Odczyty temperatury to dość delikatna kwestia, w dużej mierze zależna od warunków otoczenia i sprzętu wykorzystywanego do testów. Staraliśmy się każdej z platform zapewnić zbliżone warunki pracy. Płyty były umieszczone w obudowach, a obudowy dobrze wentylowane.
Nasze testy mają bardziej zwrócić uwagę na problem przegrzewania się CPU, niż informować o temperaturze pracy poszczególnych procesorów, dlatego postanowiliśmy 'zaokrąglać' wyniki i podzielić je na cztery kategorie:
- chłodny - do 35'C - taki procesor można chłodzić bezgłośnym coolerem @ 1900 rpm (19dB)
- ciepły - 35 - 50'C - tu również można zastosować bezgłośny cooler 1900 rpm (19dB)
Podczas testów żaden z procesorów nie nagrzewał się powyżej 50'C w trybie 2D. Jak widać najchłodniejszymi procesorami - dzięki technologii Cool'n'Quiet która spowalniania je do 1000 MHz - są Athlony 64.
Intelowy SpeedStep w procesorach Pentium4 600 również pozwala obniżyć im temperaturę gdy nie są obciążone (widać to dobrze w porównaniu do serii 500), ale przetaktowanie zaledwie do 2800 MHz daje stosunkowo słabe efekty.
Problemy zaczynają się przy pełnym obciążeniu :
- gorący - 50 do 65'C - tu koniecznie będzie zastosowanie coolera z automatyczną lub ręczną regulacją prędkości, który po przekroczeniu temperatury 55'C zacznie dmuchać mocniej - 2500 (24dB).
- bardzo goracy - 65 do 75'C - do chłodzenia tego procesora potrzebny będzie bardzo wydajny i niestety głośny cooler 3000-3500 rpm (+30dB), ewentualnie bezgłośne, wydajne chłodzenie wodne.
Najchłodniejszymi procesorami - z uwagi na niskie częstotliwości taktowania - są Athlony 64. Te CPU nawet przy obciążeniu mogą pracować z cichymi i wolnoobrotowymi coolerami. Cała rodzina procesorów Pentium4 'Prescott', to niestety potworne grzałki.
Komentarze
0Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!