Mobilne procesory Ivy Bridge Intela to klasa sama w sobie. Niskie zużycie energii i bardzo dobra wydajność rdzeni procesora idealnie sprawdza się w mobilnych zastosowaniach. Najszybsze mobilne jednostki przebijają wydajnościowo Core i5 w segmencie biurkowym, a to jest naprawdę nie lada wyczyn. W trzeciej generacji Core Intelowi udało się w końcu pozwolić na obsługę OpenCL swoim zintegrowanym grafikom, ale iGPU Intela wyraźnie odstaje od produktu AMD wydajnościowo. Jednak w przypadku procesorów Sandy Bridge / Ivy Bridge jako jedną ich zalet wymieniamy choćby technologię QuickSync, czyli sprzętowe przyśpieszenie konwersji wideo, które przecież nie jest realizowane nie przez rdzenie CPU, ale właśnie przez jednostki wykonawcze GPU. Tymczasem za rogiem czai się kolejna generacja procesorów Intela, czyli Haswell. 22-nanometry, wyższa wydajność i znacznie lepsza zintegrowana grafika (GT) powinna zrobić swoje. Wedle informacji Intela, nowa "integra" ma być dwukrotnie wydajniejsza od HD 4000.
Ale AMD nie daje za wygraną. Producent nie bez powodu zmienił nazwę nowych jednostek z CPU na APU. Nie można bowiem patrzeć na te modele jak na zwykłe procesory, do których po prostu "doklejono" zintegrowany układ graficzny. Wystarczy wspomnieć, że układ graficzny w Trinity zajmuje około połowy powierzchni całego APU. GPU w APU AMD może włączać się do obliczeń ogólnego przeznaczenia i łączyć swoją moc z CPU. Oddzielne rozpatrywanie możliwości rdzeni CPU i GPU powoli może przestać mieć sens. Powoli, bowiem na masowe wykorzystanie akceleracji GPU w programach przyjdzie nam jeszcze poczekać. Tymczasem czekamy na kolejną generację APU AMD o nazwie Richland, która nadal będzie wykonana w 32-nanometrowym procesie produkcyjnym. Kolejne generacje o litografii 28-nm czają się jednak już za rogiem - włączając w to następcę Brazos 2.0 czyli Kabini, oraz tabletowego Temasha. Przypomnijmy, że na pokazach, firma AMD prezentuje, jak na tablecie z APU Temash możliwa staje się rozgrywka w grę DiRT: Showdown. Wielkimi krokami zbliża się premiera laptopów ultrathin AMD, które mają być tańszą odpowiedzią na ultrabooki Intela. To może być faktycznie strzał w dziesiątkę, bowiem cena jest najpoważniejszą wadą ultrabooków. Wedle informacji AMD układy Richland mają być 20-40% szybsze od Trinity, Kaveri aż 50% szybsze od Brazos 2.0, a Temash 100% szybszy od Hondo. Warto zwrócić uwagę na to, że innowacje jako pierwsze zostaną wprowadzone właśnie w segmencie mobilnym. Zwolennicy nowych rozwiązań w procesorach biurkowych wyższego segmentu (AMD FX), prawdopodobnie będą musieli poczekać do następnego roku.
"Mapa drogowa" AMD
Zwolennicy rozwiązań AMD zwracają uwagę na fakt, że w notebookach znacznie bardziej przydaje się mocniejsza zintegrowana grafika, bowiem możliwości dzisiejszych procesorów są i tak nie są w pełni wykorzystywane przez większość użytkowników. Zwolennicy rozwiązań Intela wskazują, że zintegrowana z APU grafika AMD jest za mocna do zastosowań biurowych, ale i tak za słaba do komfortowego grania w gry. Po czyjej stronie leży racja? Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb użytkownika. Jedno jest pewne: czas procesorów bez zintegrowanej grafiki w mobilnym świecie dobiegł końca. Zintegrowanie układu graficznego z jednostką centralną niesie ze sobą wiele korzyści i pozwala na zmniejszenie zużycia energii. Testy najnowszych modeli komputerów przenośnych znajdziesz w naszym Rankingu Laptopów.
Komentarze
25Praca potrzebna do wykonania czegoś takiego to z 1h dla kogoś jakkolwiek obeznanego w komputerach. Jak chce sprawdzić takie ogólniki to spokojnie można wejść na strone amd/intela i tam doczytać ile dany cpu ma cache/rdzeni/wątków/tdp bo to wszystko co jest w tym artykule.
Ot, kolejna niskim kosztem napisana "zapchaj dziura".
Cinebench r11:
- 3820QM 7pkt,
- 3940XM 7.5pkt,
Może kiedyś bym się z tym zgodził gdyby nie to, że ostatnio wpadł mi w ręce Asus X55U. Myślałem że fajny sprzęt. Ale proc tam wstawiony to istna porażka - AMD C60 Dual-Core 1 GHz (APU Brazos Ontario). Wszelkie operacje wleką się jak krew z nosa, że krew mnie zalewa. Nigdy więcej takich g****anych rozwiązań. No more!!! Dobrze, że nie zapłaciłem za to coś zbyt wiele kasy. Porównuję to do innych kompów (w podobnej cenie), które ostatnio przeszły przez moje ręce a miały Intelowskie rozwiązania i wiem jedno AMD - nie; Intel - tak.
i5-3230M Ivy Bridge 2/4 2,6-3,2 GHz 3MB 22-nm HD 4000 35W
Czym one się różnią? Ja tu tylko widze różne oznaczenie.
- albo tańszy z Intel Pentium / i3 i zintegrowaną grafiką.
- lub droższy z i3/i5/i7, przynajmniej 630M, a najlepiej GTX660 (Y580).
Kupowanie w kwocie np. 1500 zł laptopa z procesorem AMD jest moim zdaniem błędem. Karta grafiki wbudowa w APU nie zrekompensuje bardzo słabej wydajności rdzeni procesora.