Kupując serwer NAS często zastanawiamy się nad liczbą zatok dyskowych obecnych w urządzeniu. To obok wydajności sieciowej, jeden z kluczowych elementów, który pozwoli na swobodne gospodarowanie przestrzenią dyskową. Optymalnym rozwiązaniem są właśnie jednostki 4-zatokowe. Dzięki nim dysponujemy zarówno elastycznym magazynem na dane, jak i możliwością zastosowania do 4 dysków twardych, przy relatywnie niewielkim koszcie zakupu serwera. A co jeśli nasz zakup okazał się w dłuższej perspektywie niewystarczający?
QNAP, a przede wszystkim seria TS-x53B oferuje w tej kwestii dodatkowe możliwości rozszerzenia powierzchni dyskowej, a jednocześnie zwiększenie wydajności serwera. Zacznijmy od elementów logicznych, które dostępne są w serwerach QNAP – VJBOD oraz dysk zdalny.
VJBOD (wirtualny JBOD) to mechanizm rozszerzania powierzchni dyskowej z wykorzystaniem zasobów zdalnego serwera QNAP. Dzięki VJBOD możemy tworzyć wirtualne pule i wolumeny do przechowywania danych. Technologia VJBOD oparta jest o mechanizm iSCSI i pozwala na mapowanie zdalnie utworzonej jednostki LUN. Proces konfiguracji jest bardzo prosty i sprowadza się do uwierzytelnienia na zdalnym serwerze NAS, wskazania miejsca do magazynowania, wykreowania puli i wolumenu.
Wykorzystując połączenia sieciowe LAN NAS-a możemy połączyć ze sobą dwa serwery QNAP np. za pomocą 10-gigabitowego linku sieciowego. VJBOD obsługuje do 8 dysków wirtualnych oraz trunking portów (LACP/LAG).
Zainicjowany VJBOD wraz z dostępną pulą oraz wolumenami będzie widoczny w menu głównym panelu zarządzania przestrzenią dyskową. Jest on osobno wydzielony pod względem logicznym, jednak stanowi standardową przestrzeń dyskową, na której możemy przechowywać dane czy tworzyć kopie zapasowe – np. kopie migawek.
Na podobnej zasadzie działa mechanizm Zdalnego dysku. Komunikacja również odbywa się z wykorzystaniem protokołu iSCSI. Jednak do działania dysku nie będzie konieczny serwer QNAP, a dowolny serwer czy komputer oferujący obsługę iSCSI i hostujący jednostki LUN. W przypadku QNAP-a obsługa dysku zdalnego to nic innego jak wbudowany inicjator iSCSI.
Po utworzeniu jednostki LUN na zdalnym serwerze wystarczy zamapować LUN do QNAP-a. Mapowanie odbywa się w taki sam sposób jak dla przykładu wykorzystując inicjator iSCSI w systemie Windows. Zamapowany LUN tworzy gotowy wolumen, który będzie sformatować do dowolnego systemu plików.
I tu ujawnia się kolejna różnica w stosunku do VJBOD. W przypadku dysku zdalnego mamy do dyspozycji gotowy wolumen, na którym możemy tworzyć foldery współdzielone. Nie ma możliwości tworzenia pul dyskowych czy migawek zdalnego dysku.
Przejdźmy teraz do dwóch metod wykorzystujących dodatkowe urządzenia, które są opcjonalnym elementem. Pierwszy z nich jest doskonale znany użytkownikom systemów QNAP. To jednostki rozszerzające. A dokładniej dwa modele: UX-500P i UX-800P. Jednostki dyskowe pozwalające o rozszerzenie powierzchni o 5 lub 8 dysków twardych.
Oczywiście podobnie jak w TS-453B tak i w jednostkach kieszenie są typu hot swap, więc można je odłączać bez wyłączania jednostki. Urządzenia obsługują RAID 0, 1, 5, 6 i 10 a wymiana danych odbywa się z użyciem portu USB 3.0. Zarządzanie pulami dyskowymi i wolumenami zlokalizowanymi w jednostce rozszerzającej odbywa się z poziomu QTS.
Na koniec zostawiliśmy wspomniany wcześniej dodatkowy element jakim są karty PCIe QM2. Producent oferuje 4 rodzaje kart:
- QM2-2S – możliwość montażu dwóch nośników M.2 2280/22110 SATA SSD
- QM-2P – możliwość montażu dwóch nośników M.2 2280/22110 PCIe SSD
- QM2-2S10G1T – możliwość montażu dwóch nośników M.2 2280 SATA SSD oraz jeden port 10 GbE
- QM2-2P10G1T – możliwość montażu dwóch nośników M.2 2280 PCIe SSD oraz jeden port 10 GbE.
Rozbudowa pamięci dyskowej dzięki kartom umożliwia wykorzystanie szybkich nośników SSD. Możemy je wykorzystać na 3 sposoby:
- Jako klasyczna pamięć sieciowa z pulą i wolumenem
- Jako przyspieszenie pamięci podręcznej SSD
- Jako element mechanizmu QTIER
W testach sprawdzimy wydajność modelu QM2-2P10G1T, który prócz możliwości montażu dysku SSD pozwala także na skorzystanie z szybkiej sieci 10 Gb/s.