Fractal Design to firma znana z produkcji chłodzeń wodnych, wentylatorów, zasilaczy, ale przede wszystkim obudów. Dziś przyjrzymy się bliżej ofercie tej szwedzkiej firmy.
Trzeba przyznać jedno - o obudowach firmy Fractal Design mamy jak najlepsze zdanie. Dowodzą tego ostatnie testy na naszych łamach, gdzie prezentowaliśmy choćby takie modele jak Fractal Design Define S2 Vision RGB, czy też Meshify S2. Na naszych łamach możecie również zapoznać się z licznymi zestawieniami polecanych obudów w różnych wariantach:
- Dobra i tania obudowa komputerowa do 200 zł
- Jaką małą obudowę micro-ATX lub mini-ITX kupić?
- Jaka dobra obudowa do komputera gamingowego?
- TOP 10 polecanych obudów
Dziś zerkniemy na pełną ofertę tej szwedzkiej firmy - oczywiście biorąc pod uwagę wyłącznie obudowy. Wzornictwo takich skandynawskich firm jak Georg Jensen, Bang Olufsen, Skagen Watches czy nawet Ikea z pewnością ma wielu zwolenników. Czy produkty Fractal Design mają również charakterystyczny skandynawski rys?
Fractal Design - serie obudów
Fractal Design ma swojej ofercie aż pięć rodzin obudów, a są to konkretnie:
- Define - stworzone z myślą o cichej pracy, również w wersjach dla entuzjastów (wersje zabudowane, ze szklanymi panelami, a nawet z podświetleniem RGB)
- Meshify - obudowy wykorzystujące siatkę (mesh) celem jak najlepszej wentylacji z przeszklonym lub zabudowanym bokiem
- Focus - klasyczne obudowy stworzone z myślą o najbardziej rozbudowanych konfiguracjach, w różnych wersjach kolorystycznych z przeszklonym bokiem
- Node - małe obudowy dedykowane konstrukcjom HTPC
- Core - niewielkie obudowy do płyt micro ATX i mini ITX
Obudowy Fractal Design - seria Define
Na naszych łamach niedawno mieliśmy okazję testować najnowszego "flagowca", kierowanego zdecydowanie do graczy i entuzjastów, czyli Define S2 Vision RGB. "Vision" w nazwie oznacza, że obudowa jest przeszklona, ale oznacza to bynajmniej jednego penelu z hartowanego szkła. W tym modelu jest ich bowiem cztery (oba boki, góra i przód), a dodatkową atrakcją jest podświetlenie RGB czterech wentylatorów (montowanych w standardzie), jak i pasek z 20-toma diodami LED.
Naturalnie znajdziemy tu również tańsze obudowy, pozbawiony choćby podświetlenie RGB, ale z pewnością nie mniej funkcjonalne - takie jak podstawowa wersja Define S2. Jeśli chcecie bliżej przyjrzeć się możliwościom tej obudowy zapraszamy do naszego testu Fractal Design Define S2.
W ramach tej rodziny znajdziemy obudowy Define S2, Define R6, Define C, Define R5, Define Mini, czy w końcu Define XL. Są one dostępne w różnych wersjach kolorystycznych, ale są one stonowane - tak, że w praktyce znajdziemy tu kolor biały, czarny czy... inne odcienie czerni jak tzw. Gunmetal, czy Blackout. Większość obudów dostępnych jest w wersji z bocznym panelem z oknem (Window) lub z hartowanego szkła (są one oznaczone literami "TG", czyli Tempered Glass). Również szklane panele mogą występować w wersji mniej, lub bardziej przezroczystej.
Obudowy Fractal Design - seria Meshify
Pozostajemy przy czerni i bieli, ale stawiamy na maksymalnie efektywny przepływ powietrza przez obudowę? Na to można liczyć wybierając serię Meshify. Najnowszym przedstawicielem tej rodziny jest Meshify S2 - którą to oczywiście testowaliśmy na naszych łamach. Można powiedzieć, że jest niemal bliźniacza kopia naprawdę świetnie przemyślanego modelu Define S2 - różni się jedynie zastosowaniem siatki (mesh) z przodu i góry, tak by uzyskać jak najlepszy przepływ powietrza przez obudowę i tym samym uzyskać najlepsze możliwości chłodzące.
W tej rodzinie znajdziemy aktualnie modele Meshify S2 oraz Meshify C - również w wersji Mini, czy też z oknem z hartowanego szkła (modele TG).
Wybierając aktualne modele Meshify i Define otrzymamy konstrukcje gdzie większość elementów montażowych dysków została przeniesiona na drugą stronę tacki. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej przestrzeni wewnątrz górnej komory, co nie tylko usprawnia przepływ powietrza, ale i pozwala na naprawdę komfortowy montaż podzespołów. W ofercie firmy dostępne są również wymienne przednie panele w różnych kolorach.
Obudowy Fractal Design - seria Focus
W serii Focus G możemy liczyć na nieco więcej kolorów, ale bez przesady - są tu między innymi opcje czerwona i niebieska. Te obudowy powstały by zmieścić w sobie naprawdę wszystko, więc mamy tu do czynienia choćby z kieszeniami 5,25 cala, z których rezygnuje się w innych rozwiązaniach. Kieszenie na dyski 3,5 cala znajdują się wewnątrz głównej komory, ale są one demontowalne, więc stworzymy tu taką konstrukcją jakiej nam aktualnie potrzeba.
Obudowy Fractal Design - seria Node
Seria Node to coś dla fanów komputerków HTPC - są tu nie tylko takie obudowy jak widoczna na zdjęciu Node 202, ale również "kostki" jak Node 304, czy też Node 804. W zależności od modelu możemy w nich zmieścić płyty mini ITX lub micro ATX.
Obudowy Fractal Design - seria Core
I na koniec seria Core, dla miłośników małych, ale wydajnych komputerów. Przedstawicielem tej rodziny, który testowaliśmy na naszych łamach był Fractal Design Core 500 - niewielka obudowa dla płyt mini-ITX w której jednak zmieścimy pełnowymiarowe karty graficzne oraz wieżowe radiatory na CPU. W tej rodzinie znajdziemy również mniejsze klasyczne obudowy (jak Core 100, 1100, 2300 i 2500), które pozwolą na złożenie komputera nieco mniejszych rozmiarów.
Przedstawiciele której rodziny najbardziej odpowiadają waszym potrzebom? Dajcie znać biorąc udział w naszej sondzie oraz wypowiedzcie się w komentarzach!
Komentarze
5