Nasza opinia o QNAP TS-351
Ostatecznie mamy nieco mieszane uczucia wobec testowanego NASa. Z jednej strony oferuje on dostęp do rozbudowanych macierzy RAID 5 oraz daje możliwość zainstalowania 2 dysków SSD, ale z drugiej strony wszystko to ograniczone jest interfejsem Gigabit Ethernet. Jako dysk sieciowy sprawdzi się oczywiście bardzo dobrze, ale to samo można powiedzieć o tańszych propozycjach, pozbawionych wyżej wymienionych możliwości. Funkcja QNAP Qtier nieco nas zawiodła ze względu na ograniczenia naszej platformy testowej, za to na plus wyróżnia się szybkość operacji szyfrowania.
Można się zatem zastanowić, czy warto polecić testowany serwer jako centrum multimedialne. Tu ponownie nie jesteśmy przekonani – taniej można zakupić wydajniejsze centrum multimediów (oczywiście bez możliwości montażu dysków i funkcji serwerowych), z obsługą wyższych rozdzielczości. Niemniej należy podkreślić, że QNAP TS-351 z pomocą funkcji QNAP HybridDesk może w takiej formie pracować – dzięki dobrej wentylacji jest praktycznie bezgłośny i jeżeli mamy telewizor z rozdzielczością FHD i nie korzystamy z materiałów kodowanych w 7.1 kanałowym dźwięku, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby tak właśnie ten sprzęt wykorzystać. No może poza brakiem pilota do sterowania.
Gdyby rozbudować pamięć do 8 GB, to konfiguracja 2x HDD + SATA SSD + 2x M.2 mogłaby pokazać, na co stać funkcję QNAP Qtier!
To, w czym testowany NAS naszym zdaniem sprawdzi się najlepiej, to obsługa monitoringu w małych i średnich obiektach, połączonego z firmową chmurą danych i np. serwerem WWW. W tym przypadku funkcji nie brakuje, a cena 1250 zł jest i więcej niż konkurencyjna! Niska rozdzielczość wyjścia HDMI oraz brak pilota tutaj w niczym przeszkadzać nie będą, a otrzymujemy kompleksowe rozwiązanie do obsługi kamer IP. Z tego względu chcemy TS-351 wyróżnić odznaczeniem Super Opłacalności.
Zalety oraz wady QNAP TS-351:
- obsługa RAID 5
- 2 gniazda M.2
- wysoka wydajność w szyfrowaniu
- całkiem dobre centrum multimediów
- świetny jako rejestrator monitoringu
- potencjał jaki daje QNAP Qtier
- ograniczenie w postaci 1Gigabit Ethernet
- brak wymiernej korzyści z zastosowania dysków M.2
- bardzo długi czas rozruchu
- tylko 1080p na wyjściu HDMI
- tylko jeden port USB 3.0 z przeciętną prędkością zapisu
- brak opcji szybkiego demontażu dysków (choć można je wymieniać podczas pracy)
Komentarze
2