Przyglądamy się procesorom oraz APU w komputerach przenośnych
Komputery przenośne coraz skuteczniej spychają klasyczne modele biurkowe na margines. Coraz częściej użytkownicy wybierają mobilność, zamiast dużej mocy obliczeniowej stacjonarnych komputerów - która i tak jest wykorzystywana przez niewielki odsetek użytkowników. Komputery desktop pozostają w rękach użytkowników którym do pracy / pasji potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Wszyscy pozostali coraz częściej wybierają mobilność, bowiem możliwości komputerów przenośnych stały się dziś po prostu zadziwiające.
Możliwości laptopów są w tej chwili tak duże, że nawet modele ze średniego segmentu potrafią zapewnić wydajność przewyższającą wymagania zwykłego użytkownika. Sercem komputera jest oczywiście procesor, a pod tym względem dzisiejsze przenośne konstrukcje naprawdę nie mają się czego wstydzić. W segmencie przenośnym mamy do czynienia z modelami energooszczednymi (netbooki, modele ultraprzenośne) jak i wydajnymi (laptopy, stacje robocze), które znacząco różnią się możliwościami. Coraz częściej mamy również do czynienia z hybrydami notebooka i tabletu. Testy wszystkich notebooków znajdziecie w naszym Rankingu Laptopów.
Drugim wydarzeniem była premiera procesorów ze zintegrowaną grafiką AMD, czyli APU (Accelerated Processing Unit). Do tej pory mobilne procesory AMD pomimo, że "dawały radę" to jednak znajdowały się w cieniu produktów Intela, które zagarnęły znaczną część rynku. Innymi słowy znacznie częściej spotykamy z notebookami wyposażonymi w procesor Intela, niż AMD.
W niniejszym przeglądzie przyjrzymy się już nie CPU, ale APU AMD, czyli Brazos, oraz mobilnej platformie Sabine (Llano) i Comal (Trinity) oraz procesorom Intel, w tym zarówno modelom Atom (Pineview, Cedarview i Cloverview), Celeron/Pentium (Sandy Bridge i Ivy Bridge), jak i drugiej oraz trzeciej generacji Core (Sandy Bridge i Ivy Bridge).