1 pierwszej wtyczki trafia na pin 1 drugiej itd. Uszkodzenie miałby miejsce dopiero przy niesymetrycznym połączeniu, czyli gdyby zasilanie 5V z pinu nr 1 trafiłoby w drugiej wtycze na pin nr 4, który jest masą (i odwrotnie). Wtedy mielibyśmy zwarcie i to na obu łączonych ze sobą płytach głównych. Takich kabli jednak nie ma i zdecydowanie nie powinno być. Byłaby to istna mina grożąca natychmiastowym "wybuchem" gdy ktoś chciałby taki kabel użyć.
                  Rozumiem, że nie jest łatwe uzyskanie połączenia dwóch kompów ze sobą przez taki kabel (bezpośrednio) bo wymagane jest specjalne oprogramowanie ale dlaczego u licha twierdzi Pan, że taki kabel od razu uszkodzi płytę/płyty główne komputerów ???? Byłoby to sprzeczne ze standardem USB i przy okazji nielogiczne. Na koniec jeszcze zadam Panu kolejne pytanie, które uświadomi Panu w jak straszliwym jest Pan błędzie: to po co się robi kable USB-A do USB-A, skoro ich użycie grozi uszkodzeniem sprzętu? Uprzedzając Pana ewentualną odpowiedź dodam, że dyski zewnętrzne z USB-A czy inne pasywne urządzenia z USB-A , elektrycznie mają dokładnie takie samo USB-A jak w na płycie głównej komputera.
                  • avatar
                    Gosite
                    0
                    Przecież istnieje nowoczesny standard thunderbolt i nawet zwykły kontroler usb-c powinien to ogarnąć.
                    • avatar
                      janusz.szczachor
                      0
                      Brakuje więcej możliwości w ankiecie, te cztery to nie wszytko!

                      Witaj!

                      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                      Połącz konto już teraz.

                      Zaloguj przez 1Login