Lenovo K5 Plus
Obudowa
Pod względem wyglądu Lenovo K5 Plus przypomina Xiaomi Redmi 3S (oraz wiele innych smartfonów np. marki Honor). Tył jest w większości metalowy z plastikowymi wstawkami u góry i na dole. Jest jednak kilka istotnych różnic. Po pierwsze panel tylny można zdjąć, a pod nim znajdziemy… wymienny akumulator.
Tak, tak – Lenovo K5 Plus to jedyny smartfon w tym porównaniu w którym łatwo wymienimy baterię. Poza tym ma jeszcze dwa miejsca dla kart SIM (2x micro SIM) oraz oddzielne miejsce dla karty pamięci microSD. Brawo Lenovo!
Warto jednak zaznaczyć, że przy identycznej wielkości wyświetlacza Lenovo K5 Plus jest zauważalnie szerszy od Sony oraz nieco wyższy i szerszy od Xiaomi. Tył ma przeciętną odporność na zarysowania, ale w opakowaniu można znaleźć przezroczyste plecki ochronne oraz folię na ekran. Aparat tylny nie wystaje poza obudowę. Lenovo robi gorsze wrażenie niż Sony, Samsung, a nawet Wiko.
3,5/5
Czas pracy na baterii
- typowo: ok. 1 dzień
- maksymalnie: 1,5 dnia
- średni SOT: około 4 godziny
- pojemność: 2750 mAh
- łatwa wymiana baterii: tak
Lenovo K5 Plus nie imponuje pod względem czasu pracy na baterii. Ma taki sam akumulatorek jak podstawowy model K5 (bez plusa), ale ma mocniejszy procesor i większą rozdzielczość wyświetlacza. Innymi słowy zużywa więcej prądu, mimo że ma takie same zasilanie. To nie wróży dobrze.
Przy typowym, dość intensywnym użytkowaniu sukcesem jest jeśli smartfon wytrzyma od rana do nocy na jednym ładowaniu. Przy oszczędnym korzystaniu można osiągnąć nawet 1,5 dnia. K5 Plus nie ma szans w starciu z Xiaomi Redmi 3S.
2,5/5
Wyświetlacz
- rozdzielczość: 1080x1920 px
- typ: IPS LCD, 5 cali
- jasność w trybie ręcznym: 250 cd/m2
- jasność w trybie automatycznym: 340 cd/m2
Wyświetlacz Lenovo K5 Plus ma jedną dużą zaletę na tle pozostałych smartfonów z tego porównania. Jako jedyny ma rozdzielczość Full HD (1080x1920 px), dzięki której szczegółowość obrazu jest zdecydowanie najlepsza z całej piątki. Nawet najdrobniejszy tekst lub elementy graficzne są ostre i czytelne. Wyróżnić warto też nasycone kolory.
Z drugiej strony wyświetlacz Lenovo ma też jedną dużą wadę - jest najciemniejszy z porównywanej piątki. Nawet w trybie automatycznym, w silnym oświetleniu jest ciemniejszy od pozostałych w trybie manualnym.
3/5
System
- pamięć RAM: 2 GB
- pamięć wewnętrzna: 16 GB (realnie poniżej 11 GB)
System w Lenovo K5 Plus nie wyróżnia się niczym na tle konkurencji. Mamy tutaj starszego Androida 5.1, bez perspektyw na aktualizację do nowszych wersji. Działa wolniej od Xiaomi, Sony, a nawet Wiko. Wygląda dość ładnie, ale jest gorzej zoptymalizowany. Nie jest to ten sam poziom optymalizacji, co np. w smartfonie Lenovo Moto G4.
Mimo zastosowania dość dobrego procesora często miałem do czynienia z lekkim lagowaniem. Po dłuższym czasie system dość poważnie zwalnia. Ogólną jakość działania można porównać do Samsunga Galaxy A3 (2016), który ma pół gigabajta RAM’u mniej.
Funkcje które warto wyróżnić:
- Dual SIM – możliwość używania dwóch numerów telefonicznych w jednym smartfonie
- SYNCit – tworzenie i synchronizacja kopii zapasowych kontaktów, SMS’ów, rejestru połączeń
- SHAREit – bardzo proste i bardzo szybkie wysyłanie muzyki, filmów, zdjęć i dokumentów z jednego telefonu na inny
- Dolby Atmos – korekcja dźwięku i efekty dźwiękowe
Efekt na ekranie – funkcja ta pozwala zmienić nasycenie kolorów wyświetlacza oraz odcień bieli
2,5/5
Przykładowe zdjęcia
aparat tylny: 13 Mpx, filmy Full HD (1920x1080 px)
aparat przedni: 5 Mpx
stabilizacja optyczna: brak
lampa LED: tak
Lenovo K5 Plus wyposażono w aparat tylny 13 Mpx, czyli w teorii identyczny, albo bardzo podobny do pozostałych porównywanych tutaj smartfonów. Soczewki aparatu głównego są jednak bardzo małe, co w praktyce skutkuje mniejszą jasnością obiektywu f/2.2 (w Samsungu mamy np. f/1.9 czyli lepiej). Jakość obrazu jest zupełnie w porządku, ale gorsza niż w Wiko i Xiaomi. W dzień jakość obrazu stoi na poziomie Sony.
3/5
Inne informacje:
- Dual SIM: nie, 1x nano
- 4G LTE: tak
- Miejsce dla microSD: tak
- Czytnik linii papilarnych: nie
- Funkcja pilota uniwersalnego (IR): nie
- NFC: nie
- Radio FM: tak
- Szybkie ładowanie: nie
- Bezprzewodowe ładowanie: nie
- Jakość i moc głośnika: 4/5
Ocena główna: 3/5
Lenovo K5 Plus - nasza ocena
- Obudowa:
dostateczny plus - Czas pracy na baterii:
kiepski plus - Wyświetlacz:
dostateczny - System:
kiepski plus - Przykładowe zdjęcia:
dostateczny